DAİŞ’ten TSK’ya geçtiler

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) de Türk ordusunun bünyesine alıp ‘Suriye Milli Ordusu’ adını verdiği çetelerin DAİŞ/El Nusra arttığı olduğunu teyit etti. ANHA ise DAİŞ’li 77 ismi deşifre etti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk devletinin ordusuyla birlikte Kuzey-Doğu Suriye’ye saldığı çeteler arasında DAİŞ’lilerin bulunduğunu isim isim kaydetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), Türkiye’nin “Suriye Milli Ordusu (SMO)” adı altında bir araya getirdiği çeteler arasında DAİŞ üyelerinin olduğunu doğruladı. Ellerinde bilgi ve belgeler bulunduğunu aktaran SOHR, DAİŞ üyelerinin farklı isimlerle Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırılarında yer aldığını vurguladı. Bir DAİŞ’linin kod ismiyle bilgilerini de paylaşan SOHR, Ebû Usame El-Şamî kod ismiyle tanınan DAİŞ’linin, 1993’te Şam’da doğduğunu ve 2012’de Doğu Guta’da El-Nusra’ya, ardından 2014’te ise DAİŞ’e katıldığını bildirdi.

SOHR, Doğu Guta, Süveyde ve İdlib’de DAİŞ adına vahşi saldırılarda bulunan Ebû Usame El-Şamî’nin 2017’de İdlib’de Türk askerleri tarafından eğitildiğini belirtti. Türk askerlerinin eğitimin ardından B.X.A ismini alan kişinin, Efrîn’i işgal saldırılarında da yer aldığını vurgulayan SOHR, söz konusu kişini artık Türkiye’ye bağlı çeteler arasında faaliyet yürüttüğünü aktardı.

SOHR, söz konusu DAİŞ üyesinin şimdi de Girê Spî’de bulunduğunu ve El-Hemza çetesinin “Özel Kuvvetleri”nde faaliyet yürüttüğünü ekledi.

ANHA 77 ismi deşifre etti

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın “Anlı şanlı diriliş mücahitleri” dediği ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın “O bölgenin çocukları” dediği “Suriye Milli Ordusu/ Ceyşül Wetenî”nin omurgasını oluşturan DAİŞ yöneticilerinin bazılarının isimleri ANHA, tarafından yayınlandı. ANHA, isimleriyle birlikte kimlik bilgilerini ve tüm faaliyetlerini de özetledi.

DAİŞ’in savaş suçlarına bulaşmış bu isimlerin tamamının yolu Halep-Ezaz hattından Türkiye himayesindeki çetelerle birleşmiş. DAİŞ elemanları, şimdi Serêkaniyê ve Girê Spî’de Türk ordusunun bünyesinde saldırıyor.

ANHA’nın yayınladığı listede ABD’li Doktor Peter Kassig’i kafasını kesip Youtube’da yayınlayan Sofyan El Qişhim ve Kürt siyasetçi Hevrin Xalef’i katleden Ebu Sedam El Ensari de var.

77 isimden bazıları

 • Basil Mihemmed Elelî: Kod adı Telha. 2013’te DAİŞ’e katıldı.  Şimdi Suluk’te.
 • Basil Xesan El Esûra: Kod adı Ebû Ûsame El Şamî. 2012’de Gûta’da El Nusra’ya katıldı. 2014’te Siwêdê’ye geçerek burada DAİŞ’e katıldı. Şimdi Girê Spî’de
 • Beşar Simîd: Kod adı Ebû İslam El Qelemûnî. 2014’te DAİŞ’e katıldı. Şimdi Serêkaniyê’de.
 • Beşîr El Emûrî: Kod adı Ebû Ehmed El Tedmûrî. 2014’te Humus’ta DAİŞ’e katıldı. Şimdi Serêkaniyê’de.
 • Abdullah Ehmed Elebdelah: 014’te DAİŞ’e katıldı. Şimdi Serêkaniyê’de.
 • Ebdelah Elzirêr: Kod adı Ebû Cehfer. 2012’de El Nusra’ya katıldı. 2014’te Şam’da DAİŞ’e geçti. Şimdi Girê Spî’de.
 • Abdullah Mihemed Eliwêd: 2015’te Halep’te  DAİŞ’e katıldı. 2016’da Tebqa’da doçka kullanırken fotoğraflarını yayınladı.  Şimdi Girê Spi’de.
 • Ebu Wefa El Tunisî: Türkiye üzerinden 2014’te DAİŞ’e katıldı. DAİŞ’in Reqa’da Şer-i emiriydi. Şimdi Serêkaniyê’de.
 • Ehmed Xalid El-Rehmûn: Kod adı Ebû Mariya El-Ensarî. 2013’te Özgür Suriye Ordusu’na (ÖSO) katıldı. Eğit-donat programı çerçevesinde ABD-Türkiye denetiminde silah eğitimi gördü. 2014’te ÖSO’dan ayrılıp DAİŞ’e katıldı. Şimdi Girê Spî’de.
 • Elî Hesen Taha: Kod adı Ebû Dewle Harûn. 015’te Şedadê’de DAİŞ’e katıldı. DAİŞ’in havancısıydı. Şimdi Serêkaniyê’de.
 • Macid El Xalid (Hec Macid): Kod adı Heci Ebu Omer El Ensari. Hama’da DAİŞ’e katıldı. Hama vilayetinin askeri emiriydi. Şimdi Serêkaniyê’de.
 • Mihemed El Hemdan: Kod adı Decane El Iraqî. DAİŞ’in kurucularından. Sehra vilayetinde askeri emirdi. Şimdi Girê Spî’de.
 • Mihemed Enes El-Êbêd: Kod adı Enes Elherbî. 2015’te Humus’ta DAİŞ’e katıldı. 2016’da Emin Xaricî’de görevlendirildi. Şimdi Girê Spî’de.
 • Mihemed Omer El Berxeş: Kod adı Ebu Xalid Eyaş. 2014’te Dêrazor’un El Tibnî ilçesinde DAİŞ’e katıldı ve ağır silahlardan sorumluydu. Şimdi Girê Spî’de.
 • Mihemed Mihêdîn El-Erendes: Kod adı Ebu El Rîm. 2013’te ÖSO’ya katıldı ve Ürdün’de ABD’lilerden eğitim aldı. 2014’te DAİŞ’e katıldı. Şam’da emir oldu. Şimdi Türk ordusunun bünyesinde.
 • Salim Turki El Enteri: Kod adı Ebu Sedam El Ensari. 2014’te Badiya’da DAİŞ’e katıldı. Badiya’da askeri emir olarak görev aldı. Şimdi Serêkaniyê’de. Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef’in katledildiği görüntülerde yer alıyor.
 • Samir El Nasir Elanî: Kod adı Xebab El Iraqî. 013’te DAİŞ’e katıldı, Sahra’da askeri emir olarak görevlendirildi. 2015’te Hesekê’de emir olarak, ardından da Reqa’da cephane sorumlusu olarak görevlendirildi. Şimdi Girê Spî’de.
 • Sehid Huzeyifi: Kod adı Ebu Ebdela El Cezrawi. Suudi Arabistan’da şeri hukuk okudu. Türkiye üzerinden Suriye’ye geçti. 2015’te Reqa’da DAİŞ’e katıldı. Hesekê’nin Şedadê ilçesinde şeri kadılık yaptı. Şimdi Serêkaniyê’de. DAİŞ döneminde olduğu gibi esirlerin infaz kararını veriyor.
 • Sofyan El Qişhim: Kod adı Ebu Sofyan El Nihêmî. 2013’te DAİŞ’e katıldı. DAİŞ’in Suriye’deki kurucularından biri. Hama, Süveyde ve Selamiya bölgelerinde İsmaili ve Durzilerin kaçırılmaları ve katledilmelerinden sorumlu. Sağlık görevlisi ABD’li Peter Kassig’i İdlib kırsalında kaçırıp kafasını keserek katledip görüntülerini Youtube’da yayınladı. En çok aranan DAİŞ’lilerden biri olarak biliniyor. 150 kişilik bir grupla İdlib’e geçti ve Liwa El Şuheda grubunu kurdu. Serêkaniyê’ye saldırıların koordinesinde yer alıyor.
 • Mihemed Casim El-Reşo: Babası Casim El-Reşo daha önce DAİŞ emiri olarak görev yapıyordu. DAİŞ’in 2014’te Girê Spî’de gerçekleştirdiği sivil katliamlarında babası ile birlikte yer aldı. Şimdi yine Türk ordusunun bünyesinde Girê Spî’de.

QAMIŞLO