Cenazelerimizi verin

Çocuklarının cenazelerini alamadıkları için İHD Amed Şubesi’ne başvuran aileler, hükümete seslenerek, “Bu hukuk dışı anlayışlardan vazgeçerek, çocuklarımızın cenazelerini bir an önce bize teslim etmelerini istiyoruz” dedi.

Çocuklarının cenazelerini alamayan aileler, hukuki yardım talebiyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi’ne başvuruda bulunduktan sonra basın toplantısı düzenledi. Dernekteki açıklamaya, aileler, HDP Amed milletvekilleri Saliha Aydeniz, Remziye Tosun, Dersim Dağ, HDP ve DBP il eşbaşkanları ile İHD temsilcileri katıldı.

Cenaze süreci travmadır

 Aileler adına basın metnini okuyan Diyadin Saltan, yaşanan savaşta çocuklarını kaybeden ailelerin sadece çocuklarını yitirmenin acısını yaşamadıklarını, en büyük travmayı cenazelerini alma sürecinde yaşadıklarını vurguladı. Cenazelerin defin etme işleminin adeta bir işkence sürecine dönüştüğüne dikkat çeken Saltan, cenazelerin çatışma alanlarında bırakıldığını, vücut bütünlüğü bozularak daha büyük acıların yaşanmasına neden olduğunu ifade etti.

İşkenceye dönüştürülüyor

 Çatışma bölgelerinde kalan cenazelerini talep ettiklerini dile getiren Saltan, cenazelerin birden fazla ilde gezdirilmesinin yanı sıra savcılık, jandarma gibi birimlere yönlendirildiklerini hatırlattı. En son DNA testine tabi tutulup, kan örnekleri verdikten sonra uzun bekleme sürecine geçtiklerini hatırlatan Saltan, şöyle devam etti:  “Çok kısa sürede yapılacak olan DNA testleri, bazen aylar sürüyor ve bir işkenceye dönüşüyor. Cenazeler bozuluyor, kurtlanıyor. Yaşamını yitiren her insanın hakkı olmasına rağmen çoğunlukla cenazelerimiz için yapacağımız dini vecibelerin yerine getirilmesine bile izin verilmiyor. Mezarlıklarda çocuklarımızın da mezarları tahrip ediliyor.”

Cenazelerimize sahip çıkacağız

Tüm uygulamaların temel amacının ailelerin cenazelerini almamasına dönük bir politika olduğuna dikkat çeken Saltan, şunları söyledi: “Eğer amaç buysa bizler de diyoruz ki, cenazelerimize sahip çıkmak en temel insani hakkımızdır. Tüm uluslararası antlaşmalarda bu en temel haktır. Biz aileler olarak da çocuklarımızın cenazelerine sonuna kadar sahip çıkacağız. Buradan hükümete ve ilgili tüm kurumlar sesleniyoruz. Bu hukuk dışı anlayış ve davranışlardan vazgeçmelerini, çocuklarımızın cenazelerini bir an önce bize teslim etmelerini istiyoruz. Tüm insan hakları kuruluşlarını duyarlı olmaya davet ediyoruz.” n AMED