Çetebaşı yakalandı

YPJ savaşçısı Amara’nın cansız bedenine ahlaksızca saldıran çete başı Muhammed Zaim’in kardeşi ve Ceyş el-İslam çetesinin sorumlularından İsmail Zaim’in, QSD komutanlarına suikast hazırlığındayken yakalandı

QSD Basın Merkezi’nin konuya ilişkin açıklaması şöyle: “İşgalci Türk ordusu, güdümündeki çeteleriyle beraber yürüttüğü işgal saldırılarına paralel olarak, Kuzey-Doğu Suriye ve Rojava’nın farklı bölgelerinde kaos ve korku yaratmak amacıyla uyuyan hücreler aracılığıyla halkımız ve askeri güçlerimize yönelik saldırı girişimlerinde bulunmaktadır. Güçlerimizin bu unsurlara yönelik operasyonları kapsamında bir süredir saldırı hazırlığında olduğu tespit edilen kişiler takibe alınmıştı. 6 Kasım’da gerçekleştirilen operasyonla bu çetenin sorumlularından İsmail Zaim yakalandı. Çetebaşı, Suriye’nin kuzeyindeki işgal saldırılarında aktif bir biçimde yer alan ve bir süre önce açığa çıkan bir videoda şehit YPJ savaşçısı Amara Rênas’ın cenazesine saldırdığı görülen çete sorumlularından Muhammed Zaim’in de kardeşidir. Ceyş el-İslam adlı çetede sorumlu olan Zaim’in kardeşiyle iletişim halinde olduğu, birlikte saldırı ve üst düzey QSD komutanlarına ilişkin suikast planlamaları yaptıkları tespit edildı.”

DAİŞ’in intikamı için

Türk devletinin Hatay senaryosuna dikkat çeken Akad, Hatay’ın demografik yapısını değiştirerek kendi toprağına kattığını hatırlattı. Efrîn’de yaşananların da benzer özellikler taşıdığının altını çizen Akad, Türk devletinin yok edilen DAİŞ’in intikamını almaya soyunduğunu kaydetti.

QSD koruyacak güçte

QSD’ye inancın tam olduğunu söyleyen Akad, “QSD binlerce şehidin kanıyla elde edilen kazanımları koruyacak güce sahiptir. QSD işgalciliğe karşı direnmeye devam edecek” diye vurguladı.