Cennet’in ateşi ile gideceksiniz cehenneminize

Kürt mitolojisinde zalim Dehak apansız boynunda peyda olan yılanların kendi canını almaması için her gün biri kız biri erkek iki gencin beyinlerini bu yılanlara sunar.

AKP iktidarının yaslandığı Selefi İslam anlayışının kendisinden olmayan insana bakışı da Dehak’ın bakışından farklı değil. Kendi iktidarının devamı için herkes birer kurbandır. AKP için de sarayına çekilen tiranın bekası uğruna çocuklar da dahil herkes kurban edilebilir. Çocukları tecavüzcüsüyle evlendirmek isteyen bu devlet ideolojisi o küçük bedenler üzerinden iktidar rantı devşirme peşinde. Şengal’de iktidarını göstermek için Êzîdî kadınları satan DAİŞ’in de selefi bir hareket olduğunu unutmamak gerek. Bu sıradan bir benzerlik değil ideolojik birliktelik.

Önceki gece Adana Aladağ’da bir öğrenci yurdunda binaya kilitlenen çocukların yanması da bir ihmalin bir kusurun sonucu değil. Bu ideolojinin ahlak anlayışının insanı hapseden, köleleştiren uygulamalarının bir yansıması. Bu katliam da bundan önceki katliamlar gibi bu iktidarın insana bakışının bir sonucu. Taammüden işlenmiş cinayetler bunlar. Hiç bir denetime tabi tutulmayan ahşap tarikat yurtlarında üzerine kapıların kilitlendiği çocukların yanarak can vermelerini ihmalle açıklamak bu iktidarın insanlık düşmanı ideolojisinin yanında yer almak olur. Bu yurtlar refahtan, sosyal devletten bilinçli olarak mahrum bırakılan yoksul insanların çocuklarının okuyabilmesi için çaresizce kapısına sürüklendiği yerler.

Aladağ’daki yurt katliamında kızı Cennet’i kaybeden Mehmet Karataş’ın, “Burası tek yurttu. Eleştirme şansımız da, başka seçeneğimiz de yoktu” sözlerinde saklı her şey. Çaresiz bırakılan insanların çaresizliğini din ile sömürme oradan bir siyasal rant devşirme dışında bu iktidarın hiç bir dayanağı kalmadı. İnanç simsarları dört bir koldan siyasal rant devşiriyor saraya. Küçücük çocukları güvenliksiz ahşap binalara kilitleyerek ahlak umacısı ile korku salmak istiyorlar geniş kitlelere. Bu hayatta Cennet’i ateşlere atıyor yakıyorlar.

Eğer gerçekten inanıyorsanız sizin için varsa cehennem Pir Sultan’ın dediği gibi “Cehennem yerinde hiç ateş yoktur, Herkes ateşini burdan götürür” ise Cennet’in ateşi ile gideceksiniz cehenneminize.

Geçmişte yaşanmış çocuk katliamlarını tek tek yazmaya yer yetmez. Ancak Aladağ’dan ateşlerin yükseldiği saatlerde Batman’dan gelen bir yatılı imam hatip lisesinde 4 öğrenciye öğretmenleri tarafından tecavüz edildiği haberi de bize yaşananların iktidar ideolojisinin insana bakışı hakkında bir fikir vermeyecek mi? Bugün AKP’nin iktidara taşıdığı ilkel ahlak anlayışının kilidi ile kapatılan çocukların hem bedenleri hem ruhları parçalanıyor.

Adana E Tipi Kapalı Cezaevi’nde, 5 Ocak’ta tutuklandıktan sonra işkence gördüğü doktor raporu ile kanıtlanan B.A’nın savcılık ifadeleri şöyle, “Üç gardiyan vardı. ‘Soyun lan’ dediler. Yarı çıplak haldeyken copla vurdular. ‘Hoş geldin dayağı’ imiş. Elimi masaya koydular. Biri, ‘Hangi elinle taş attın? Elini keseyim mi?’ dedi. Rehabilitasyon bölümünde, gece aralıklarla iki gardiyan geliyordu. ‘Kalk lan’ deyip, yüzüme vuruyorlardı. Diğer arkadaşlara da yaptılar.” B.A’nın ifadesini alan savcı işkenceci gardiyanlar hakkında yeterli delil olmadığına karar verdi. 

Ancak unutmayın ki o taş o sarayın duvarını aşacak ve sırça sarayı yıkacak.