DAİŞ’liler Türk armasıyla Efrîn’de

Türk devleti, DAİŞ elemanlarını örgütleyip Efrîn ve Şehba’da farklı kimlik ve üniformalar içinde kullanmaya devam ediyor.

BÊRÎTAN SARYA / ANF/ ŞEHBA

DAİŞ’in yenilmeye başlamasıyla birlikte on binlerce elemanı Türkiye ve Türkiye’nin işgali altındaki Kuzey Suriye alanlarına geçti. Bazıları zaten 24 Ağustos 2016’da Cerablus’a tek mermi atılmadan giriş sürecinde üniformasını değiştirerek, Türk yapımı ‘Fırat Kalkanı’ çetelerine dahil oldu. Türkiye ve Türk devletinin işgali altında bulunan bölgelere geçen DAİŞ’liler bugün hem Türkiye hem de Kuzey Suriye’de Türk devletinin hizmetinde. Kuzey Suriye’deki DAİŞ elemanlarından bir kısmı Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) denetimi altındaki alanlarda MİT’e bağlı bulunan ‘Kıyam Hareketi’ etiketiyle suikast girişimlerinde bulunuyor. Büyük bir kısmı ise Efrîn işgalinde görevlendirildi ve şu an Efrîn’deler.

Türk devleti, Suriye iç savaşı sürecinde uzun bir dönem sırasıyla Müslüman Kardeşler, Cephet El Nusra ve DAİŞ gibi çeteler üzerinden vekalet savaşının en önemli tarafı oldu. Hem Suriye’nin parçalanması hem de kendi devrimini geliştirip tüm halklara ve Kuzey Suriye’ye mal eden Kürtlerin statü sahibi olamaması için bu çeteleri kullandı. Çeteleri örgütlemek, beslemek için birçok kamp oluşturdu. Antep, Urfa, Hatay, Maraş gibi iller başta olmak üzere olmak üzere DAİŞ’e ait onlarca kamp kuruldu. DAİŞ’in yaralıları kendileri için hazırlanan özel hastaneler ya da diğer hastanelerde onlara ayrılan özel bölümlerde tedavi altına alındı. İstanbul-Kilis hattında onlarca çete elemanı devşirme merkezleri açıldı. İstanbul Avrupa’dan gelenlerin konaklama dönüştü. Türkiye-Suriye sınırı çete elemanlarının geçişlerine sonuna kadar açıldı.

Türk devletinin tüm desteğine rağmen Kobanê’de yenilginin başlangıcını yaşayan DAİŞ, sırasıyla geliştirilen Hesekê, Hol, Girê Spî, Tişrîn, Minbic, Reqa ve Dêrazor hamleleriyle yenilginin eşiğine getirildi. Fakat Girê Spî’den itibaren DAİŞ elemanları Türkiye’ye kaçmaya başladı. Akçakale gibi sınır kapıları kendilerine sonuna kadar açıldı.

DAİŞ ve Türkiye ilişkileri onlarca defa somut olarak belgelendi. QSD tarafından yakalanan elemanları, itiraflarda bulundu.

DAİŞ’e yeni üniforma giydirildi

Tüm belgelere rağmen uluslararası camiada herhangi bir yaptırımla yüz yüze kalmayan Türk devleti, DAİŞ elemanlarına taviz koparabilmek için Avrupa içinde eylemler de yaptırdı. Minbic Hamlesi sonrası DAİŞ üzerinden kurduğu Suriye ve Kürt karşıtı politikasının yenilgiye uğradığını fark eden Türk devleti, yeni bir oyunla açıktan sahaya girdi. 24 Ağustos 2016’da açıktan sahaya girerek başlattığı işgal harekâtını DAİŞ’e ve PYD’ye karşı geliştirdiğini iddia ederken DAİŞ’e karşı tek mermi sıkmadan Cerablus’a girdi. Cerablus, Rai(Çobanbey), Exterin, Mare, Ezaz işgallerinin hepsinde DAİŞ üniforma değiştirip sözde ‘Fırat Kalkanı‘ çetelerine katılırken Kürt köyleri bombalarla yerle bir edildi.

Buralarda da tıpkı Türkiye’de olduğu gibi çetelerin yeniden örgütlendirilmesi için merkezler açıldı. En son Bab’ın bir süre çatışmadan sonra yine bir anlaşmayla DAİŞ tarafından Türk devletine teslim edilmesi ardından Bab, DAİŞ elemanlarının Şehba’nın işgal altındaki alanlarında örgütlendirildiği en önemli merkez haline getirildi. Reqa ve Dêrazor hamleleriyle bu alanlardan çıkan DAİŞ’lilerin önemli bir bölümü, Şehba’nın işgal altındaki bölgelerine geçerek ya burada ‘Fırat Kalkanı’ çeteleri bünyesinde yer aldılar ya da sınır üzerinden Türkiye’ye geçip Antep, Urfa, Mersin Yayladağı, Hatay’daki kamplara geçirildiler. Şu anda da Bab’da da MİT ve DAİŞ elemanlarının kampları yan yana, nerdeyse iç içe. Bu kamplarda DAİŞ elemanlarını bir bölümü Avrupa’daki kanlı saldırıları geliştirmek için hazırlanıyor.

Kuzey Suriye’de görevlendirilen DAIS çetelerinin büyük bölümü Sultan Murat, Ehrar Şarqiye ve Fırkat El Hamzat gibi direkt MİT’e bağlı çetelerde görevlendirildi. Türk devleti, Efrîn işgalini geliştirirken DAİŞ’in adını da YPG ile anıyordu ama DAİŞ’in hiçbir zaman giremediği Efrîn, DAİŞ’in yeni cephesi haline getirildi.

İşte DAİŞ’lilerden bazıları

Efrîn ve Şehba’nın işgal altındaki bölgelerinde Türkiye’nin yerleştirdiği DAİŞ elemanlarından bazılarının isimleri, DAİŞ içindeki ve şu anki görevleri şöyle:

Beşar Ali Ubeyd: Daha önce Dêrazor kentinde DAİŞ’e bağlı Abdullah bin Zubeyr Taburu’nda yer alıyordu. Şu anda Efrîn’de Türk devletine bağlı Sultan Murat çetesinde.

Hamza Memduh El Matrud: Hama’nın El Şair köyünden. 2 yıl boyunca DAİŞ içinde yer alarak savaşa katıldı. Daha sonra Şehba’da Türkiye’nin kontrolündeki alanlara ve gruplara geçti. Efrîn işgal saldırısına katıldı. Şu anda Efrîn’in Cindirês ilçesinde çetelerin içerisinde.

Halid Tirki El Hesan: 1989 doğumlu. DAİŞ elemanı olarak Dêrazor’un El Quriye köyünde görev yapıyordu. 2017 sonunda Türkiye’ye gitti. Türkiye’ye ulaştıktan sonra Isud El Qaqa çetesine dahil oldu. Şu anda Kuzey Suriye’nin Türkiye’nin kontrolündeki alanlarında yine Türkiye’ye bağlı çetelerin aktif elemanı.

Abud Ali Ubeyt El Adi: Daha önce Dêrazor bölgesinde DAİŞ’in ’polis örgütü’ içinde yer alıyordu. Şu anda Kuzey Suriye’de Türk devletine bağlı çetelerin elemanı.

Hesan El Muhammed: Halep’in Mesakin Hinano mıntıkasından. Daha önce Halep’in Derhafer köyünde DAİŞ istihbaratı üyesiydi. Sonra Ehrar Şarqiye’ye Liwa Elselacıka Taburu’na katıldı ve şu anda Kuzey Suriye’de Türkiye’nin işgali altındaki bölgelerde MİT’in hizmetinde.

Omer Zuheyr El Aqil: Bab’ın Qebasin kasabasına bağlı Berşaya köyünden. DAİŞ’in Bab’a girmesiyle DAİŞ’e katıldı. ve DAİŞ istihbaratında görev aldı. Daha sonra Sultan Murat çetesine katıldı. Şu anda da Kuzey Suriye’de Türk devleti işgali altındaki bölgelerde.

Ahmet Salih El Tokan: Tiltemir’in Meskene ilçesinden. DAİŞ içinde kendini patlatma gruplarının ’emir’iydi. DAİŞ içindeki ismi Ebu Esad El İngilizî’ydi. Şu anda Kuzey Suriye’deki Türk çeteleri içinde yer alıyor.

Tarık Abdullah Aqrep: Kobanê’ye bağlı Lobine köyünden olan Aqrep, DAİŞ’in içinde Ebu Abdullah kodunu kullanıyordu. 2014’te DAİŞ istihbaratına geçti. Sonra Ketibe El Hamzat çetesine katıldı ve komutanlık yaptı. Şu anda Efrîn’de aynı çetenin komutanlarından biri olarak görev yapıyor.

Eymen Mustafa Diyap: Kobanê’nin Qasimiyê köyünden. DAİŞ aktif savaşçılarındandı. Kobanê saldırısına da katıldı. Şu anda Kuzey Suriye’de Türkiye’nin işgali altındaki bölgelerde görevli.

Ali Ehmet El Emin: Kod adı Ebu Ducani. Tilhemis’e bağlı Belqis köyünden. Hesekê’de DAİŞ’in birkaç kontrol noktasının sorumlusuydu. QSD’nin Hesekê’yi DAIS’ten temizlemesi ardından Halep’in kuzey köylerine gitti. Halep’te Ehrar Şarqiye çetesine katıldı. Şu anda Ehrar Şarqiye istihbaratında yer alıyor.

Samir El Usud: Dêrazorlu olan El Usud, DAİŞ içinde Ebu Kasım kod adını kullanıyordu. Bir süredir Efrîn’de Ehrar Şarqiye komutanlarından birinin korumalığını yapıyor.

Mahmut Herdan: Dêrazorludur. DAİŞ’e girdikten sonra Ebu Naci El Ensari kod adını aldı. Şu anda Efrîn’de Ehrar Şarqiye çetesinin içerisinde yer alıyor.

İsa El Muhammed: Girê Spîlidir (Til Ebyad). 2016’da DAİŞ’e katıldı. DAİŞ içinde Ebu Muhammed Şemaliye kod adını aldı.  Önce DAİŞ içinde normal bir savaşçıydı. Daha sonra Reqa’da bir mıntıkada çete başı (emirlik) görevi aldı. Dêrazor’a geçerek Ziraat sorumlusu oldu. 2017’nin sonunda Ezaz’a geçti ve orada Türkiye’ye bağlı çetelere dahil oldu. Şu anda Efrîn’de.

Abduleziz Hıdır El Ehmet: Hesekê’nin Xweyran Mahallesi’nden. DAİŞ’e katıldıktan sonra Şeddadê ve Dêrazor’da kaldı. DAİŞ’ten de Ehrar Şarqiye’ye katıldı ve şu anda Efrîn’dedir.

Xeyrat Muhammed El Xeyri: Dêrazor’un Qoriya köyünden. Dêrazor’dan DAİŞ’e katılan Xeyrat Muhammet El Xeyri, silah, havan ve zırhlı araç yapımında çalışıyordu. Havan ve patlatılacak araçların hazırlanmasından sorumluydu. Daha sonra Türkiye işgali altındaki Şehba bölgesine geçti. Şu anda Cerablus’ta Türk devleti için silah, havan ve zırhlı araç yapımının sorumlusu olarak çalışıyor.

Ali Yusuf El Selami: Kobanê’nin aşağı Şuyix köyünden. Buradan DAİŞ’e katıldı. Kobanê ve Minbic savaşlarına dahil oldu. Sonra Şehba’nın işgal altındaki bölgelerine geçti. Şu anda Kuzey Suriye’de Türkiye işgali altındaki bölgelerde yine Türk devleti için çalışan Ehrar Şuyix çetesinin komutanlarından.

Musenna Ayit El Mukeydi: Dêrazor’un Cura mıntıkasından. DAİŞ içinde Dêrazor’da bazı savaşlara katıldı. Sonra Türk devleti işgali altında bulunan Şehba’ya geçip buradaki çeteler içinde yer aldı. Şu anda ailesiyle birlikte Efrîn’de ve işgalci çeteler içinde yerini alıyor.

Abdurrezzak El Cerrah: Hesekê’ye bağlı Hesveya Mezin köyünden. Hesekê’den DAİŞ çetesine katıldı ve Ebu Besam kod adını aldı. Daha sonra Hesekê’den Halep’in kuzey köylerine gitti ve Sultan Murat çetesine katıldı. Şu anda Ezaz’da işgalci Türk devletine bağlı Liwa El Rafiden çetesinin komutanlarından.

Fadi Hesan El Hesan: Qamişlo’nun Rahiya El Zahir köyünden. DAİŞ’e katıldıktan sonra Til Hemis ve Hol’un işgal saldırılarına ve buradaki savaşlara katıldı. Daha sonra ’Fırat Kalkanı’ çetelerine katıldı ve şu anda Efrîn’de.

Muhammed Emin El Esvet: Hesekê/Til Hemis’ten. DAİŞ’e katıldıktan sonra Ebu Hemam El Şarabi kod adını aldı. Bir süredir Kuzey Suriye’nin Türk devleti işgali altındaki alanlarında yine Türk devleti hizmetinde olan Fasil icnet El Hesake çetesinde istihbarat elemanı olarak görev yapıyor.


Efrîn’de eylemlere devam

Çağın Direnişi’nin ikinci aşamasını sürdüren YPG/YPJ savaşçıları, Şera’da 4 çete elemanını öldürdü.

YPG Basın Merkezi tarafından yapılan açıklamaya göre detaylar şöyle: Savaşçılar, 3 Eylül’de Şera ilçesine bağlı Meryemîn köyünde Liwa el-Şîmal çetesinin 4 elemanını taşıyan askeri araca yönelik etkili bir eylem gerçekleştirdi. Araç tamamen imha edilirken araç içerisindeki 4 çete elemanı öldürüldü. Öldürülen unsurlar şunlardır: Abdülkerim Şıhade – Humus, Dibo İsmail – Halep, Ömer Haşaş – İdlib, Muhammed Mustafa – Menagh.

Bu arada önceki gün açıklana ve 15 çete elamının öldürüldüğü söylenen eylemlerde, 4’ünün Türk askeri olduğu netleşti.


Çetelerde ‘geliyorlar’ telaşı

YPG/YPJ’nin son günlerde Efrîn’deki eylemlerinin ardından, Türk ordusuna bağlı çeteler tüm birimlerine talimat gönderdi. Kürt güçlerinin Eylül’de Efrên’e operasyon hazırlığı yaptığı belirtilen talimatta, 15 yaşından büyük Kürtlerin Efrîn’den çıkarılması istendi.

Türk yapımı ‘ÖSO’nun Milli İstihbarat Başkanlığı ile ortak çalışma yürüttüğü belirtilen Araştırma, İstihbarat ve Arşiv Dairesi, birimlere gönderdiği bir talimatla YPG’nin her geçen gün yeni katılımlar ile büyüdüğünü, Eylül ayında Efrîn’e yönelik operasyon başlatacağını ve alınacak tedbirler çerçevesinde 15 yaşından büyük Kürt gençlerinin Efrîn’den çıkarılmasını istedi.

Arapça talimatta şunlar aktarılıyor: “Kürtler Efrîn saldırısı için ordularını büyütüyor ve çok sayıda genci orduya katıyor. Efrîn’i ele geçirmek için saldırı hazırlığı yapıyorlar. Son dönemlerde arkadaşlarımızın şehit edilmesini gördünüz. Aynı süreçte rejim İdlib operasyonunun propagandasını yapıyor. Güvenilir kaynaklarımızdan teyitli bilgilere göre, Kürtler 9’uncu ayda (Eylül) Efrîn’e dönme vakti geldiğini ve operasyonu başlatacağını söylüyorlar. Bu doğrultuda tüm arkadaşlarımız ciddi tedbirler almak zorunda.”

Aynı kapsamda 23’üncü Fırka Komutanı Ebû Hiseyin, yayınladığı ses kaydında tüm Efrîn güçlerine talimat vererek YPG’nin Efrîn desteğini kesmek için 15 yaşından büyük Kürtlerin Efrîn’den çıkarılmasını istiyor.