Dersimli sanatçıdan ‘isyan dolu’ bir albüm

MURAT ALPAVUT / BREMEN

Dersimli genç sanatçı Özgür Cömert, ilk albümü ‘Azadî’ ile müzik piyasasındaki yerini aldı. Almanya’nın Bremen kentinde yaşayan Cömert’in Mir Multi Media etiketi ile çıkan albümü, ilk olarak geçtiğimiz Newroz’da standlarda yerini aldı. 

‘Azadî’ albümünde Kürtçe’nin Zazaki (Dimilkî/Kirmanckî) lehçesinde ve Türkçe parçalar seslendiren Özgür Cömert albümünde Seyit Rıza’nın sözlerinden, Ahmet Kaya’ya kadar  ‘isyan dolu’ bir albüm ortaya çıkarmış.

Cömert, Ahmet Kaya’nın tamamlayamadığı ‘Kürt’üz’ eserine şair Wezir Demir’in şiiriyle ekler yapmış ve dinleyicilere yeniden sunmuş.

Kirmanckî’yle müzik yapmak

“Yok olma tehlikesi ile yüz yüze olan Kirmanckî dili ile müzik yapmak çok zor” diye belirten Cömert‚ “Birçok sanatçı arkadaşımızın da sitemleri bu yönde maalesef. Üretim ve de araştırmalar yeterli değil. Anonim eserlerimiz kaybolmanın eşiğinde” dedi.

Albümünde, UNESCO ‘nun kaybolan diller arasında gösterdiği Kirmanckî’yi, ‘direnişin ve özlemenin yurdu’ olan Dersim’i kendi duyguları ile anlatmaya çalıştığını söyleyen Cömert, “Azadî, uzun zaman ve yoğun emek harcadığım bir albüm oldu. Dileğim halkımızın seveceği ve kendinden duygular bulabileceği bir albüm olmuştur” diye kaydetti.

Özgür Cömert kimdir?

Çocukluğunun 5 yılını Dersim’de geçiren Özgür Cömert, daha sonra Almanya’ya geldi. Burada eğitimini tamamlayan Cömert, halen Almanya’nın Bremen kentinde sosyal pedagog olarak gençlerin kaldığı bir iltica yurdunda çalışıyor. Sanatçı, müzik yapmaya ise çocukluğunda başlamış ve bağlama çalmayı henüz 15 yaşındayken öğrenmiş.