Büyük Kürdistan’da küçük Osmanlı’nın sonu yakındır / COTYAR CAN

“Ortadoğu’da dünya savaşları sürecinde büyük Osmanlı nasıl çöküşü yaşadıysa, büyük Kürdistan da Osmanlı’dan geriye kalan küçük faşist Osmanlı’nın AKP-MHP’nin bitişi de kaçınılmaz olacaktır”. Savaşlarda talan ve işgal zihniyetiyle yürüyenler kendi sonlarına neden olanı da kendileri belirlermiş, meşhur büyük faşist Osmanlı’da olduğu gibi talan ve katliamlarla geçen yılların sonunda kaçınılmaz olan, faşist osmanlının çöküşüydü.

Osmanlı kendisini hep talan ve gaspla yaşatmış, yıllar boyunca işgal talan ve gasp osmanlının temel stratejisi haline gelmiştir. Farklı halkların yaşamasına izin verirken bile vergi alarak ve el emeğini gasp ederek halkların yaşamasına imkan vermiştir. Tarihselliğin kendi toplumsallığına öğrettiği zulüm ve talancı zihniyeti miras olarak bıraktığı bu küçük faşist Osmanlı’nın yüzünden Ortadoğu’da barış ve kardeşliğin yeşermediği gibi demokratik yaşamı isteyenlere karşı da hem engel olmuş hem de demokrasi isteyen halkların başına musallat olmaya da devam etmiştir.

Dünya savaşları başlamsıyla çöküşü bizzat Ortadoğu’da yaşayan faşist Osmanlı, bu çöküş tarihinin tekerrür ettiği bir dönemide bugünlerde büyük Kürdistan’da misliyle küçük Osmanlı şahsında tümden yok oluşu yaşaması kaçınılmaz olandır. Birinci Dünya Savaşında Ortadoğu’da çöküşü yaşayan faşist Osmanlı, Üçüncü Dünya Savaşında yine Ortadoğu’da bizzat Kürtlerin eliyle yok oluşa doğru gideceği, son zamanlarını yaşamaktalar.

Kürt halkının özgürlük mücadelesi, tarihteki bütün Osmanlı’nın talan zihniyetlerine rağmen yeni nesillerin kardeşçe yaşaması için birçok kez barış, ateşkes vb adımlar atarak halkların ortakça yaşıyacağı bir demokratik Ortadoğu çabası içinde olmayı benimsemiş. Bütün bu çabalara karşılık savaş komplo ve inkar imha ile ısrar ederek faşist bir zihniyetle cevap vermişler, o da yetmemiş özel savaş konseptini en acımasız haliyle Kürtler üzerinde uygulamaya son sürat devam ederek kendi sonunun geleceğinide fark edemeyecek durumdalar. Değişimi ve ortak yaşamı benimsemeyen bir zihniyete karşı en güçlü cevap onu yok etmek olduğu artık aşikardır.

Ortadoğu’ya yayılan Kürtlerin özgürlük mücadelesine karşı, küçük faşist Osmanlı zihniyetide tarihte Atatürk’ü kandırdıklarını düşünerek ve misak-i milli sınırlarını aşarak Ortadoğu’ya Kürtlerin haklarını yok etmek için giriş yapma sürecinde, DAİŞ ve küçük Osmanlı ittifakı ile bizzat tam bir talancı osmanlı zihniyetinin ürünü olduğunu, bütün Ortadoğu halkaları ve Ortadoğu’daki bütün devletler tarafından anlaşılmış durumdadır.

Fakat bu sefer Ortadoğu’da yanıldığı bir konu ve realite vardı o da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın yarattığı bir halk gerçekliği ve önderlikleri sayesinde özgür yurttaş bilincine ulaşan Kürtler olmasıydı, artık eski Kürtler olmadığı gibi, Ortadoğu halklarıda Kürtler sayesinde eski Ortadoğu halkları olmadığı ve olmıyacağı gerçeğiydi. Yani küçük faşist osmanlı AKP-MHP zihniyeti Ortadoğu’da Rojava’ya girerken yanlış rant hesaplamaları onların yok oluş koşullarını kendi kendilerine yaratmaları, Ortadoğu halklarına küçük faşist Osmanlı’ya son darbeyi vurma zeminini sunmakta.

Birinci Dünya Savaşında faşist büyük Osmanlı’nın çöküşü ile başlayan Üçüncü Dünya Savaşında küçük faşist Osmanlı’nın bitişine neden olan süreçler yaşanmıştır ve yaşanmaya devam edecektir. Rojava devrim sürecinde Kobanê direnişi, Bakur’da özyönetim ile Sur, Cizre, Silopi ve en son evresi olan ise büyük Kürdistan direnişi ile küçük faşist osmanlı AKP-MHP zihniyetinin biteceği ve Ortadoğu’da siyasi tarih sayfasında yok olacağı kesindir.