DAİŞ cesetleri toplayamıyor

DAİŞ çetesi, Rusya ve İran destekli BAAS güçlerinin Jadin’deki QSD mevzilerine saldırmasıyla eş zamanlı olarak Reqa’da başlattıkları kapsamlı saldırı sonrası çatışmalar devam ediyor.

QSD’nin Reqa kentini ve halkını DAİŞ’ten kurtarmak için ‘Büyük Savaş’ adıyla başlattığı operasyonlar kapsamlı bir şekilde sürdürülüyor. 5 mahalleyi kontrol altına alan savaşçılara DAİŞ, El Berîd ve Battanî mahalleleri yönünde saldırdı. Saldırılara anında karşılık veren QSD savaşçıları, çetelerin saldırılarını püskürttü. 5’inci mahalle olan Sînaa’da yapılan arama tarama faaliyetleri kapsamında DAİŞ’e ait birçok silah imalathanesi bulundu.

Çeteler dört gün önce Battanî ve El-Berîd mahallelerine eşzamanlı saldırı düzenledi. Her iki mahalleye yönelik saldırılar QSD savaşçılarının direnişiyle kırıldı. Reqa’nın batısındaki Battanî Mahallesi’nde 76 DAİŞ’li öldürüldü, hepsinin cesedi mahallede kaldı.

Kentin doğusundaki El-Berîd Mahallesi’nde de yoğun çatıymalar yaşandı. Çeteler El-Berîd Mahallesi’ndeki saldırılarından sonuç alamayınca Romaniyê Mahallesi’ne saldırmaya başladı.

QSD savaşçıları önceki gece Reqa’nın güney tarafında da ilerledi. ‘Yeni Köprü’ olarak tanınan köprü çevresinde sabaha saatlerine kadar şiddetli çatışmalar yaşandı. 34 DAİŞ’li öldürüldü. Köprü çevresindeki çatışmalarda savaşçılar bomba yüklü 2 motosiklet ve çetelere ait 23.5 mm’lik bir doçkayı imha etti. Kentin güney cephesinde çatışmalar yer yer devam ediyor.

Siviller için büyük özen

QSD Komutanlarından Lokman Xelîl, Reqa’yı Özgürleştirme Hamlesi kapsamında sivillerin zarar görmeden güvenli bölgelere aktarılması için çok dikkatli çalıştıklarını, bunun insani ve ahlaki bir sorumluluk olduğunu söyledi.

ANHA’ya konuşan Xelîl, sivillerin kentten zorla göçertildiğine dair söylentileri yalanlayarak, “Başlattığımız hamleyle halkımızı ve ülkemizi karanlık çetelerden, onların zulmünden kurtarmayı amaçlıyoruz. Halkın kurtarılması için Suriye bölgelerine geçebileceğimizi belirtiyoruz. Ayrıca zaten halkın talebi üzerine şu an Reqa’dayız. Güçlerimiz şu an kentin önemli bir kısmını çetelerden temizleyip özgürleştirdi" diye konuştu.

DAİŞ çetesinin, QSD savaşçılarının ilerleyişini durdurmak için Kürt köyleri başta olmak üzere Reqa çevresindeki köyleri boşalttığını ve araziye çok sayıda mayın döşediğini belirten Xelîl, “Çeteler kendilerini uçaklara karşı koruyabilmek için sivillerin evleri arasında çok sayıda tünel kazmış durumda" diye ekledi.

Tek bir köy boşaltmadık

Xelîl, tek bir köy bile boşaltmadıklarını fakat sivilleri çatışmalardan korumak için savaş bölgesinden çıkarıp güvenli bölgelere aktardıklarını kaydederek, ayrıca sivillere zarar gelmesin diye evlere, yollara, araziye döşenen el yapımı mayınları temizlediklerini söyledi. 

Özel birliklerle özel operasyonlar

QSD savaşçılarının sivillerin geri dönüşünü sağlamak için kurtarılmış bölgelerde de temizleme çalışmalarını titizlikle yürüttüğünü vurgulayan Xelîl, şöyle devam etti: “Güçlerimiz, Reqa’da ve diğer yerleşim birimlerindeki sivilleri, DAİŞ’in pençesinden kurtarmak için özel birliklerle özel operasyonlar düzenliyor. Reqa’yı özgürleştirdikten sonra kentin yönetimi Reqalı sivillere devredilecek."

QSD Komutanlarından Lokman Xelîl, tüm basın kuruluşlarına ve gazetecilere, yaşananları kendi gözleriyle görmeleri için Reqa’ya gelerek gelişmeleri yakından takip etme çağrısında bulundu. 

ANHA/REQA