Canan Kaftancıoğlu’na 9 yıl hapis

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, sosyal medya paylaşımları nedeniyle yargılandığı davada 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezasına çarptırıldı. Ceza ertelenmedi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun 2012-2017 tarihleri arasında sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımları nedeniyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Kamu görevlisine görevinden dolayı hakaret”, “Türkiye Cumhuriyeti Devletini alenen aşağılama”, “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” , “Örgütü propagandası yapmak” suçlarını işlediği belirtilerek 4 yıl 10 aydan 17 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması talep edildiği davada karar çıktı.

Mahkeme heyeti, Kaftancıoğlu’na son sözünü sordu. Kaftancıoğlu, “Son sözüm değil ilk sözüm olsun. Sonuç ne olursa olsun ben düşüncelerimden ve söyleyeceklerimden vazgeçmeyeceğim. İster içerde ister dışarıda nerede olursam olayım hayallerimden vazgeçmeyeceğim. Asla son sözüm olmayacak. Biz mevsimi başladı. O kaybetti, biz kazandık 82 milyon kazandı” dedi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi, Kaftancıoğlu’na “Örgüt propagandası yapmak” suçundan 1 yıl 6 ay, “Kamu görevlisine alenen hakaretten” 1 yıl 6 ay 20 gün, “Cumhurbaşkanına alanen hakaret” suçundan 2 yıl 4 ay, “Devleti alanen aşağılamak” suçundan 1 yıl 8 ay, “Halkı kin ve düşmanlığa alanen tahrik” suçundan 2 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Kaftancıoğlu’na toplamda 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verildi. Verilen cezalarda ertelemeye gidilmedi.

 Kaftancıoğlu hakkında verilen karara ilk tepki duruşmaları da takip eden CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’ndan geldi. Tanrıkulu, twitter hesabından “Siyaset ve yargı mühendisliği çalıştı. İstanbul’daki seçim başarısı cezalandırıldı” paylaşımında bulundu.

İSTANBUL