‘Cesur direnişin yanındayız’

Fransa’nın Isere kenti Senatörü Guillaume Gontard,  Strasbourg’ta 149 günden beri 13 arkadaşıyla beraber süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç’a mektup gönderdi.

Gontard mektubunda tecride karşı direniş başta olmak üzere Kürt halkının Türk devletinin baskılarına karşı yürüttüğü mücadelenin yanında olunduğu mesajını verdi.

Senato İmar ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu Başkan Yardımcısı olan Fransız Komünist Partisi (PCF) üyesi Gontard, bir çok sol partinin oluşturduğu Komünist, Cumhuriyetçi, Ekolojist ve Yurttaş Grubu (CRCE) üyesi.

Direnişi desteklediğini vurguladı

Gontard, mektubunda tecride karşı direnişin “cesurca” olduğunun altını çizdi. Eylemcilerin 19 Şubat günü kendilerine gönderdikleri bir mektuba atıfta bulunan Fransız Senatör Guillaume Gontard, kendisinin cezaevindeki tutsak Milletvekillerinden Ferhat Encü’yü siyasi olarak sahiplendiğini hatırlattı.

Kürtlerin sorunlarına duyarlı olduğunu ve HDP öncülüğünde Türkiye’de yürütülen ilerici mücadelenin yanında olduğunu yazan Gontard, Strasbourg’da 17 Aralık’tan bu yana devam eden tecride karşı açlık grevi direnişini desteklediğini vurguladı.

“Kürt halkını davası için militanca, cesur ve dayanılması zor olan bu inisiyatifinize tüm desteğimi sunduğumu bildirmek isterim” diyen Senatör, Kürt halkına yönelik tüm haksızlıkların son bulması gerektiğini söyledi.

Uluslararası topluma da seslenen Guillaume Gontard, şöyle dedi: “Kürt halkının temel haklarına yönelik ardı arkası gelmeyen ve haklı görülemez ihlaller bir an önce son bulmalıdır. Uluslararası toplum, derhal uluslararası sözleşmelere saygı temelinde tehlike altındaki halkların korunmasını sağlamak amacıyla acil önlemler almalıdır.”

Fransa ve Avrupa hükümetlerine seslendi

Fransa ve diğer Avrupa ülkelerinin Türk devleti üzerinde oynayabilecekleri role dikkat çeken Gontard, Kürt halkına karşı hem Türkiye’de hem de Kürdistan’ın diğer parçalarındaki saldırılarının durdurulması gerektiğini dile getirdi. Gontard son olarak, daha demokratik bir işleyiş, tüm yurttaşların güvenliği ve Ortadoğu ülkelerindeki Kürtlere yönelik saldırıların durdurulmasını isteyen ve bu amaçla Avrupa ülkeleri hükümetlerinin Türkiye’ye baskı yapmasını amaçlayan tüm politik inisiyatiflerle birlikte olacağı mesajını verdi.

ANF/STRASBOURG