Çatışmalar yayılıyor

HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM) dün açıklama yaparak, devam eden operasyonlar ve yapılan eylemlere ilişkin bilgi verdi.
Açıklamaya göre 21 Eylül’de Dersim Merkeze bağlı Zel, Kırmızı Dağ, Kozmerik ve Tank noktalarına yönelik olarak başlatılan hava destekli operasyon devam ediyor.

Bitlis eylemini üstlendi
HPG, Bitlis’te 330 polis adayının eğitim gördüğü Polis Meslek Yüksek Okulu’nu yönelik eylemi de üstlendi. Açıklamada eylemin 21 Eylül günü saat 09.00’da gerçekleştirildiği, eylem sonucunda çok sayıda ölü ve yaralının olduğu açıklandı. Eylem ardından bölgeye çok sayıda ambulansın da geldiğini belirten HPG Basın-İrtibat Merkezi (HPG-BİM), bölgede geniş çaplı bir operasyonun başladığını açıkladı. Operasyon alanına Bitlis Alay’ı ile Tatvan Tugay’ından da askerlerin helikopterlerle sevkedildiği belirtildi. HPG, operasyonun Tatvan’a bağlı Elaman, Xirxol, Bitlis’e bağlı Karuşan, Xaxrif, Suvarê, Norşin’e bağlı Daxçelê, Nist ve Murgê Jor ve Murgê Jêr, Rehva alanları ile Bitlis Tatvan yolu ve Bitlis-Norşin yolunu kapsadığını belirtti.

Bingöl bombalanıyor
HPG-BİM ayrıca 21 Eylül günü saat 08.00 sularında Bingöl’ün Şehit Xebat alanına yönelik olarak Türk ordusuna ait Kobra tipi hilikopterlerle bombardıman yapıldığını duyurdu. 


Hınıs’ta yol kesildi
Açıklamaya göre; 21 Eylül’de Varto ile Erzurum arasında bulunan karayolunu kesen gerillalar kimlik kontrolü yaptı. HPG-BİM, bir buçuk saat boyunca yolu kontrolüne alan gerillaların araçlarda bulunan halka propaganda yaptığını belirtti.

Operasyon birliği vuruldu
Van’ın Çatak İlçesi’ne bağlı Merga Şîn yaylalarına Türk ordusu tarafından 21 Eylül’de operasyon başlatılmıştı. HPG, operasyon gücüne yönelik eylem yapıldığını bildirdi. Paxçê Köyü yakınlarında gerçekleşen eylemin, zamanla çatışmaya dönüştüğünü açıklayan HPG, Türk ordusunun çok kayıp verdiğini kayddetti. HPG, gerillanın ise kayıp vermediğini bildirdi. Çatışma bölgesinin de helikopterlerce bombalandığını belirtti.

Zap ile Kandil bombalandı
HPG, gerillanın denetimindeki Medya Savunma Alanları’na yönelik hava saldırılara ilişkin de bilgi verdi. HPG-BİM; 21 Eylül günü Kandil’in Suredê alanı ile Zap’ın Girê Rubar, Zevê Köyü, Baluka Köprüsü’nün Türk ordusuna ait jetler tarafından bombalandığını bildirdi. Bombardımanda gerillanın kayıp vermediği ancak Zap’taki ormanlık alanlarda yangın çıktığı ve yangının dün akşam saatlerine kadar devam ettiği belirtildi.


EKİN ADA – ANF/BEHDİNANÇatak’ta çatışma

Van’ın Çatak İlçesi’nde HPG’liler ile asker ve korucular arasında çıkan çatışmada bir asker ve iki korucu öldü; iki korucu da yaralandı. Van Valiliği’ne göre; çatışma önceki akşam (21 Eylül) saat 20.00’de Çatak İlçe merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Melkuşan Yaylası Körüklü Vadisi bölgesinde yaşandı. Yaralı korucular, Van Asker Hastanesi’ne kaldırıldı. Bölgede başlatılan geniş çaplı operasyonun ise sürdüğü bildirildi.