DAİŞ yargılamaları gecikmemeli

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Meclisi Eşbaşkanı Xalid, DAİŞ çetelerinin yargılanması için uluslararası mahkemenin kuruluşunun geciktirilmesinin büyük tehlike yarattığını belirtti.

6-8 Temmuz tarihlerinde 15 ülkeden birçok ismin katılımıyla gerçekleşen DAİŞ konulu uluslararası foruma katılan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanı Bêrîvan Xalid, DAİŞ çetelerinin yargılanması ve bundan sonra atılması gereken konular hakkında açıklamalarda bulundu.

DAİŞ’in bitirildiği topraklarda bu tür bir toplantının gerçekleşmesinin büyük bir önem arz ettiğini ifade eden Xalid,  “Bölge halkının ve savaşçılarının gücü, iradesiyle DAİŞ yenilgiye uğradı. Bu da dünyaya ‘DAİŞ’i bitirenlerin DAİŞ’i yargılama hakkı vardır’ mesajını vermektedir ki en doğal ve hukuki olan da budur” şeklinde konuştu.

‘Yargı sürecinde başlıca rol kadınların olmalı’

DAİŞ çetelerinin yargılanma sürecinde başlıca rolün kadınlarda olması gerektiğini vurgulayan Bêrîvan Xalid devamla şunları söyledi: “Bu topraklarda insanlık dışı saldırı ve vahşetler yaşandı. DAİŞ çeteleri, insanları köle olarak satma ve katletme gibi insanlık suçları işledi. Önce kadınlar, ardından da çocuklar bu vahşetin hedefi haline geldi. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda DAİŞ çetelerinin yargılanma sürecinde en aktif rolü kadınlar oynamalıdır.”

‘Çetelerin burada yargılanmasında ısrarlıyız’

Forumun en önemli sonucunun uluslararası mahkemenin Kuzey ve Doğu Suriye’de kurulması görüşü olduğunu kaydeden Bêrîvan, “DAİŞ’lilerin burada yargılanmasında ısrarlıyız. Kurulacak olan mahkeme uluslararası hukuka göre oluşturulacak ve yabancı ülkelerin, vatandaşları olan çetelerin yargılanmasında bulunma hakkı da olacak. Uluslararası mahkemede bulunmak, Kuzey ve Doğu Suriye halkının başlıca hakkıdır” ifadelerini kullandı.

‘Yargılamada da ortaklık devam etmeli’

Uluslararası mahkemenin kuruluşuna tüm tarafların destek sunması gerektiğini belirten Bêrîvan Xalid, devamla, “Birlikte DAİŞ’i nasıl yendiysek, yeni süreçte izlenecek stratejide de aynı birlik ve ortaklık devam etmelidir. DAİŞ zihniyetinin ve ideolojik tabanının bitirilmesi için herkes üzerine düşeni yapmalı. Uluslararası mahkeme için Özerk yönetime; DAİŞ’le mücadelede bölgenin yaşadığı hasar göz önüne getirildiğinde de bölge halkına ve ekonomisine destek olunmalıdır” diye belirtti.

‘Geciktirilmesi tehlikeli’

Xalid, uluslararası mahkemenin geciktirilmesinin yaratacağı olası sonuçlara da değinerek konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Çok sayıda DAİŞ çetesi Özerk Yönetim’in elinde ve topraklarımız üzerinde patlamaya hazır bir bomba gibiler. Bu nedenle uluslararası mahkemenin geciktirilmesi büyük bir tehlikedir. Kuruluşu ise beraberinde çözüm getirecektir. Böyle bir mahkemenin kuruluşu, tüm dünyaya terörün asla kazanamayacağı mesajını verecektir. Halkların gücü ve iradesi kazanacak, terör kaybedecektir.”

ANHA