Cizre’de hastane doldu

ZABEL MİRKAN

Cizre’deki hastanede, yüksek vaka sayısından kaynaklı yer kalmadı. Kentteki PTT Şubesi ise 4 memurun salgın testinin pozitif çıkması üzerine kapatıldı.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde koronavirüsü vakalarındaki artış devam ediyor. 200’den fazla evin karantinaya alındığı kentte, vaka sayısındaki artıştan kaynaklı İlçe Devlet Hastanesi’nde yer kalmadı. Salgına yakalanan birçok kişi, İdil ve Silopi’deki hastanelere yönlendiriliyor. Yoğunluğun olduğu İlçe Devlet Hastanesi’nde personel sıkıntısının da yaşandığı öğrenildi. İddialara göre, sadece tek hemşire, tedaviye gelen hastalarla ilgileniyor. Yine, testi pozitif çıkan hastalar ile yakınlarının hastanede aynı koridorda bekletildiği bilgisine ulaşıldı.

İl Sağlık Müdürlüğü’ne bağlı bir ekip de üç gündür kentin sokaklarında rastgele bir ev seçerek, buradaki kişilere test yapıyor. Ekipler, kişilerden kan testi, burun ve ağzından numuneler alarak, test sonuçlarının iki gün içinde çıkacağını belirtiyor.

PTT şubesi kapandı

Her gün yüzlerce kişinin uğrak yeri olan Nusaybin Caddesi üzerindeki PTT Şubesi kapatıldı. Söz konusu durumun, postanede 4 memurun test sonucunun pozitif çıkmasının ardından yaşandığı öğrenildi. Postaneye gelerek kargosunu teslim almak isteyenlere, “4 memurumuzda virüs çıktığından dolayı kapalıyız” yanıtı veriliyor. PTT’nin ne zaman açılacağı ise bilinmiyor.

Başhekimlik bilgi vermedi

Konuya ilişkin telefonla ulaştığımız Cizre Devlet Hastanesi Başhekimliği, hastanedeki hemşire sayısı ve vaka sayısı hakkında Sağlık Bakanlığı tarafından kendilerine verilen talimat nedeniyle bilgi veremeyeceğini kaydetti.

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Cizre temsilcisi ve Şırnak Tabip Odası Başkanı Dr. Serdar Küni, bayramdan önce özellikle 65 yaş üstü ve 20 yaş altı insanların sokağa çıkmaması gibi tedbirlere uyulduğunu, halkın kurallara uymakta sorun yaşamadığını hatırlatarak, bayramdan sonra Cizre halkının da gevşetilen tedbirlere göre önlemleri azalttığını söyledi. Dr. Küni, “Biz o zaman Şırnak Tabip Odası olarak bu şekilde tedbirlerin gevşetilmesinin önümüzdeki süreç içinde Cizre ve bölge için kötü sonuçları olacağı konusunda uyardık. Ki oldu da.”

Pandemi Kurulu’na alınmadı

Cizre esnafının inisiyatif olarak kepenk kapatmasının, Cizre’deki vaka artışının, özellikle 65 yaş üstü ölüm oranın yüksekliğiyle ilgili olduğunu söyleyen Dr. Küni, Şırnak Tabip Odası olarak ilk günden beri İl Sağlık Müdürlüğü’nden randevu alamadıklarını ve haliyle Pandemi Kurulu’na da alınmadıklarını aktardı. Dr. Küni, şunları anlattı: “Cizre’de halk kendi imkânlarıyla bir şeyler yapmaya çalışıyor şu an. Mesela kepenk açmama kararı aldılar. Sahada çalışan arkadaşlarımızın, sağlık emekçilerinin verdiği bilgilerle biz de vaka sayısına dair bir tahminde bulunuyoruz. Şu an Cizre’de, Silopi’de hastaneler ve karantinadan dolayı yurtlar dolmuş durumda. Şu an 500’ün üzerinde vaka olduğunu tahmin ediyoruz. Bayram öncesi 88’di ve 75’i iyileşmiş durumdaydı, yoğun bakımda hiç hastamız yoktu. Şu an 200’e yakın ev karantina altında.”