Demokrasi ittifakı su kadar ihtiyaçtır

DİREN YURTSEVER / MA/ANKARA

AKP iktidarının dış politikada içine girdiği sıkışmışlığı iç siyasette saldırarak aşmaya çalıştığını söyleyen CHP’li Erdal Aksünger, demokrasi ittifakının hava ve su kadar ihtiyaç olduğunu belirtti.

CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi Erdal Aksünger, kayyum atamasının siyasi bir karar olduğunu ifade etti. Türkiye’de yargı bağımsızlığının olmadığını dile getiren Aksünger, İçişleri Bakanı‘na kayyum atama gibi bir yetkiyi fütursuzca kullanma hakkının verilmesinin Türkiye açısından yanlış bir paradigma olduğuna dikkat çekti. 31 Mart seçimleri öncesi Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) adaylar için bütün araştırmaları yaptığına, kesinleşmiş yargı kararlarının olması halinde bu kişilerin aday olamayacağına işaret eden Aksünger, “Bir kere reddedilmemiş bir süreçten bahsediyoruz. Bu sürecin sonuna kadar olan bölümde de kesinleşmiş bir yargı kararı söz konusu olmadığına göre kayyum atamaları kanuna, Anayasa’ya aykırı. Hak gaspı ve millet iradesinin gaspıdır” dedi.

Tamamen keyfi

 Hükümet tarafından kayyum atamalarının gerekçelerine de değinen Aksünger, “Topluma bir mesaj verilirken bunun gerekçeleri konusunda ‘Terör örgütüne yardım ve yataklık yapıldı’ deniliyor. Bu konuda hiçbir şey yok. Genel ifadeler üzerinden konuşmalar yapılıyor ve tamamen keyfi bir uygulama. Demokrasinin, halk iradesinin tamamen ortadan kaldırıldığı bir süreç yaşıyoruz. Kayyumların neler yaptığı konusunda, özellikle Ahmet Türk’ün açıklamaları gerçekten de çok dikkat çekici. Kayyumlar zamanında aynı borçlar olmasına rağmen suların veya elektriklerin kesilmemesi meselesi ve belediye başkanlığını kazandıktan sonra yerel seçimlerden hemen sonra elektriklerin, suların kesilmesi, borçların dayatılması bunlardan bazıları. Kayyum döneminde fütursuzca harcamaları ve lüksün ne kadar yaşandığını gördük” şeklinde konuştu.

Yeni anayasa şart

 Aksünger, kayyum atamalarının Türkiye’nin bugüne kadar demokrasideki en büyük ayıplarından ve yaralarından biri olduğunu ifade etti. Türkiye’de bir sistem sorunu yaşandığını ve ülkenin giderek kaotik bir sürece girdiğine dikkat çeken Aksünger, bu kaotik sürecin de ancak demokratik anayasa yapılarak ve güçler ayrılığının çok ciddi bir şekilde ortaya konulmasıyla üstesinden gelinebileceğini kaydetti.

Özerklik şartı

 Yerel yönetimlerin güçlendirilmesi gerektiğine de vurgu yapan Aksünger, “Özerklik şartı meselesini millet farklı algılıyor ama özerklik şartı demokrasinin gereği olarak yapılması gerekiyor. Demokrasinin, temsiliyetin güçlenmesine ihtiyaç var. Ankara’dan İzmir hakkında karar almalarını tasvip etmek mümkün değil” şeklinde konuştu.

Demokrasi cinayetidir

 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Amed iyareti sonrası hedef alınmasına tepki gösteren Aksünger şunları belirtti: “Çok pespaye bir şekilde devlet yönetimi yapılıyor. Üsluplar belden aşağı, tahrik edici, tehditkar. Bu gerçekten geldiğimiz noktada sistemin ve sistemden cesaret alanların ne kadar cüretkar olabileceğini gösteriyor. Bu bir demokrasi cinayetidir. Türkiye’nin dışarıda köşeye sıkıştırılmışlığını içerideki bu saldırılarla gidermeye çalışıyorlar.”

İttifak büyümeli

 Aksünger, 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerinde halkın ittifakla demokrasiye sahip çıktığını belirterek, demokrasi ittifakının hava, su gibi ihtiyaç olduğunu söyledi. Bundan sonraki süreçlerde demokrasi ittifakının çoğalarak büyüyeceğini kaydeden Aksünger, “İnsanlar şöyle düşünmeli; Hitler dönemi Almanya’da önemli kaba örneklerinden birisidir; ‘Sıra sana da gelecek’. Herkes 10 yılı aşan bu sürede sıranın kendisine geldiğini öyle veya böyle gördü” diye konuştu.