Desteğin devamı önemli

Bir Veteriner Cerrahi ve Ortopedi Merkezi’nde çalışan Veteriner Hekim Ç.B.’ye tecavüz suçundan Prof. Dr. Hasan Bilgili, veteriner hekim Serkan Durmaz ve jinekolog Hüseyin Şenyurt’un tutuksuz yargılandığı dava sürüyor.  Mezopotamya Ajansı’na (MA) konuşan Ç.B., davadan vazgeçmeyeceğini söyledi.

Ç.B., “Ben hiçbir yargı merciinde, polisinden tutun hastanesine, savcısına kadar hiçbir yerde derdimi anlatamadım. Ya susturuyorlardı ya da çirkin, aşağılayıcı ifadelerde bulunuyorlardı. Bu yüzden mahkemede her şeyi anlatmak istedim ki birileri artık sesimi duysun” dedi.

Ölümle burun buruna

 Sanıkların bu kadar delile rağmen tutuklanmamalarına karşı duyduğu rahatsızlığı dile getiren Ç.B., “O gün ölümle burun buruna geldim. Zaten Hasan Bilgili ve Serkan Durmaz’ın arasında geçen telefon mesajlaşmalarında ve kamera görüntülerinde ciddi anlamda delil karartmaya çalıştıkları ve telaşa kapıldıkları, bir şeyleri gizlemeye çalıştıkları belli. Hasan Bilgili ilk gözaltına alındığı sırada telefonuna el konulana kadar mesajlarının silebildiği kadar bir kısmını silmiş. Silmediği telefonda kalmış ve bunlar da çok büyük delil oluşturuyor. Bir sürü delil var, hastane raporları var. Buradaki yargı sistemini tam olarak anlayamıyorum. Bu adamın başka birisine daha mı yapması gerekiyor? Olay gününde ‘Sen birisine söylersen seni öldürürüz’ demişlerdi. Hatta Serkan Durmaz, Hasan Bilgili konuşmasında ‘Eğer birine söylerse kızı öldürür gömeriz’ şeklindeydi. Bunları duydum. Demek ki benden önce başka kadınlara da bunu yaptılar ve belki de öldürüp gömdüler, bilemiyorum” şeklinde konuştu.

Kadınlar güç verdi

 YÖK’ten gelen dosyalarda Hasan Bilgili’nin daha önce de birçok kadına sözlü ve fiziksel tacizde bulunduğuna dair beyanların olduğunu hatırlatan Ç.B., “Ama üniversitede bunlar bir şekilde ya kapatılmış ya da kadınları korkutmuşlar. Bir şekilde susturulmuşlar. Bana da onu yapmaya çalıştılar, ölümle tehdit ettiler. Ellerinden kurtuldum çok şükür. Kesinlikle davamın sonuna kadar arkasındayım, en ağır cezaları almaları için elimden geleni yapacağım. Çünkü bana yaşattıkları ölümlerden ölüm beğenmekti. Kadın örgütlerine desteklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. Ciddi anlamda o desteği, o gücü hissettim. Karşı tarafın karşısında o ezikliği yaşamadım” diyerek 15 Haziran’da görülecek duruşmada yine desteklerini belirtti.

Tüm mağdurlar için önemli

 Ç.B.’nin kimsenin göstermediği cesareti gösterdiğini dile getiren avukatı Aslı Arıhan ise, “Bilgili hakkında daha önce yapılan şikayetlere rağmen kapatılan dosyaları tekrar açtırdı. Aslında yer yerinden oynadı. Bu dosyanın devamının artık sadece Ç.B. için değil, tüm mağdur olanlar için önemli” dedi.

Yargı sistemindeki açıkların sanık lehine devam ettiğine dikkat çeken Arıhan, “Ç.B.’nin davası için verilen kadın dayanışmasının aynı şekilde devam etmesi çok önemli” diye konuştu.

HABER MERKEZİ