CPT’nin sorumsuzluğu AİHM’e taşınmalı

MUHAMMED DOÐRU/MA/İSTANBUL

CPT’nin, Öcalan’ı ziyaretinin üzerinden 1 yıl 6 ay geçmesine rağmen herhangi bir açıklama yapmamasıyla suç işlediğini belirten avukatlar, CPT’nin bu sorumsuzluğu nedeniyle AİHM’e şikayet edilmesi gerektiğini söyledi.

Daha önce pek çok kez Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın tutuklu bulunduğu İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ni ziyaret eden Avrupa İşkence ve Kötü Muameleyi Önleme Komitesi (CPT), en son 28-29 Nisan 2016’da adayı ziyaret etti. Ancak o günden beri sessizliğini koruyor. CPT’nin İmralı konusundaki sessizliğini “kendi tüzüğünü ihlal” ve “suç” olarak değerlendiren hukukçular, CPT’nin suç işlediği için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne şikayet edilmesi gerektiğini söyledi.

 

Gelişme yoksa tespit anlamsız

 

Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) Eşsözcüsü Avukat Serhat Çakmak, CPT’nin çeşitli zamanlarda Türkiye’ye gelerek Öcalan’ın cezaevi koşullarına ilişkin raporlar hazırladığını hatırlatarak, “Aslında bir sürü hak ihlali de tespit ediyor. Yalnız Türkiye ile yapmış olduğu anlaşma gereği bu raporları Türkiye’nin onayı olmadan açıklayamıyor. Tespit var ama akabinde gelişebilecek bir durum yok. Böylece tespit anlamsızlaşıyor. Tespitten sonra bir şey yapılmıyorsa CPT ömür boyu İmralı’ya gidip gelse ne anlamı olacak ki?” dedi.

 

Farklı kampanyalar yapılacak

250 avukatın Öcalan ile görüşmek için Bursa Cumhuriyet Başsavcılığına yaptıkları başvuruya değinen Çakmak, bunun ilk adım olduğunu ve bundan sonraki süreçte de farklı kampanyalar başlatacaklarını söyledi. Öcalan üzerindeki tecride sessiz kalınmaması gerektiğini vurgulayan Çakmak, “OHAL ve KHK karanlığına gömülmemizin nedeni de Öcalan’ın barış ve demokratikleşme konusundaki taleplerinin yerine getirilmemesi ve dikkate alınmamasıdır” dedi. 

Yaşam hakkı sınırlandırıldı

Avukat Mahmut Taşçı ise CPT’yi eleştirerek, “İşine geldiği zaman hukukçu gönderiyor. ‘Hukuka aykırı’ diye birçok rapor yayınlıyor. Eğer bu ülkede çıkar ilişkilerini zedeleyecek bir beyanat çıkarsa bu konuda sesi sedası çıkmıyor. Halbuki insan hakları ile ilgilenen sivil toplum örgütlerinin, devletlerin birliğinden bağımsız olarak insan haklarıyla ilgilenmeleri gerekir. CPT incelemelerde bulunacağı ülkenin siyasi, ekonomik ilişkilerini düşündüğü için İmralı konusunda sessiz kalıyor” diye konuştu. Taşçı, tecrit ile Öcalan’ın yaşam hakkının sınırlandırıldığını ifade etti. 

CPT artık suç işliyor

İnfaz kanunu ihlalinden doğan bir suç işlemede verilen 1 ay ya da 15 günlük hücre cezasının bile insan haklarına aykırı olduğunu belirten Taşçı, şöyle devam etti: “Ama bunu senelere yaymak, resmen insanın ölümü anlamına gelir. Bu nedenle CPT bu hak ihlaline ses çıkarmamakla bana göre suç işliyor. Kendi tüzüğünü de çiğniyor. Bence CPT’nin bu sorumsuzluğu nedeniyle AİHM’e şikayet edip oraya taşımak gerekir.”