Dağ sevdalısıydı

Tüm yoğunlaşması zaferi getirecek pratiğin sahibi olmaktı. Tam bir dağ sevdalısıydı. Savaşçı kişiliği, mütevazı duruşu, güler yüzü ve coşkulu ruhuyla gerilla arkadaşlarının gönlünde kalıcı bir iz bırakan Dîdar Andok, 1 Mayıs 2019 yılında Amed’in Pîran ilçesinde şehitler kervanına katıldı.

SEMA GABAR / ANF/BEHDÎNAN

‘Her arayış hakikat sevgili’ demişti PKK’nin kurucularından Ali Haydar Kaytan bir şiirinde. Bu cümleler ne kadar yalın, berrak ve düşündürücü. Bizler de evrenin bir parçası olduğumuz için her daim çelişki, çatışma ve arayış içerisinde oluruz. Bir şeyleri anlama, kavrama, ulaşma istemi kendini açığa vurur. Yanlış olan, yasaklanan, tahakküm altına alınmak istenen iradeye, ruha, düşünceye yahut kaybedilen değerlere karşıdır bu arzunun gelişimi.

Arayışlardır özgürlük mücadelesinde buluşturan, hakikat yolunda olmayı sağlayan. Ondandır arayışların sürekli akan bir ırmak misali olması.

Zulüm büyük öfke yarattı

1992 yılında Selmas kentinde dünyaya gelen Dîdar Andok (Sabiye Rençber), genç yaşta Kürdistan halkının karşı karşıya kaldığı baskı ve zulüm politikasına tanıklık eder. Bu onda büyük bir öfke yaratır. Baskı politikalarına karşı Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ve Kürdistan gerillasının verdiği mücadeleyi de tanır. Bir süre sonra ‘daha ön saflarda, daha etkin nasıl mücadele verebilirim’ arayışına girer. İçinde bulunduğu sistem içerisinde daha farklı yollarla mücadele edemeyeceğini görünce, yasaklar ülkesinde yaşamayı kabul etmeyip, özgürlük yolunu tercih eder.  Ve 2009 yılında Rojhılat Kürdistanı’ndan bir grup arkadaşıyla PKK saflarına katılır.

Yoldaşlarının özeliydi

Gerillaya katılan herkes PKK yoldaşlığından etkilenir. Çünkü kapitalist sistemin çıkarcı, maneviyattan yoksun, maddiyata dayalı ilişki tarzının tersine PKK’de derin sevginin, saygının, değerin, birbirini düşünen yaklaşımın olduğunu görür. Değerli bir varlık olduğunu hisseder.

PKK yoldaşlığı Dîdar Andok için her zaman büyük bir güç kaynağı olur. Gerillaya erkenden adapte olur. Öcalan’ın ’Yoldaşın yoldaşı olmak temsil edilen hakikatten pay almaktır’ sözüne göre, militanca bir özgür yaşamın cevherine ulaşmanın yollarını arar. Bu, onu derin yoğunlaşmalara götürür. Aynı zamanda Kadın Özgürlük İdeolojisi temelinde büyük arayışlara girerek, kendisini yetkinleştirir. Önderine, şehitlere ve yoldaşlarına en üst düzeyde bağlılığıyla tüm arkadaş yapısı içerisinde özel bir yer edinir.

Olmak istediği yerdeydi

Her gerillanın hayali, Kuzey Kürdistan topraklarında yaşamak ve mücadele etmektir. Gerilla Dîdar’ın hayali de surların diyarı Amed’e gitmektir. Bunun için çok çabalar. 2015 yılında önerisi kabul olur ve Kürdistan’ın kalbi Amed’e doğru yolculuk yapar. Tüm yoğunlaşması, amacı zaferi getirecek pratiklerin sahibi olmaktır. Tam bir dağ sevdalısıdır. Arayışlarının bir sonucu olarak gerilla saflarında da daha ön sıralarda olmayı tercih eder.

Dîdar, Amed sahasında kaldığı 4 yıl boyunca birçok başarılı pratiğin sahibi olur. Eylemlerde, yaşamda, yoldaşlık ilişkilerinde her zaman örnek olur. Savaşçı kişiliği, mütevazı duruşu, güler yüzü ve coşkulu ruhuyla gerilla arkadaşlarının gönlünde kalıcı bir iz bırakan Dîdar Andok, 1 Mayıs 2019 yılında Amed’in Pîran (Dicle) ilçesinde kahramanca çatışarak şehitler kervanına katılır.