Corbyn’e Yahudi darbesi

Dr. Özlem B. GALİP ozlemgalip@hotmail.co.uk

İngiltere’nin ana muhalefet partisi yapılan son anketlere göre hükümet olan Muhafazakarları da geçen İşçi Partisi’nin sosyalist lideri Jeremy Corbyn yine Yahudilerin hedef noktası haline geldi. Yine diyorum. Ha keza Corbyn liderlik koltuğuna oturduğundan beri İngiliz Yahudiler tarafından istenmeyen insan ilan ediliyor.

İşin aslı Corbyn’in 36 yıllık vekillik hayatında Filistinlerin yanında durup İsrail politikasını eleştirmesi. Corbyn, Filistinli gruplarla ilişkileri gerekçe gösterilerek medyanın ve İsrail lobisinin merceği altında tutuluyordu. Corbyn sadece Filistinlilerin değil Kürtler dahil bütün ezilen halkların yanında duran sayılı İngiliz vekillerden biri oldu hep.

Ama İşçi Partisi’nin orta sınıfına mensup liberal kişileri Corbyn’i liderlikten indirmek için yaklaşık 3 yıldır canla başla çalışıyor. Bu kişiler son bir yıldır de İngiliz Yahudileri eklendi. İngiltere’nin neredeyse bütün Yahudi örgütleri, dini liderleri ve medyası elbirliği yaparak Corbyn’e savaş açtılar. İşçi Partisi’nde antisemitist üyelerin olduğu ve bu kişilerin Yahudi karşıtı sitelere üye olduğu haberleri son bir yıldır epey bir gündem yarattı. Daha da gündem yaratan haber ise Corbyn’in kendi partisi içerisindeki anti-Yahudi tutum ve davranışları engellemek için yeterince çabalamaması.

Halbuki Yahudi karşıtı görülebilecek tutum ve davranışlar sergileyecek kişilerin hepsi partiden uzaklaştırma aldı, çalışanların ise görevlerine son verildi. İşçi Partisi’nin gözde ismi Londra eski Belediye Bakanı Ken Livingstone bu kişilere dahil olan isim oldu. Ken Livingstone oluşturulan baskı sonucunda parti üyeliği süresiz askıya alınmıştı.

Corbyn’e karşı Mart ayında büyük bir protesto gerçekleşmişti. ‘Yahudi Liderlik Konseyi’ adlı örgüt, İngiliz parlamentosu önünde düzenlediği eylemde, göstericiler “Artık yeter” sloganı altında Corbyn’i partisi içindeki antisemitizme göz yummakla suçlamıştı. Geçtiğimiz Nisan ayında ise İsrail’deki muhalif patilerden İşçi Partisi’nin lideri Avi Gabbay dün, antisemitik ifadelere ve faaliyetlere izin verdiği gerekçesiyle İngiliz İşçi Partisi Lideri Jeremy Corbyn ile ilişkilerini askıya aldığını açıklamıştı.

Son bir haftadır tartışmalar yine alevlendi. Sebebi ise İşçi Partisi’nin 31 ülke tarafından kabul görülen antisemitizm tanımını olduğu gibi kabul etmeyip üzerinde değişiklikler yaparak tüzüklerine eklemeleri. Olduğu gibi kabul etmemelerinin yegane sebebi ise tanımın çok net olmaması. Tanım o kadar geniş ki İsrail eleştirilerinin bile Yahudi karşıtlığı ve ırkçılığı olarak görülebilme endişesini doğuruyor.

Ki bu da doğru bir tutum. Bu yeni tamının mimarının da Corbyn olduğu düşünülüyor ki bu da doğru. Corbyn uluslararası kabul gören bu tanımı ret ediyor. İşçi Partisi vekillerinden Yahudi asıllı Margaret Hodge, mecliste Corbyn’i Yahudi karşıtı ve ırkçı olmakla suçlamasıyla tartışmalar alevlendi.

Oysa ırkçı olabilecek en son insanlardan biri muhtemelen Corbyn’dir. İsrail dogmatik bir anlayışla dokunulmazlığını Yahudi karşıtlığı suçlamalarıyla garantileme çalışıyor. Diaspora Yahudi cemiyetleri de İsrail’in bu çabalarına destek sunuyor.

İsrail’i eleştirmek Yahudi düşmanlığı yapmak değil, Filistinlileri savunmak ise Hamas ya da Hizbullah destekçisi olmak hiç değil. Yahudilerin Corbyn saldırıları, Corbyn’den nefret eden elit ve liberallerin ekmeklerine yağ sürüyor. Corbyn, tabir-i caizse bir cadı avının kurbanı oluyor.