CPT, TC’nin suç ortağı

Avrupa’da yaşayan Kürtler ve dostlarının, Önderleri Abdullah Öcalan’ın sağlık ve güvenliğinden duyduğu kaygılar nedeniyle yaptıkları eylem ve etkinlikler sürüyor. 

Kürtler ve dostları İsviçre, Almanya, Fransa, Yunanistan ve İsveç’te hafta sonu yaptıkları eylemlerde, tüm girişmelerine rağmen duyarsız kalan İşkenceyi Önleme Komitesi’ni (CPT) kınadı ve CPT’nin Türk devletine suç ortaklığı yaptığını belirtti. 

İsviçre’de Ciwanên Azad organize etti

İsviçre’nin Zürih kentinde Öcalan için Ciwanên Azad öncülüğünde bir eylem yapıldı. Zürich Rathausbrücke bir araya gelen Kürdistanlılar, ‘Serî Hilde-Azad Bike’ pankartı açtı. Eylem Mexmûr Şehitleri şahsında tüm Kürdistan devrim şehitlerine saygı duruşuyla başladı.

Sık sık Kürt Halk Önderi lehine sloganların atıldığı mitingte konuşan İsviçre Ciwanên Azad Sözcüsü Murat Tarlak, Öcalan’ın felsefesinin Ortadoğu’nun umudu haline geldiğini belirtti. Tarlak, "Başkan Apo’nun özgürlüğüne kadar mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Tarlak’tan sonra İsviçre NÇDK-S adına söz alan Kadir Özkan, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’ne vurgu yaparak şunları söyledi: "48 gündür CPT önünde süren eyleme rağmen sessiz kalan CPT ve Avrupa Konseyi, Başkan Apo’ya uygulanan bu insanlık dışı tecridin suç ortağıdır."

‘Öcalan’a özgürlük ve yasağını kaldır’ eylemi 

Bu arada Kürt gençleri ve Alman sol grupları Almanya’nın Frankfurt kentinde yaptıkları eylemde hem Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti hem de Erdoğan ile Merkel’in Kürtlerin kriminalizasyonuna dayanan işbirliğini yaptıkları eylemle protesto etti. Gençler eylemini Frankfurt’un en işlek caddelerinde Hauptwache’de eylem düzenledi.

PKK, KCK, Öcalan bayrakları taşıyan gençler, sık sık Almanca ‘Alman devleti PKK yasağını kaldır’ ve ‘Özgürlüğümüzü tecrit etmek istiyorlar, biz buradayız, biz kazanacağız’ sloganlarını atarak Alman-Türk işbirliğini kınadı.

Almanya’nın Darmstadt şehrinde de çok sayıda Kürdistanlı yoğun kar yağışına rağmen bir arya gelerek Öcalan’ın özgürlüğünü istedi.

Darmstadt Halk Meclisi üyesi Mehmet Çoban eylemde yaptığı konuşmada Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılmasını istedi. Almanya’nın Kiel kentinde, Strasbourg’ta süren oturma eylemine destek amacıyla 1 gecelik nöbet eylemi yapıldı. Cumartesi günü saat 21.00’de başlayan eylem dün saat 10.00’a kadar sürdü. Kurulan standda çok sayıda bildiri dağıtıldı. 

Paris ve Creil’de eylem

Fransa’nın başkenti Paris’te Kürdistanlılar, Öcalan’ın sağlığı ve güvenliği için yürüyüş ve miting gerçekleştirdi.

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) ve Fransa Kürt Kadın Hareketi’nin (TJK-F) çağrısıyla, önceki gün saat 16.00’da Gar de l’Est önünde başlayan yürüyüşe Kürdistanlılar ve ACTIT temsilcileri katıldı.

‘Öcalan’a özgürlük’ pankartının taşındığı yürüyüş boyunca ‘Be Serok jîyan na be’ sloganları atıldı. Öcalan üzerinde uygulanan tecridi anlatan yüzlerce bildiri dağıtıldı. Yürüyüş korteji Stalingrad’a gelindiğinde burada bir miting düzenlendi. 

Mitingte konuşan KCDK-E divan kurulu üyesi Murat Ceylan, Kürdistanların Strasbourg’taki nöbet eylemine duyarsız kalan CPT’yi kınadı. Ceylan, "Dün olduğu gibi bugün de Başkan Apo için alanlardayız, Önderliğin üzerindeki tecrit kalkana, özgürlüğüne ulaşıncaya kadar eylemlerimiz büyüyerek devam edecektir" dedi.

Fransa’nın Creil şehrinde yaşayan Kürtler, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yürüdü.

Ciwanên Azad öncülüğünde düzenlenen yürüyüş Creil Belediyesi önünde başladı, tren İstasyonuna kadar devam etti.

Dünya İnsan Hakları Günü için eylem

İsveç’in başkenti Stockholm’de Kürdistanlılar, 10 Aralık İnsan Hakları Günü dolayısıyla Öcalan’ın özgürlüğü için bir miting ve yürüyüş gerçekleştirdi. 

İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun binası önündeki Norra Bantorget Meydanı’nda saat 13.00 sularında bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, Öcalan’ın poster ve flamaları, PKK, KCK, YPG/YPJ bayrakları ve Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden pankartlar taşıyarak yürüyüşe geçti.

Yürüyüşün ardından ise Norrmalmstorg Meydanı’nda miting yapıldı. Amara Kürt Kadın Meclisi adına konuşan ve 10 Aralık’ın İnsan Hakları Günü olduğunu hatırlatan Ayşe Göktepe, 19 yıldan beri ağır tecrit koşullarında olmasına rağmen Kürt halkının iradesini yansıtan Öcalan’ın  felsefesinin Rojava’da yaşama geçirildiği ve Ortadoğu ve ezilen halklar için umut yarattığını söyledi. 

Kürdistan Ulusal Kongresi’den (KNK) Karvan Said ise Öcalan’ın Kürt ve ezilen Ortadoğu halkları için taşıdığı öneme değindikten sonra Türk devletinin altına imza attığı uluslararası anlaşmaları çiğneyerek Öcalan’a tecrit uygulamasını kınadı. Uluslararası toplum, Avrupa Birliği ve İsveç Hükümeti’ne tecridin kaldırılması ve Öcalan’ın serbest bırakılması için girişimde bulunmaları çağrısı yaptı.

Lavrion’da protesto

Yunanistan’ın başkenti Atina’daki Lavrion kampında yaşayan Kürtler de tecridi bir yürüyüşle protesto etti. Yüzlerce Kürt’ün katıldığı yürüyüş belediye binası önünde son buldu. Navende Çanda Kurdistan adına konuşan Nurettin Ehmed, Öcalan’ın özgürlüğü için bütün Kürtlerin rol alması gerektiğini belirtti.  

HABER MERKEZİ