Cenevre’de sergi: Savaş suçu ve direniş

SERKAN DEMİREL / ANF/ CENEVRE

Cenevre Şehir Belediyesi, Türk devletinin öz yönetim direnişleri döneminde Amed’in Sur ilçesinde yaptığı yıkımı ve yaşanan direnişi anlatan fotoğraf sergisi açtı.

Kürtçe müzik eşliğinde sergilen fotoğrafların bir bütünü, bir taraftan Sur ve Amed’in dünya kültür mirası açısından önemini gözler önüne sererken, bir taraftan da bu kadar zengin bir kültürün Türk devletinin saldırıları sonucunda nasıl yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğuna vurgu yapıyor.

Sergilenen her fotoğrafın aynı zamanda neyi anlam ifade ettiği de anlatılırken, özellikle birçok fotoğraf Türk devletinin Sur’da nasıl bir savaş suçu işlediğini bütün çıplaklığıyla gözler önüne koyuyor.

Yine Sur’daki yıkımın boyutuna dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletlerin raporlarına yansıyan uydudan alınmış fotoğraflara da sergide yer veriliyor.

Serginin açılışında konuşma yapan Cenevre Belediye Başkanı Remy Pagani, Sur’un sadece bir Kürt şehri değil aynı zamanda o bölgenin dili, kültürü ve kimliği olduğunu söyledi.

Fotoğraf sergisinde açılmasında katkıları olan ve 10 günden bu yanaEfrin için BM önünde açlık grevinde olan Sur Belediye Eşbaşkanı Fatma Şık Barut, “Bu sergide, hem Sur ve Amed’in dünya kültür mirası açısından önemine hem de Türk devletinin Sur’da yaptığı yıkımı öne çıkardık. Bu sergi Sur’un kültürel mirasını anlatıyor. Aynı zamanda Surda’ki direnişçileri de anlatıyor’’ dedi.