Demokratik Kadın Platformu’ndan ilk eylem

Kısa bir süre sonra kuruluşunu ilan edecek olan Demokratik Kadın Platformu bileşenleri, Almanya’nın başkenti Berlin’de beyaz tülbentler giyerek, ilk eylemlerini gerçekleştirdi.

Berlin’in işlek yerlerinden Rote Kirche önünde saat 18.00’de  bir araya gelen Kürdistanlı, Türkiyeli ve Alman kadınlar, taşıdıkları döviz ve pankartlarla kadın katliamlarının yanısıra  HDP’li belediyelere kayyum atanmasını protesto etti. Mexmurlu annelerin abluka karşısındaki direnişlerini de selamlayan eylemciler, attığı twittler gerekçe gösterilerek yargılanan ve 9 yıl hapse çarptırılan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ile dayanışma duygularını iletti.

Eylemciler, ‘Kadınlar Birlikte Güçlü’, ‘Kadın Cinayetleri Politiktir’, ‘Canan Kaftancıoğlu ile Dayanışmaya’, ‘Kürt Belediye Başkanlarını Yerlerine İade Et’, ‘Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz’, “Bağdat-Erbil Maxmur Ambargosuna Karşı Sessiz” ve “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam” yazılı dövizler açtı.

Platform kuruluyor

Sosyalist Kadınlar Birliği (SKB) üyesi Seher Yeter, Demokratik Kadın Platformu’nun hem Kürdistan ve Türkiye’deki kadın mücadelesinin bir parçası olarak hareket edeceğini, hem de Almanya’da göçmen kadınların yaşadığı eşitsizliklere, baskılara karşı mücadele edeceğini belirtti. Almanya’da göçmen kadınların ucuz iş gücü olarak en kötü işlerde çalıştırıldığını, bu işlerde denetim olmadığı için de yoğun emek sömürüsüne uğradıklarını belirten Yeter, “Kurumsal ırkçılıktan dolayı özellikle okula gidemediği için elinde hiç bir mesleki eğitimi olmayan kadınlara başka bir seçenek verilmiyor, direkt sömürüye açık işlere yönlendiriliyor. Bu sorunlara karşı bütün kadınları bir araya getirecek bir demokratik platform oluşturmak istiyoruz” dedi.

İyi bir başlangıç

HDP Amed Eski Milletvekili Sibel Yiğitalp ise AKP/MHP iktidarının bugüne kadar kendini kadın mücadelesiyle elde edilen kazanımları yok etme temelinde konumlandırdığını belirtti. Kayyum politikasının toplumsal bir karşılığı olmadığını ifade eden Yiğitalp, “Kürtlerin 22 yıldır süren bir yerel yönetim deneyimi, buna paralel olarak gelişen bir örgütlülüğü var ve toplumsallaşan bir kadın özgürlükçü bilinci var” dedi.

Yiğitalp, kısa sürede bu eylemi planlamalarına rağmen farklı kadın gruplarının desteğiyle karşılaştıklarını ifade ederek, bunun da kurulacak Platform için iyi bir başlangıç olduğunu vurguladı.

 Y. ÖZGÜR POLİTİKA/BERLİN