Darbe karşıtlığına da karşılar

Hükümete yakın STK’lar ile aralarında TOBB, Türk-İş, TBB gibi kuruluşlar yaşanan darbe girişimine tepki göstermek ve Meclis’e destek sunmak için ziyaret etti. Ziyaret sırasında Meclis’te idare amirleri ev sahibi sıfatıyla kısa birer konuşma yaptı. 

HDP Meclis İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder, darbeye tepki göstererek, darbeye zemin sunan gelişmelere dikkat çekti. Özellikle Öcalan’ın bu konudaki uyarılarını hatırlatan Önder, “Sayın Abdullah Öcalan, defalarca darbe konusunda uyarıda bulundu, onun uyarıları dikkate alınmadığı için bu gelişmeler meydana geldi” diye konuştu. Bu sözlere Türk-İş yetkilileri başta olmak üzere “darbeye karşı” olduğunu savunan AKP’ye yakın STK’lar tepki gösterdi. Önder’in konuşmasına tepki gösteren Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Fevzioğlu ve Türk-İş Başkanı salonu terk etti. Yer yer kürsüye yürüyerek Önder’e müdahalede bulunmak isteyen gruplara Önder tepki gösterdi. Bir süre daha konuşmasını sürdüren Önder, daha sonra salondan ayrıldı. 

Yaşananların sorulduğu Önder, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’ın STK temsilcileri için kullandığı “dersini verdiniz” açıklamasına tepki gösterdi. Önder, “Yakışıksız buldum. Dersini verdiniz demiş. Sayın Meclis başkanı ders alacaksa şuradan ders alabilir. Bu Meclis son bir ay içerisinde vekilliklerinin dokunulmazlıklarının kaldırıp askere dokunulmazlık getirdi. Gelinen sonuç ortadadır. Ders alacaksa buradan ders alsın” dedi.