Devlet erkeğin sırtını sıvazlıyor

 Kadına yönelik şiddet ve cinsel istismar vakalarını işleyenler arasında doktor, asker, öğretmen ve diğer birçok kesimden bireylerin olması, durumun vahametini daha da arttırıyor. Tacizci ve tecavüzcülerin yargı tarafından cezalandırılmamasına dönük tepkilerini hemen her platformda yansıtmaya çabalayan Kadın Cinayetleri Durduracağız Platformu Ankara Temsilcisi Elif Aydın ve Ankara Barış İçin Kadın Girişimi üyesi Hatice Çevik, yargının yerine getiremediği adaleti toplumun kendi eliyle sağlayabileceğini belirtiyor.

Kadın tecavüzlerinin bir bakıma devlet eliyle desteklendiğinin altını çizen Elif Aydın, "Çünkü, tecavüzlerin ceza yasasında hiçbir karşılığı yok. Tecavüz eden erkeği neredeyse oturtup, sırtını sıvazlayacak bir pozisyon yaratılıyor" diye belirtti. 

Yasalar karşılık vermiyor
Yaşanan tecavüz olaylarının kökenleri konusunda "cinsiyet rolleri"ne ve ona paralel işleyen "kanunlara" dikkat çeken Aydın, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bir erkeğin tecavüz etmesi garipsenmiyor, bu şekilde daha ileri gidiyor, öldürüyor. Tabii toplum artık buna karşılık veriyor ama yasalar karşılık vermiyor. Hak ettiği cezayı almıyor. O yüzden tecavüz etmek çok normal bir şeymiş gibi geliyor. Bu aynı zamanda hükümetin politikaları ile ilgili bir durumdur. İşte, ‘kadının rızası var’ gibi… 13 yaşındaki bir insanın nasıl rızası olabilir? Kadını tamamen kötü hissettirecek bir şekilde yaklaşılıyor."

Nedeni savaş politikaları

Hatice Çevik ise, Kürdistan’da uzun yıllardır süregelen tecavüz olaylarının savaştan kaynaklı olduğunu dile getirerek, bu olayların yaşanmaması için şu önerilerde bulundu: "Bilinçli bir toplum yaratılmalı. Hukuk iyi işlenmeli. Eğer hukukta bu cevaplar bulunmazsa, tecavüzler yaşanmaya devam eder. Halen birçoğu gizleniyor. Deşifre edilmiyor. Tecavüz eden eğer kamu kuruluşu görevlisi veya asker ise, başka bölgeye atama yapılarak aklanıyor. Bu nedenle her gün bir yenisi ekleniyor."
Sêrt eski  Belediye Başkan Yardımcısı A. Çekin’in çocuk istismarı olayına da değinen Çevik, "BDP çok sert yanıt verdi. Hem görevden aldı hem de serbest bırakılmasına itiraz etti. Diğerlerinde yapılmayan bir şey yapıldı. Örnek bir davranış teşkil etti. Tecavüzcüyü cezalandırmak, toplum dışına atmak, deşifre etmek etkili bir yöntemdir" diye konuştu. 

GÜLSEN ASLAN/DİHA/ANKARA


Tecavüz mağduruna hapis cezası

Katar’da bir mobilya mağazasında çalışan Norveçli Marte Deborah Dalelv, işyerinin düzenlediği bir gezi sırasında tecavüze uğradığını bildirdiği için,"evlilik dışı ilişkiye girmek" suçundan gözaltına alındı. Önce işveren tarafından “kabul edilemez ve uygunsuz davranışları” nedeniyle işinden atılan genç kadın, mahkeme tarafından da 1 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Katar’da uluslararası mobilya pazarında tanınan bir mağazada çalışan ve bu yılın Mart ayı başlarında işyerinde çalışan arkadaşları ile birlikte Dubai’ye geziye giden Dalelv, otelde arkadaşlarıyla birlikte içki içtikten sonra odasına zorla giren iş arkadaşının tecavüzüne uğradı. Birkaç saat sonra polise giderek durumu anlatan genç kadın, gözaltına alındı. Norveç Büyükelçiliği’nin girişimi sonucu dört gün sonra serbest bırakılan ve yurt dışına çıkışı yasaklanan Dalelv, Dubai’de bulunan Norveç Denizciler Kilisesi’ne sığınmak zorunda kaldı. Norveç Dışişleri Bakanı Espen Barth Eide, genç kadına verilen cezanın kendi hukuk anlayışlarına aykırı olduğunu söyleyerek, Marte’nin işine son veren işvereni, çalışanların haklarını savunmamakla suçladı.
Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı olan Dubai, şeriat yasaları ile yönetiliyor. Evlilik dışı tüm cinsel ilişkiler şeriat yasalarına karşı işlenmiş suç olarak kabul ediliyor. Dubai’de alkollü içki içilmesi de yasak. Ancak Müslüman olmayan turistlerin bar ve otellerde sarhoş olmamaları kaydıyla içki içmelerine izin veriliyor. Sarhoş olanlar ise yakalanıp yargı karşısına çıkarılabiliyor.

KATAR