Can güvenliğimizden endişeliyim

Gözaltına alındığı sırada polisin cinsel tacizine maruz kalan Merve Demirel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun taciz eden polisi savunan ve kendisini hedef gösteren açıklamaları sonrası kendisi ve ailesinin can güvenliğinden endişe duyduğunu söyledi.

Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Merve Demirel, “Bu ülkede içişleri bakanlığını yapan birinin böyle tehditler savurması, sağduyulu düşünmeyen insanlara büyük cesaret verir. Bu söylemlerle çok daha korkunç olayların önünü açıyorlar. Eğer kötü bir şey yaşanırsa bunu nasıl göğüsleyecekler, hesabını nasıl verecekler” diye sordu. “Şu an tek derdim aileme, kardeşime söyledikleri şeyler yüzünden bir zarar gelebilir mi” diyen Demirel, yetkililerin yaptığı açıklamaların olayı bağlamından kopardığını söyledi. Demirel, “En son geldiğimiz noktada kendim ve ailem adına can güvenliğimizi düşünüyorum” dedi.

Tacizle mücadeleyi terörize ediyorlar

Artı Gerçek muhabiri Derya Okatan’ın kendisi ile yaptığı röportaj sonrası gözaltına alınmasına ilişkin de konuşan Demirel, “Gözaltına alındığını öğrenince gerçekten çok üzüldüm. Üstelik terör ile mücadele tarafından alındı. Biz meseleyi her zaman taciz üzerinden dillendirdik. Kadınlar üzerinden konuştuk. Meselenin terör ile hiçbir bağlantısı yok. Yaptıkları bütün açıklamalar bunu terörize etmeye çalıştıklarını gösteriyor” diye aktardı.

Türkiye’de tacizin çok yaşanan bir durum olduğunu söyleyen Demirel, “Bu durum karşısında susmayın, annenize anlatın, babanıza anlatın, kadınlar olarak seslerinizi yükseltin denilen ve böyle politikalarla yürütülmeye çalışan bir ülkede kadının susmasını beklemek korkunç bir şey” diye konuştu.

Onurlu yaşamaktan vazgeçmeyeceğiz

Endişeli olduğunu ama onurundan da vazgeçmeyeceğini söyleyen Demirel, Avukat Selçuk Kozağaçlı’nın “Yaşamın kendisi değildir kutsal olan, onurlu hasiyetli yaşamaktır kutsal olan” sözünü hatırlatarak ekledi: “Biz de böyle yaşamak istediğimiz için maalesef bu üzücü olaylarla karşılaşıyoruz. Yaşam böyle kutsal olduğu için onurlu yaşamaktan vazgeçemeyeceğiz.”

HABER MERKEZİ


İHD: Fail polis cezalandırılsın

İnsanlar Hakları Derneği (İHD) Merkezi Kadın Komisyonu da konuya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Demirel’e yönelik yapılan cinsel saldırıyı gerçekleştiren polisin suçüstü yakalandığının vurgulandığı açıklamada, Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün konuya ilişkin yaptığı açıklamaya da tepki gösterildi.  Açıklamada, “Bu açıklama olayın vahametini daha da ileri boyuta taşımaktadır. Ve yine bu açıklama, cinsel saldırıların devlet tarafından sahiplenildiğini, kendilerine düşman olarak gördüklerine uygulanabilir olduğunu belirtmektedir. Türkiye tarihi gözaltında yapılan cinsel saldırı ve istismarlara yabancı değildir” ifadelerine yer verildi.

Saldırıyı suç olmaktan çıkarmanın telaşı

Açıklamada, saldırıya ilişkin açıklamada bulunan AKP Milletvekili Özlem Zengin’in de açıklamalarını “vahim” bulduklarının altı çizilerek, “Cinsel saldırının ‘telaş’ ile değerlendirilmesi, suçun hafifletilmeye çalışılması açıklanamaz. Ancak bu açıklama, saldırıyı suç olmaktan çıkarmanın telaşı olarak tanımlanabilir” denildi. Cinsel saldırıya uğrayan kadınların haklarını arama noktasında sonuna kadar yanlarında olduklarının vurgulandığı açıklamada, “Saldırılar kadının onurunu yok etmez, olayın aydınlatılmaması travma yaratacaktır ve toplumun çürümesine yol açar” ifadeleri kullanıldı.

Cezalandırılsın’

Türkiye’nin başta Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi olmak üzere kadına yönelik şiddeti önlemeye yönelik sözleşmelerde imzası olmasına karşın bu sözleşmelere aykırı davrandığının altının çizildiği açıklama şöyle sonlandı: “Bu olayın faili olan polisin cezalandırılmaması suçtur. Kadınlar her an polisin hem fiziksel hem de cinsel tehdidi altında kalması kabul edilemez. Olayın failinin görevine derhal son verilsin. Hükmü açık olan bu suçun gerektirdiği şekilde cezalandırılsın. İHD olarak bu suçun cezalandırılması sürecinin takipçisi olacağız.”