‘Bütün göçmenlerin sesi olacağım’

M.ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG

Almanya’nın 9 eyaletinde 26 Mayıs’ta yapılacak olan yerel seçimlerde çok sayıda göçmen kökenli aday da belediye meclisleri için yarışıyor.  Hamburg’un Altona semtinde Sol Parti’den aday olan Hasan Burgucuoğlu da göçmen kökenli adaylardan biri.  Kürdistanlıların yakından tanıdığı Burgucuoğlu, geçen seçimlerde de Kürdistanlıların, kendisinin seçilmesinde önemli bir rol oynadıklarını, bu seçimde de aynı desteği beklediğini belirtti.

63 yaşında evli ve iki çocuk babası olan Hasan Burgucuoğlu aslen Bartınlı. Uzun yıllardan beri Almanya’da yaşayan Burgucuoğlu’nun mesleği matematik öğretmenliği. Hamburg’un Bergedorf ilçesinde bir lisede göçmen çocuklarına matematik dersi veren Burgucuoğlu 10 yıldırda Sol Parti içerisinde etkin bir şekilde siyaset yaptığını belirterek şunları söylüyor. “Uzun yıllardır burada yaşayan göçmen bir insan olduğum için bu sorunları yakından biliyorum. Mülteciliği yaşadığım için bu insanların yaşadığı sıkıntıları ve sorunları biliyorum. Buna bir nebze de olsa çözüm üretmek için seçimlerde adayım. Geçen sene de Kürdistanlıların yoğunlukta bulunduğu semtlerden aldığım tercihli oylarla Altona Belediyesi Meclis Üyeliğine seçildim. Belediye Meclisi’nde ağırlıklı olarak kültür ve sanat komisyonlarında çalışma yürütüyorum. Bunun yanı sıra ilticacılar ve bütçe komisyonunda yer alıyorum.”

En büyük sorun ev sorunu

Son yıllarda dünyadaki savaşlar nedeniyle bir çok insanın mülteci konumuna düştüğünü belirten Burgucuoğlu, mültecilerin güvenli bir ülkeye geldikten sonrada sorunlarının bitmediğini belirtti.

“Örneğin gelen bir çok aile ev bulamıyor. Bunun için yıllarca bekleyenler var. Yine buraya adapte olma sorunu var. Çocuklarının uyum ve okul sorunları var. Yabancılar polisinde oturum izinlerini uzatmak için günlerce kuyrukta bekleyenler var. Altona ve Wandsbek ilçelerinde insanların oturum iznini uzatmaları için bazen 3-4 gün bekledikleri oluyor. Bu kurumlarda memur tasaruffuna gidildiği için personel sayısı oldukça az. Olanlarda tecrübesiz ve yeni oldukları için bu zorluklar yaşanıyor.”

Hamburg zengin ama…

Hamburg’un eyalet olarak zengin bir bütçeye sahip olduğunu belirten Burgucuoğlu, kültüre ve sanata yeteri kadar pay ayrılamadığından da şikayetçi.

Burgucuoğlu, düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Özellikle göçmen sanatçılar ve tiyatrocular, bütçeden en az yararlanan kişiler. Bir çok göçmen derneğinin lokal ihtiyacı var. Bunlar karşılanmıyor mesela. Göçmen tiyatro grupları devletten maddi yardım almadıkları için kıt kanaat geçiniyor. Hamburg gibi zengin bir eyalette bunların olması elbete kabul edilemez. Seçildiğim takdirde tüm bunların takipçisi olacağım. Bir egitimci olarak göçmen çocuklarına daha kaliteli bir eğitimin verilmesi için çaba harcıyacağım. Herkesin eşit ve adaletli bir şekilde bütçeden pay alması için mücadele edeceğim.Tabii bütün bunları yapmam içinde Altona semtinde ve seçim bölgem olan Olsdorf’ta yaşayan tüm insanların tercihli oylarına ihtiyacım var. Altona ilçesinde Sol Parti’nin 12’inci sıra adayı, Olsdorf semtinde ise partinin 1’inci sıra adayıyım. Her seçmenin hem Altona’da hem de Olsdorf’ta 5 oy kulanma hakkı var. Dediğim gibi geçen dönemde seçilmemde Kürt seçmenlerinin büyük bir katkısı oldu. Bu sene de tercihli oylarıyla beni yanlız bırakmayacaklarına inanıyorum.”