Çekin erkekliğinizi çocukların üstünden

Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) üyesi kadınlar, Samsun’da amcası tarafından istismar edildikten sonra katledilen Ecrin bebek ile ilgili eylem yaptı.

Diyarbakır Eğitim Sen önünde bir araya gelen kadınlar Sanat Sokağı’na yürümek istedi. Kadınların önünü kesen polis, yürüyüşe izin vermedi. Kadınlar bir saat bekleyerek ve ses çıkararak polisin keyfi tutumunu protesto etti. Kadınlar polise seslenerek “Bize kurulan barikatları tecavüzcülere kursaydınız bunlar yaşanmazdı. Bize harcadığınız gücün onda birini tecavüzcülere harcasaydınız istismarlar olmazdı” dedi.

Daha sonra gruplar halinde Sanat Sokağı’na giden kadınlar burada açıklama yaptı.

Hepsi Ecrin bebeklerin katili

Açıklamayı yapan DAKAP üyesi Hatice Deniz Aktaş, Samsun’da bir buçuk yaşındaki Ecrin bebeğin, erkek egemen sistem ve işbirlikçisi AKP’nin politikaları sonucu istismar edilerek katledildiğini söyledi. Kanarya Mahallesi’nde 5 yaşında cinsel istismara maruz kalan küçük bir çocuğun yarım kalan gülüşünü unutmadıklarını belirten Aktaş, yarasının henüz kapanmadığını söyledi. Bu ülkede adalet aradıklarını vurgulayan Aktaş, “özgürlük arıyoruz, eşitlik arıyoruz. Bir tek suçlu aramıyoruz. Çünkü suçluları biliyoruz. ‘Çocuk istismarı neden arttı’ diye soranlara, ‘istismarcıları idam edelim’ diyenlere biz de diyoruz ki; suçluyu ve çözümü çok uzaklarda aramayın. Suçlu bu ülkeyi yönetenlerdir. Çocuk İstismarını Önleme Komisyonu kurulması önergesini reddeden AKP-MHP ittifakı, Ensar Vakfı’nda 45 çocuğun istismar edilmesini görmezden gelenler, Kanarya Mahallesi’ndeki istismara ‘Çocuğun sokakta ne işi varmış’ diyen yandaş medya kalemşörleri, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen bakanlar, ‘9 yaşındaki çocukla evlenebilirsiniz’ diyen müftüler, Zümrüt Apartmanı denilen müsveddede çocuk istismarını öven yazar, o yazarın kitabını basan yayın evi, kitaba toplatma çıkarmayan basın savcılığı, istismarcıları karakolun arka kapısından salıveren polis, tahrik indirimi uygulayan hakim…  Hepsi Ecrin bebeklerin katili…” diye konuştu.

Hükümeti, polisi, yargısı, medyası, yasası ne varsa el birliği ile çocuk istismarını meşrulaştırdıklarını ve istismarcıları cesaretlendirdiklerinin altını çizen Aktaş, “Bu nedenle yasanızı, tasarınızı, polisinizi, yargınızı, yandaş yazarını, şehvetinizi, müftünüzü çürümüş neyiniz varsa alıp gidin ve çekin erkekliğinizi çocukların üstünden” diye belirtti.

Susma, örgütlen

Kadınlara çağrıda bulunan Aktaş, kadın adaletinin ancak kadınların mücadelesiyle sağlanabildiğini söyledi. “Mücadele edersek, yan yana durursak ve sesimizi birlikte büyütürsek çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz” diyen Aktaş, örgütlenip kadın dayanışmasından güç alarak susmamaları gerektiğini vurguladı. Aktaş, şöyle devam etti: “Sustuğumuz her dakika bir Ecrin bebek daha istismar ediliyor ve katlediliyor. Sustuğumuz, itiraz etmediğimiz her dakika çocuklarımız biraz daha fazla tehlikenin içine itiliyor. Bu nedenle susmayalım, korkmayalım ve haykıralım: AKP elini çocuklarımızdan çek. Erkek adalet ne Ecrin’in katilini cezalandıracak ne başka Ecrin’lerin yaşadığını önleyecek ne de gözaltına aldığı Zümrüt Apartmanı kitabının yazarını tutuklayacak.”

Açıklamanın ardından kadınlar 10 dakika oturma eylemi gerçekleştirdi.

 AMED


Bir çocuk sulama kanalında bulundu cinsel istismar şüphesi var

Hatay Dörtyol’da 5 yaşındaki bir kız çocuğu sulama kanalında ağır yaralı halde bulundu. Çevredekiler çocuğu kanaldan çıkararak sağlık görevlilerine haber verdi ve hastaneye kaldırıldı. Hastanede duran kalbi doktorlar tarafından yeniden çalıştırılan çocuğun ilk muayenesinde, cinsel organında yaralanmalar olduğu tespit edildi. Cinsel istismara maruz bırakıldığı tahmin edilen çocuk yoğun bakımda tedaviye alındı. Polis olaya ilişkin soruşturma başlattı.