Bütçe savaşa ayrıldı

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, bu yıl da halka, özgürlüklere, refaha bütçe ayrılmadığını, daha çok güvenlikçi politikalara, savaşa ve örtülü ödeneklere bütçe ayrıldığını söyledi.

Kayyuma karşı mücadele etmekten ve AKP’yi sandığa gömmekten vazgeçmeyeceklerini dile getiren HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, “Aile serveti ve hukuksuz uygulamalarıyla ABD’nin oyuncağı olmuş durumdalar” dedi.

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.6 Kasım’da başlayan bütçe görüşmeleriyle söze başlayan Kurtulan, “Bu yıl da yine halka, özgürlüklere, refaha bir bütçe ayrılmadı. Daha çok güvenlikçi politikalara, savaşa ve örtülü ödeneklere bütçe ayrıldığını gördük. Halka ait bu bütçenin halk tarafından denetiminin yapılması için basına açık yapılmasını, sivil toplum kuruluşlarının da bizatihi katılıp gözlemlemesi gerektiğini beyan ettik, ancak bu beyanımız oy çokluğu ile reddedildi” dedi.

8 milyon işsiz 58 milyon borçlu

 Türkiye halklarının büyük çoğunluğunun yoksulluk içerisinde, açlık içinde yaşadığına dikkati çeken Kurtulan, işsizlik sayısının 8 milyona ulaştığını ve yaklaşık 58 milyon kişinin borçlu olarak yaşamına devam ettiğini belirtti. Kurtulan, şöyle devam etti: “İlk 9 ayda bu rakam 85 milyara ulaştı. Yani ilk 9 ayda bile bu hedefin şaştığını ne yazık ki tüm kamuoyu ne yazık ki etkilerini gördü ve yaşadı. Şimdi ise 2020 bütçe açığının 139 milyar olacağı söyleniyor. Şimdiden mevcut yılda baktığımızda rakamların şaşacağını tahmin etmek zor olmayacaktır.

Müşteri garantili projelere 19 milyar

2020 bütçesinde kamu özel işbirliği adı altında yürütülen ve çok tartışılan müşteri garantili projelere ayrılan miktarın üç kat artarak 19 milyara ulaştığını gördük. Aynı zamanda müşteri garantili projelerden biri olan köprü ve otoyollara da önemli bir miktar ayrılmış. HDP olarak halkın bütçesinin halka hizmet doğrultusunda kullanılması için aktif mücadeleyi hem komisyonda hem genel kurul aşamasında sürdüreceğiz.”

Yaşama umudunu yitirmiş bir topluluk yaratıldı

 Artan intihar vakalarına da dikkati çeken Kurtulan, şunları söyledi: “Vergiler, zamlar ve geçinme ile ilgili ve buna bağlı yaşanan intiharlar konusunda bir şeyler söylemek isterim. Geçim sıkıntısının her geçen gün artıyor olması hepimizin malumu. AKP’nin gelecekten beklentisi olmayan, yaşama umudunu yitirmiş bir topluluk yarattığını hepimiz biliyoruz. Bir yılda doğal gaza yüzde 50, elektriğe yüzde 56, benzine yüzde 30 zam geldi. Emlak vergisi, motorlu taşıtlar vergisi de yüzde 22,50 zamlanıyor. Yurt ücretlerine de zam yapıldı. Yurt ücretlerine yüzde 13,91 zam yapılırken öğrenim kredisine ise yüzde 10 zam yapıyorlar.

Tüm bunlarla birlikte, ülkenin geldiği bir tablo var maalesef hepimiz çok üzülerek izledik. Fatih’te 4 kişilik bir ailenin yok olması utanç vericidir. ISİG, 5 yılda 351 kişinin iş bulamadığı, geçinemediği, geleceğe dair umudunu yitirdiği, bu krizi aşamadığı için yaşamına son verdiğini açıkladı.”

Belediyelerin gaspı

 16 belediyelerine kayyum atandığını hatırlatan Kurtulan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sayısı 4 milyonu aşan seçmenin iradesinin gasp edilmesi o topraklarda başta Kürtler olmak üzere yaşayan herkesin seçme seçilme hakkını elinden alınmasıdır. Her daim, her daim sizi sandığa gömmekten vazgeçmeyeceğiz. Artık bir mücadele alanı da belediyelerimizi yeniden alma, tekrar halkın hizmetine koymadır. Her daim sizi sandığa gömmekten vazgeçmeyeceğiz.”

ABD’nin oyuncağı olmuş

 Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kurtulan, ABD tarafından Türkiye’ye yaptırımlar uygulanacağına ilişkin yapılan açıklamaları şu sözlerle değerlendirdi: “Cumhurbaşkanının Rusya ve ABD ilişkilerinde şunu söylemek lazım. Yaptırımların başlığı nedir? Kendileri aile serveti ile hukuksuz uygulamalarıyla ilgili, ABD’nin oyuncağı olmuş durumdalar. Adaletli şekilde yönetilmeyen bir Türkiye gerçeği var. DAİŞ ilişkileri, haksız yere edinilmiş servetleri, şatafata boğulmuş zaafları… Türkiye’yi uluslararası arenada pazarlık konusu haline getiriyor.”

ANKARA