Demokrasi Nöbeti bir ayını tamamladı

Türk İçişleri Bakanlığı kararıyla Amed, Van ve Mardin büyükşehir belediyelerinin gasp edilerek, HDP’li eşbaşkanların yerine devlet memurlarının kayyum olarak atanmasına karşı başlatılan Demokrasi Nöbeti, 30. gününde. Bir ayını tamamlayan Demokrasi Nöbeti, Amed’de Büyükşehir Belediyesi’nin karşısındaki Lise Caddesi’nde; Van’da HDP İpekyolu İlçe binası önünde; Mardin’de ise Karayolları Parkı’nda izi verilmediği için İl binası önünde tutuldu. Üç kentte de vekiller ve dayanışma gösteren kurum temsilcilerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş da katıldı.

AMED


Meclis üyeleri belediyeye giremiyor

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin HDP’li meclis üyeleri, kayyum atandığı günden beri ablukaya alınan belediye binasına giremiyor.

Türk İçişleri Bakanlığı talimatıyla kayyım atanan üç büyükşehir belediyesinden biri olan Mardin’de belediye binası önünde polis ablukası devam ediyor. Kayyumun atandığı ilk gün meclisi feshettiği Van’da birden çok meclis üyesi de görevlerinden uzaklaştırıldı. Aynı durumun yaşandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nde HDP’nin 32, AKP’nin ise 22 meclis üyesi bulunuyor. Kayyum atandığı günden bu yana belediyeye girmelerine izin verilmeyen meclis üyelerinin yerine atanan dört memurla meclis kararı alınıyor. Duruma tepki gösteren büyükşehir belediyesi meclis üyelerinden Türkan Erol, ”Kayyum atandığı günden bu yana belediyeye giremiyoruz. Polisler belediyeye girişlerimize izin vermiyor. Belediye girişlerini ve çevresini ablukaya almışlar. Bizim yerimize atanmış memurlarını almaya başlamışlar. Biz bunu kabul etmiyoruz. Bu haksızlık ve hukuksuzluktur. Sadece Kürt halkı ve Kürdistan üzerinde bu politika uygulanıyor. Onlar bizim irademiz değil biz onları kabul etmiyoruz” dedi.

MARDİN