Corbyn yine galip

İngiltere Gündemi

Çok tartışmalı İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn bir senelik liderliğinin ardından İşçi Partili vekillerin zoruyla yapılan ikinci bir seçimden yine galip çıkan isim oldu. Hem de yüzde 62’lik gibi yüksek bir oranla. Aşırı solcu olarak adlandırılarak ötekileştirilen bir politikacı olan Corbyn’den İşçi Partisi’nin elit vekillerinin neden nefret ettiği belliydi. Daha merkeziyetçi bir parti istiyorlar. Peki ya İngiliz ana akım medyası? Ana akım medyanın hiç bir organı Corbyn’i desteklemedi. 

Geleneksel olarak merkeziyetçi sol safını tutan Guardian, Observer ve Independent gibi gazeteler bile okurun beklentilerini karşılaşmaktan ziyade politik bir karar yolunda Corbyn’e savaş açtılar. 

Bir kaç örnek vermek gerekirse, Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden askerlere binaen düzenlenen törende milli marş okumaması medya tarafından topa tutulmasına sebep oldu. Corbyn’i yeterince vatansever bulmadılar. Yine BBC, Ocak ayında Corbyn’in katılacağı canlı yayından sadece dakikalar önce Corbyn’in liderliğini beğenmeyen gölge kabinesinden bir vekilin istifasını ekranlara taşıdı. Bu istifa ile Corbyn canlı yayında köşeye sıkıştırılacaktı ve zira öyle de oldu. Corbyn’in Yahudi karşıtlığı haberleri ha keza yine çok yanlı bir şekilde medyaya taşındı. En güçlü kanıtları ise Corbyn’in Filistin direnişini destekleyip İsrail politikalarını eleştirmesiydi. AB’yi desteklememekle suçlanarak AB’den çıkılmasında rol oynamakla suçlandı. 

Bir yıldır Corbyn’e karşı başlattıkları karalama kampanyası araştırma projelerine konu oldu. Yapılan bir araştırmaya göre Corbyn hakkında yazılan haberlerin dörtte üçü ya yanlış ya da çarpıttırılmış. 

Yapılan araştırmalardan birinde ana akım medyada Corbyn hakkında çıkan haberlerin yüzde 62’i olumsuzken sadece yüzde 9’sinin olumlu olduğu saptanmış. Yine Corbyn hakkında yapılan haberlerim yüzde 52’sinde Corbyn’in görüşlerine bile yer verilmemiş. Haberlerin sadece yüzde 11’inde Corbyn’in söyledikleri değiştirilmeden olduğu gibi aktarılmış. 

Corbyn’e destek verebilmek için İşçi Partisi’nin üye sayısı hızla katladı ve 600 bin oyla Avrupa’nın en büyük sosyal demokrat partisi unvanını aldı. Ama Corbyn’in de Mayıs ayında söylediği gibi ‘partimiz hiç bir zaman medya tarafından böylesi büyük bir saldırı altında olmamıştı’. 

Unutmamak gerekir ki Britanya medyasının yüzde 70’i zaten üç şirkete ait. Rupert Murdoch’un News UK, Daily Mail’in General Trust ve Trinity Mirror gibi büyük şirketler bunlar. Yani 65 milyonluk nüfustaki bilgi akışını kolaylıkla manipüle edebilecek bir güçten bahsediyoruz. 

Corbyn, bu şirketlerin siyasi ve ekonomik sistemlerine ters düşecek bir isim. Bazı yayın organları her ne kadar sol da olsalar özellikle ekonomi konusunda liberal politikaları destekliyorlar. Bu yüzden de Corbyn’i yansıtmada basının tarafsızlığı ilkesini ihlal ettiler. 

İşçi Partisi ise ana muhalefet parti olarak aktif olmak ve 3.5 sene sonraki genel seçimlerde başarı elde etmek istiyorsa Corbyn’in liderliğini kabul edip işbirliğine gitmek zorunda. Yoksa Muhafazakar Parti tüm ülkeyi ele geçirecek.