Çocuklar ve iklim mücadeleleri…

Geçtiğimiz hafta Almanya’nın büyük şehirleri Berlin ve Köln başta olmak üzere birçok kentte çocuklar okullarını boykot ederek ülke genelinde 230 noktada yapılan iklim protestolarına katıldı. “Fridays For Future“ yürüyüşlerine katılım oldukça yoğundu. Verilen bilgilere göre 300 bin’in üzerinde bir katılım vardı.

İklim için tehlike çanları çalarken, kapitalist devletlerin yeterli politika üretememesi haliyle gelecek kaygıları olan çocukları harekete geçirdi. Geçtiğimiz Ağustos ayında iklim politikalarının iyileştirilmesine yönelik her Cuma okulu boykot ederek İsveç Parlamentosu önünde eylem yapan 16 yaşındaki Greta Thunberg’i artık dünya tanıyor.

Thunberg ile sembolleşen eylemlere birçok ülkeden milyonlarca öğrenci destek veriyor.

Nitekim Almanya bu ülkelerin başında geliyor. Thunberg “Fridays For Future“ mottosuyla geçtiğimiz haftalarda Hamburg’da çocukların yürüyüşüne katıldı. Yürüyüşler geçtiğimiz hafta da devam etti.

Bu kadar ilgi gören bir eylem haliyle tartışmaları beraberinde getirdi. Çocukların okulları kırarak eylemlere yönelmeleri kimileri için bir tehlike, kimileri için ise duyarlılığı artırmak için bir kıvılcım. Nitekim katılımın bu kadar büyümesi, bu eylemlerin arkasındaki kişileri aramaya itiyor bazı komplo teorisyenlerini.

Politikacılar çehresinden baktığımızda da bu tartışmaların çok farklı olmadığını görüyoruz. Başbakan Merkel, SPD’li Çevre Bakanı Schulze gibi birçok politikacı bu eylemlere pozitif yorumlar yaptı. Hatta Bakan Schulze politik olmayan bu neslin sokaklara çıkarak haykırmalarını iyi bulduğunu söyledi. Tabii Merkel’in eylemleri destekleyici açıklamalar yapması, onun iklim politikalarının başarılı olduğu anlamına gelmiyor. Zira bu başka bir yazı konusu.

Okulu boykot etme eylemlerine bütün politikacılar aynı yaklaşmıyor. Nitekim sağcı FDP Genel Başkanı Lindner çocukların okullarını boykot ederek eyleme katılmalarına sıcak bakmıyor. Çocukların o saatlerde daha çok fen bilimleri dersleri almaları gerektiğini düşünüyor. Ve çocukların küresel bağlamda ekonomik ve teknik imkanları idrak edemeyeceğini ve bunun profesyonellerin işi olduğunu belirtiyor.

Greta Hamburg’daki bir konuşmasında, “Biz kendi ev ödevimizi yaptık ama onlar yapmadı“ demişti. O nedenle Lindner’in altını çizdiğinin tam aksine profesyoneller, siyasetçiler zaten kendi ödevlerini yapmadıkları/yapamadıkları için iklim her geçen gün daha da kötüye gidiyor.

Çocukların organize ettikleri bu eylemleri ciddiye almak gerekiyor. Zaten onlar da artık geri dönüşü olmayan iklim değişimi için yetersiz politikalara dikkat çekiyor ve bu durumun ciddiye alınmasını istiyor. Çocukları esareti altına alan teknoloji çağında böyle eylemlerle çocukları duyarlı kılmak, duyarlı çocukların ebeveynlerini zorlaması hangi çerçeveden bakarsanız bakın oldukça değerli. Hatırlarsanız Hamburg’ta geçtiğimiz yıl sonunda çocuklar ailelerinin cep telefonlarına olan ilgilerini protesto etmek için sokaklara çıkarak eylem yapmış, oldukça ilgi toplamışlardı.

Dünyada değişen iklim koşullarını görmek için bilgili, profesyonel olmaya gerek yok, duyarlı olmak yetiyor. Çoçuklar ne yaptıklarını biliyor. Nitekim eylemlerini sadece bir etkinlik olarak görmeleri bile durumu değiştirmiyor. İklim politikalarına karşı kitlesel eylemler yapmak gerekiyor.