Dayanışmayı büyütelim

Heyva Sor a Kurdistanê Başkanı Dr. Rojvan Bilgin Kürdistan’ın dört parçasında mağdurlara yardım ettiklerini söyledi. Önemli projeler yürüttüklerini söyleyen Bilgin; “Heyva Sor a Kurdistanê sahip çıkalım. Kuruma ve projelerine sahip çıkalım, yardıma ihtiyaç duyan halkımızla dayanışmayı büyütelim” çağrısında bulundu.

PERVİN YERLİKAYA / STUTTGART

Heyva Sor a Kurdistanê Başkanı Dr. Rojvan Bilgin, Almanya’nın Stuttgart kentinde gerçekleştirilen halk toplantısında yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Stuttgart Kültür Arena’da gerçekleştirilen toplantı, Heyva Sor a Kurdistanê’nin çalışmalarını anlatan sinevizyon gösterimiyle başladı. Sinevizyonda, Rojava’da DAİŞ çetelerinin saldırıları nedeniyle mülteci konumuna düşen, evsiz kalan ve kamplara yerleştirilen halka yönelik yardımlar ile Kürdistan’ın çeşitli bölgelerine yönelik yürütülen kampanyalara yer verildi. Gösterim ardından Bilgin, kuruluş olarak yaptıkları çalışmaları ayrıntılandırarak, ”Heyva Sor a Kurdistanê sahip çıkalım. Kuruma ve projelerine sahip çıkalım, yardıma ihtiyaç duyan halkımızla dayanışmayı büyütelim” dedi.

Birçok proje yürütüyor

Heyva Sor, çocuklara yardım projesi, Kardeş Aile projesi, sağlık projesi, acil yardım projesi, tutsaklarla dayanışma projesi gibi çalaşmaları aktif olarak yürütüyor. Sadece yardımlaşma kurumu değil, aynı zamanda savaş ve doğal afet durumlarında diplomasi çalışmaları da yürüten bir kurum. Avrupa’da onlarca şubesi bulunuyor. Almanya Heyva Sor a Kurdistanê; aynı amaç doğrultusunda kurulmuş Fransa’daki Crossant Rouge Kurde, Hollanda’daki Koerdiesche Rode Halve Maan, İsviçre’deki Heyva Sor a Kurdistanê, İsveç’teki Kurdiska Röda Solen, Avusturya’daki Roja Sor a Kurdistanê, Belçika’daki Koerdiche Rode Halve Maan, İngiltere’deki Kurdish Red Moon, Danimarka’daki Stöttenforeningen Mesopotamians Sol, Norveç’teki Kurdiske Røde Halvmåne Norge, İtalya’daki Mezzaluna Rossa Kurdistan Italia Onlus , Japonya Heyva Sor a Kurdistanê ve Rojava’daki Heyva Sor a Kurd ile birlikte çalışmakta.

Efrîn ve Şehba’ya el uzatın

Dr. Bilgin, toplantı ardından gazetemize konuştu. Efrîn’in Türk devleti tarafından işgal edilmesi ardından halkın bir kısmının geçtiği Şehba’da zor şartlar altındaki halk için çadır ve yardım kampanlarının sürdüğünü belirten Dr. Bilgin, ”Gittiğimiz her yerde Efrîn’de yaşananların uluslararası hukuka aykırı olduğunu ve burada hukukun ayaklar altına alındığını dile getiriyoruz. Bu anlamda uluslarası insancıl hukuku gözlemleyen kurumların özellikle Kızıl Haç gibi kurumların buna karşı duyarlı olmalarını ve hukuğa göre hareket etmelerini talep ediyoruz” dedi.

Doğu Kürdistan’a 350 bin Euro

Doğu Kürdistan’daki sel felaketinin mağdur ettiği halka yönelik yardım kampanyasının da devam ettiğini söyleyen Dr. Bilgin, bölgeye yaklaşık 350 bin Euro yardım yapıldığını söyledi.

Temmuz’da konferans yapacak

Heyva Sor a Kurdistanê olarak önümüzde ay Avrupa’daki bütün kardeş kurumlarla Almanya’da ilk defa bir konferans yapacaklarını belirten Dr. Bilgin şu bilgileri paylaştı: ”Bu konferansta diasporada yer alan Kürt yardım kurumlarının sorunlarının aşılması tartışılacak. Kürdistan’da yaşanılan savaş ve doğal afetler sonucu yaşanan yıkımlar karşısında daha fazla nasıl hazırlıklı olabiliriz, sorunları en hızlı şekilde nasıl çözebiliriz ve diğer kurumlarla nasıl ortaklaşabiliriz gibi soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Bu konferansta Kürt insani yardım dernek çalışmalarına nasıl yeni boyut ve yeni proje kazandırabileceğimizi tartışacağız.”

Heyva Sor’a sahip çıkalım

Heyva Sor a Kurdistanê’nin sadece Kürtlere yardım eden bir kurum olmadığının da altını çizen Dr. Bilgin, ”Rojava örneğinde görüldüğü gibi Arap, Asuri, Ermeni, Ezîdî gibi farklı kimlik ve inançtan insanların sadece yaralarını sarmıyoruz. Bu konuda halkımıza da büyük görev düşüyor. Kuruma sahip çıkmaları gerekiyor. Ne kadar çok üye olup ne kadar güçlendirirsek o kadar güçlü çalışmalar yürütürüz” dedi.

Kamu hizmeti veriyoruz

Kürdistan’ın dört parçasına yönelik kampanyalar yürüttüklerini ancak Kuzey Kürdistan’da resmi olarak faaliyet göstermelerinin engellendiğini belirten Dr. Bilgin şunları aktardı: ”En çok karşılaştığımız sorun, Kuzey Kürdistan’da yapılan baskılar sonucunda çalışmalarımızı o bölgelerde resmi olarak yürütememektir. Bu durum yardım faaliyetlerimizi yürütürken bizi zorluyor. Avrupa’da da ülkeler arasındaki siyasi ilişkilerden kaynaklı ülkeler arası çıkar ilişkilerinden kaynaklı bazı zorlanmalar yaşıyoruz. Ancak biz kamu hizmeti yapıyoruz. Devletle bağı olmayan bağımsız çalışma yürüten kurumlarla ortaklaşıyoruz” dedi. Avrupa ve birçok ülkede mültecilerle ilgili yaşanan sorunlar konusunda da çözüm ürettiklerini belirten Bilgin, ”Bunu Avrupa toplumuna anlatmaya çalışıyoruz.”