Canê’yle dayanışma çağrısı

Kürt sanatçı Hozan Canê ve kızı Gönül Örs’ün tutuklanmasına yönelik yeterli kamuoyu oluşturulmamasına tepki gösteren gazeteci ve çevirmen Meşale Tolu, Hozan Canê ve kızı Gönül Örs’ün için dayanışma ve birlikte mücadele etme çağrısında bulundu.

HDP’nin seçim çalışmalarına katılmak için gittiği Edirne’de tutuklanan Hozan Canê, yargılandığı davada 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Geçtiğimiz günlerde de hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” iddiasıyla yeni dava açılan Canê’nin kızı da tutuklandı. Daha önce annesini ziyaret etmek için Türkiye’ye giden ve girişte gözaltına alınan Canê’nin kızı Gönül Örs, Türkiye’den çıkmak isterken geçtiğimiz gün “Cumhurbaşkanına Hakaret” gerekçesiyle tutuklandı. Hozan Canê ve ailesine yönelik baskılar devam ederken, Türkiye’de tutuklanan ve sekiz ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen gazeteci ve çevirmen Meşale Tolu, Hozan Canê ve kızının tutuklanmasına yönelik açıklamalarda bulundu. Kendisi de çocuğuyla birlikte cezaevinde kalmak zorunda olan ve eşine de yurtdışı yasağı uygulandığı için zor günler geçiren Tolu, Türkiye’de herkesin aile boyu cezalandırıldığını dile getirerek, Gönül Örs’ün annesi için mücadele etmesi engellemek için tutuklandığını söyledi. Tolu, Hozan Canê ve kızı için dayanışmayı ve Alman hükümetine baskıyı arttırmak gerektiğini belirttiği açıklamasında şunları dile getirdi:

‘Annesi için mücadele etmesi engellenmek istiyor’

“AKP hükümeti son yıllarda yargı yoluyla siyasi cezalandırma yöntemini sürdürmeye devam ediyor. Bir yandan yeni anayasa paketi, akademisyenlere yönelik beraat kararları alınırken, diğer yanda kayyum siyaseti ve son örnek Hozan Canê’nin kızı Gönül Örs’ün tutuklanması gibi örnekler var. Türkiye’de yaygın olarak uygulanan bir yöntem olmaya devam ediyor aile boyu cezalandırma. Annesine destek olmak için geçtiğimiz Mayıs ayında Türkiye’de Sabiha Gökçen havalimanında gözaltına alındıktan sonra yurtdışı yasağı ile serbest bırakılmasına dahi baştan sona hukuksuzluğun ve keyfiyetin göstergesiydi. Gönül Örs’ün annesi için Almanya’da mücadele yürütüyor olması, gündem yaratması engellenmek istendi. Bu karar karşısında geçtiğimiz günlerde yurtdışına çıkmak isterken yeniden gözaltına alınan Örs mahkeme kararıyla tutuklandı.

Alman hükümetinin sessizliği AKP’yi cesaretlendiriyor

Hozan Canê ve kızı ili ilgili süreçte Alman hükümeti tarafından gerektiği kadar baskının yapılmaması, keza bizim örneklerimizde olduğu gibi toplumsal bir baskı mekanizmasının oluşturulamamış olması AKP hükümeti ve ona bağlı yargı mekanizmasının hukuksuz hareket etmesini cesaretlendiriyor. Zaten ezelden Kürt Özgürlük Hareketi ve Sosyalistlere yönelik siyasi kararlar aldırarak yargı mekanizmalarını işleten AKP hükümeti, yeni yargı paketi vs. gündemler oluştursa da, bu yönteminden vazgeçmeyeceğini gösteriyor. Yine Eski Alman meclis üyesi Mehmet Kılıç hakkında da Erdoğan’a hakaretten soruşturma açılması bunun bariz örneği.

Sessiz kalmayalım

Hozan Cane, Gönül Örs ve benzer örnekler için toplumsal bir sahiplenme oluşturmadığımız, Alman hükümetini ve kamuoyunu Türk hükümeti üzerinde baskı oluşturması için zorlamadığımız durumda bu örnekler çoğalacak. AKP hükümeti tüm yargı mekanizmasını toplumsal muhalefeti bastırmaya yönelik kuruyor. Hak ve özgürlük mücadelesinin tutuklamalar ve saldırılar ile engellemeye çalışıyor. Bu saldırıları, hukuksuzlukları durdurmanın yegane yolu, birleşik karşı koyuştur, sessiz kalmamaktır.”

KÜLTÜR SERVİSİ