Cenevre kolunda diplomatik temaslar

RONÎ RIHA

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmek için siyasetçi, yazar ve aydınların yer aldığı Cenevre kolu 4 günlük yürüyüşleri boyunca geçtikleri kentlerde bir dizi görüşme gerçekleştirdi.

10 Şubat’ta yürüyüşün başlangıç noktası olan Cenevre’de belediye yöneticileri ve milletvekilleriyle görüşmeler yapıldı. İkinci durak Lozan’da ise eylemciler adına bir heyet siyasi parti ve sendika temsilcileriyle bir araya geldi.  KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç, Êzîdî Hareketi temsilcisi Songül Talay, Doğu Kürdistanlı yazar Cemal Haci ve CDK İsviçre Dışilişkiler temsilcileri Hasan Tangüner ile Hayrettin Öztekin’den oluşan heyet Hıristiyan Demokrat Partisi PDC Lozan Kanton başkanı ve milletvekili Jerome Christen ile Lozan Parlamentosu’nda bir görüşme gerçekleştirdi. Öcalan üzerindeki tecridin kalkması ve özgürlüğünün sağlanması gerektiğini söyleyen Jerome Christen, Öcalan’ı Yunan mitolojisindeki halk kahramanı Akrapolis’e benzeterek, “Akrapolis nasıl ki Yunan halkı için bir kahramandı, Öcalan da Kürt halkı için bir kahramandır” dedi. Avrupa Konseyi ve İsviçre Dışilişkiler Bakanlığı’na Öcalan’ın özgürlüğü için mektup yazacaklarını söyleyen Jerome Christen, 15 Şubat’ı protesto açıklaması yapacaklarını da belirtti.

Öcalan için önerge sunacağız

Bir başka diplomatik görüşme ise İşçi Partisi Lozan Parlamentosu grubuyla yapıldı.Yüksel Koç, Cemal Haci, Hayrettin Öztekin, Ramazan Baytar ve Kürt Kadın Hareketi temsilcisi Besime Konca’nın yer aldığı heyet, işçi partisi milletvekillerine Öcalan ile ilgili dosya sundu. Milletvekilleri, yerel parlamentonun Öcalan’ın özgürlüğü için bir çağrı yapması için çabalayacaklarını aktardı. Daha  öncede Parlamento’ya bir önerge sunulduğunu belirten Lozan sekreteri Christophe Grand, bu yürüyüş vesilesiyle yeni bir önerge sunacaklarını ve Öcalan’ın durumunu gündeme getireceklerini belirtti.

AK’ye mektup yazacağız

Aynı heyet Lozan Parlamentosu’nda Yeşiller, İşçi Partisi ve Sosyalist Parti parlamento grup başkanlarıyla görüştü.  Sosyalist Parti Lozan Parlamento grup başkanı Valerie Induni, İşçi Partisi parlamento grup Başkanı Vincent Keller ve Yeşiller parlamento grup Başkanı Vassilis Venizelos görüşmede hazır bulundu. Heyet dosya sunarken, Öcalan’ın durumu ve yürüyüşçülerin amaçlarına da anlattı. Her üç partinin grup başkanvekilleri de bu konuda duyarlı olup hem yerel parlamentoda ortak bir karar çıkarmayı gündemlerine alacaklarını, hem de Avrupa Konseyi ve İsviçre Dışilişkiler Bakanlığı’na Öcalan’ın durumu için mektup yazacaklarını belirtti.

Bu tutsaklık kabul edilemez

Ardından, Yüksel Koç, Hayrettin Öztekin, Ramazan Baytar CDK Lozan Eşbaşkanı Nezahat Ergüneş’ten oluşan heyet Lozan Belediye Başkanı Gregoire Junod ve Belediye başkan yardımcısı David Payot ile bir görüşme gerçekleştirdi. Gregoire Junod, Öcalan’ın 20 yıldır tutsak olmasının kabul edilemez olduğunu belirterek gerçekleşen yürüyüşün anlamlı olduğunu belirtti. Lozan’ın Kürtler için sembolik olduğunun farkında olduklarını belirten Junod, Kürt halkının mücadelesini desteklediklerini dile getirdi. Junod’un ardından konuşan David Payot ise Lozan Kürt Derneği’nin aktif çalışmalarından kaynaklı gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

Sendikalar rol oynamalı

Aynı heyet, Unia Sendikası Lozan Kanton Başkanı Nicolas Rochat Fernandez ile de bir görüşme yaparak Öcalan’ın durumunu içeren bir dosya sundu.  İsviçre’deki sendikaların Öcalan’ın özgürlüğü için rol oynaması için İngiltere’deki sendikalarla çeşitli görüşmeler yapacaklarını aktaran Fernandez, Öcalan’ın bir an önce serbest bırakılması için büyük bir mücadele yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Özgürlüğü için çabalayacağız

Uzun yürüyüşün İsviçre’deki son günü olan 13 Şubat’ta ise Basel’de SP ve Basta Partisi Esbaşkanı Sina Deiss ve sekreteri Franziska Steir ile görüşmeler gerçekleştirildi. Görüşmede Öcalan üzerindeki tecrit ve Kürt halkına yönelik uygulanan savaş politikaları anlatıldı. Konu hakkında Avrupa Konseyi’ne ve İsviçre Dışilişkiler Bakanlığı’na mektup yazacaklarını ifade eden partiler, Öcalan’ın özgürlüğü için girişimlerde bulunacaklarını belirttiler.