Daha yürünecek çok yolumuz var!

Kadınlar 8 Mart vesilesiyle eşitsizliklere karşı alanlara çıkarken, Fransa’da kadınlara yönelik şiddetin ve tacizin geldiği düzeyi görmek için geçtiğimiz haftalarda konuşulmaya başlayan ve medyada işten atmalarla devam eden siber taciz olayının yankıları sürerken, 8 Mart için meclis koltuğunda meclise başkanlık eden kadın vekile, “size sayın başkan dersem ancak başkanın karısı olursunuz” deniliyor. Birkaç haftadır yaşananlar, ülkenin en üst düzey organlarında kadına yönelik yapılan hakaretler, Fransa’da yılın ilk çeyreğinde kadına yönelik şiddet ve taciz olaylarında artışın yüzde 28 oranında olmasının özeti niteliğindeydi.

2009’da LOL cemiyeti adı altında Facebook’da çoğunluğu erkek gazeteci ve medya çalışanının oluşturduğu bir grup kuruluyor. Söz konusu grup kısa bir süre sonra 5 binin üzerinde üyeye ulaşıyor. Ardından söz konusu bu ünlü sıfatına sahip gazeteciler grup aracılığıyla, hedef gösterilen bazı tanınmış kadınlar hakkında tecavüz şakaları, müstehcen montajları sosyal medya üzerinden yayarak, kadınlara yönelik yıldırıcı siber tacizlerde bulunuyor.

Fransız tanınmış gazetecilerinde aralarında bulunduğu bir grubun 2009-2012 yılları arasında gerçekleştirdiği tacizlere dair tanıklıkların yer aldığı haberin Liberation gazetesi tarafından yayınlanmasının ardından Liberation, Le Monde peşi sıra Le Figaro gazeteleri ve çeşitli televizyon kanalları gruba dahil olan bazı isimlerin işlerine son verdi. Birçok yayın organında da konuya dair soruşturmaların devam ettiği ifade ediliyor.

Meseleyi asıl olarak gündeme taşıyan ise Slate yazarlarından Thomas Messias’ın 5 Şubat’ta attığı tweet. Messias, grup ve kişi adı telaffuz etmeden yapmış olduğu paylaşımında “bir zamanlar feministleri taciz eden bir grubun parçası olarak eğlenmiş örnek bir gazeteciden” söz ederken, ona yanıt ise yine başka ünlü bir gazeteci olan ve bu grubun eski üyelerinden Liberation yazarı Alexandre Hervaud’an geliyor. Hervaud, “Bu cesur tweet kimi hedef alıyor bilmiyorum ama bazı azimli aktivistlerin kendiyle çelişen umutsuzluğunu çok iyi anlatıyor” diyerek kendince savunmaya geçmesinin özünde bu taciz ağının parçası olmak yatıyordu. İnternet üzerinde grup üyelerinin atışmaları sürerken, Liberation gazetesi, adları açıklanmayan medya çalışan kadınların tanıklıklarına yer verdi.

İki yıl boyunca tacize uğrayan tanık Liberation gazetesine; “mesleki yeterliliğini sorgulayan” saldırgan tweet’lerine maruz kaldığını ifade ederek, “Bir feminist makale paylaşıyordum, hemen çıkıp hakaretler yağdırıyorlardı; kimi zaman bunlar tecavüz çağrısına kadar varıyordu. Cemiyet’in beş bine yakın takipçisi vardı ve en kötüsü de bunlar birlikte çalıştığımız insanlardı.” açıklamasında bulunuyordu. Haberin devamında tacize uğrayanlar, fotoğrafları kullanılarak pornografik fotomontajlar yapılanlar, sistematik tacize uğrayanların açıklamaları birbirini izledi. Bütün bunlar yaşanırken, grup üyesi olan ve o dönem medya çalışanı ve çeşitli pozisyonlarda siyaset içerisinde olan kadınlara dair bu tacizleri gerçekleştiren gazetecilerden “pişmanız” ve “özür” açıklamaları gelmeye başladı.

Kimi gazeteler işten bazı isimleri uzaklaştırsa da bu tacize uğrayan kadınlar, söz konusu grup kapandığı ve verilere ulaşılamadığı için hukuksal olarak bir yol alamıyor. Söz konusu medya çalışanı tacizciler, elini kolunu sallayarak hayatlarına devam ederken, o dönem bu tacizlere maruz kalan kadınların birçoğunun halen psikolojik destek aldığı ifade ediliyor.

Kadına yönelik şiddet sadece sokakta değil, ülkenin en eğitimli kesimleri arasında bu kez farklı boyutlara taşınarak işliyor. Medyada çalışanları tarafından taciz bu şekilde üretilirken, Fransız meclisinde yaşananlar ülkedeki kadına yaklaşımın en üst düzeyde nasıl işlediğini gösteriyor. 8 Mart vesilesiyle bu hafta meclise iki kadın milletvekili başkanlık etmeye başlayan milletvekiline başka bir erkek milletvekili, “sayın başkan” (Madame Presitente) demesi gerekirken, “bay başkan” diye hitap ederken, kadın meclis başkanının uyarısı karşısında, size “sayın başkan dediğim durumda ancak başkanın karısı olursunuz” cevabını veriyor!

Bu nedenle sevgili kadınlar, daha alınacak çok yolumuz, mücadele edecek çok alanımız var! Bu karanlığı yaktıkları meşale ile aydınlatan tüm kadınları binlerce kez selamlarken, yeni bir yaşamı yaratmak için büyük bedeller veren tüm kadınların 8 Mart’ı kutlu olsun!