Cenevre kolu: Yol boyu direniş

NİZAM BARAN / BASEL

İsviçre’nin Cenevre kentinde startı verilen uzun yürüyüş 4. gününü geride bıraktı. Cenevre, Lozan, Bern’in ardından Basel etabını da tamamladı. Cenevre ve Lozan Belediye Başkanları ile önemli görüşmeler gerçekleştiren eylemcilerden bir heyet, daha sonra Lozan’da bulunan siyasi parti temsilcileriyle de bir araya gelerek uluslararası komployu ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın içinde bulunduğu ağır tecrit koşularını anlatan bir dosya sunmuştu. Eylemcilerin bir sonraki durağı ise Basel kentiydi.

Basel’in en işlek caddelerinden Clara Platz’dan geçen yürüyüşçüler hep bir ağızdan Almanca “Es lebe Öcalan, Türkiye Kürdistan’dan defol” sloganlarını haykırdı.

Yol boyunca komploya ve tecride yönelik bildirilerin dağıtıldığı yürüyüşte sık sık Almanca konuşmalar yapılırken, kentte yaşayan Kürdistanlılar da eyleme destek verdi.

Barfüsserplatz’da yapılan mitinge Bern parlamentosundan vekiller de destek verdi.

Basel’de akşam saatlerinde ise zengin bir kültür programı vardı. Kültür programında folklor grubu sahne aldı, tecriti anlatan döviz ve pankartlar eşliğinde gösteriler sunuldu. Daha sonra Basel Med Kültür Merkezi sanatçıları ve uzun yürüyüşe katılan TEV-ÇAND’a bağlı Hozan Şemdin, Xemgin Birhat, İdris Bagok, Ozan Reber, Amele, Kawa Urmiye, Bengi Agiri, Mehmede Hezexi, Rojhilatli Cemal, Zahir Loran, Seyitxan, Ozan Cevat, Arya Şahin ve Yeqin sahne aldı.

Yurtseverlik duygularıyla büyüdük

Uzun yürüyüşün genç isimlerinden biri Êzîdî Leyla Gün. Almanya’da doğan ve 4 dil bilen Leyla, babasının Leyla Qasım’dan etkilenerek kendisine bu ismi verdiğini söylüyor. Ailesinin yurtsever duygularının güçlü olduğunu söyleyen Leyla Gün şunları belirtiyor: “Ailemiz bizleri yurtseverlik duygularıyla yetiştirdi. Bu duygularla büyüdük ve belirli arayışların içine girdik. Hareketi ve Önderliği tanımaya çalıştık. Önder Apo’nun barış için verdiği mücadeleye herkes şahit oldu. Önder Apo’nun tutuklanmasını barışa bir saldırı olarak görüyorum. Komployu kınamak ve Önderliğimiz özgürlüğünü talep etmek için uzun yürüyüşe katıldım.”

Direnme gücü veriyor

İlk günden beri yürüyüşün katılımcılarından olan CDK-F Fransa Eşbaşkanı Fevciye Erdemirci bir Kürt kadını olarak 15 Şubat komplosunu kabul etmediklerini söylüyor ve ekliyor: “Bize yürüme ve direnme gücü veren Önder Apo’dur. Önderliğimiz 21 yıldır tecrit altında. Önderliğe Özgürlük-Kürdistan’a Statü talebiyle yürüyoruz. İsviçre siyasi partileri ve belediye başkanlarıyla yaptığımız görüşmelerde olumlu tepkiler aldık. Bizim yanımızda olduklarını dile getirdiler. Bu bize moral verdi ve biz de bu moralle halkımızı Strasbourg’ta yapılacak 15 Şubat yürüyüşüne güçlü katılmaya çağırıyoruz.”

Yürüyüşümüz ses getiriyor

Londra DTKM Eşbaşkanı Mehmet Kardu ilk defa Avrupa’da yapılan bir uzun yürüyüşe katılıyor. Ve bu onda büyük bir heyecan yaratmış. Duygularını şöyle ifade ediyor Kardu: “Yürüyüş çok heyecanlı geçiyor ve oldukça ses getiriyor. İsviçre sokakları bizim sloganlarımızla renkleniyor. Bu da çok dikkat çekiyor. Önderliği 3 koldan sahiplenmek beni de oldukça etkiledi. Halkımızın Önderliği bu derece sahiplenmesi bize inanç ve güç verdi.”