Devlet göz yumuyor

Uyuşturucu kullanımının arttığı Nusaybin’de iki oğlunun da madde bağımlısı olduğunu söyleyen Ayşe Elbilir, “Şimdi polise savcılığa kadar her yere gidiyorum satanların adını söylüyorum ama bir şey yapamayız diyorlar” dedi. Elbilir ilçede yaşayan ailelere bu tür uygulamalara karşı birlik olma çağrısında bulundu.

2015-16 yıllarında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından sonra yaşanan çatışmalar ile birlikte birden fazla mahallesi yıkılan ve binlerce insanın göç ettiği yerlerden biri Mardin’in Nusaybin ilçesi. Çatışmalar sonrasında var edilen yıkımla 6 mahallesi yerle bir edilen ilçede uygulanan politikalar ile ilçenin demografik yapısı değiştirilmek istendi. Yasaklar sonrasında uyuşturucu, kokain vb. madde kullanımı ve fuhuşun artması  nedeniyle ilçede halk tedirgin.

‘Çocuğumu kendim ihbar ettim’

Oturdukları Yeni Turan Mahallesi’nde her sokak başında uyuşturucu maddelerin satıldığını ifade eden ve oğlunun da 4 yıldır uyuşturucu kullandığını söyleyen Ayşe Elbilir, Nusaybin halkına bu tür uygulamalara karşı birlik olma çağrısında bulundu.

10 çocuğundan ikisinin bu maddeyi kullandığını birini kendisinin ihbar ederek tutuklandığını dile getiren Ayşe Elbilir, “Benim 10  çocuğum var. Bu çocuklarımdan ikisi uyuşturucu ve madde vb. şeyler kullanıyor. Biri şuanda cezaevinde. Ben kendim gidip oğlumu ihbar ettim uyuşturucu kullanıyor diye tutuklandı o. Bütün Nusaybin gençlerine çağrım var bunları satanlara da kullananlara da izin vermesinler” dedi.

‘Savcılıktan emniyete defalarca gittim’

 Sokak başlarında uyuşturucu satanların isimlerini defalarca polise verdiğini kaydeden Elbilir, “Benim evimde tek bir şey kalmadı. Şeker bile varsa evde oğlum sırf o zehri almak için evdeki şekerleri satıyor. Beni darp ediyor, küfürler ediyor. Benim gibi onlarca anne var burada. Yasaktan sonra her sokak başında çoğaldılar. Biz bunların başının yakalanmasını istiyoruz. Satanları da tanıyorum. Oğlum dâhil bunların hepsini herkese söyledim. Emniyete, savcılığa, kaymakamlığa her yere gittim. Beni darp etti oğlum. Gidip şikâyetçi oldum, rapor aldım. Sonra onu gözaltına aldılar ve bıraktılar” diye konuştu.

‘Polisin kendisi bu işi yapıyor’

 Ayşe  Elbilir ,“ Polislere her şikâyet için gittiğimde ‘biz bir şey yapamayız’ diyorlar. Ben de onlara ‘siyasi olsa evime gelir herkesi öldürürsünüz ama uyuşturucu ya da başka bir şey oldu mu karışmıyorsunuz’ dedim. Polisler kendisi yapıyor zaten bunu. Ben bir anneyim istiyorlarsa gelip beni alsınlar ama polislerin kendisi yapıyor bunu. Buradaki gençlerimiz eski hallerine geri dönsünler. Sadece benim oğlum değil bütün annelerin çocukları bu zehri bıraksın. Daha dün de gözaltına aldılar yeniden bıraktılar. Nusaybin halkı bu zehri satanların peşine düşsün. Kim yapıyorsa bu işi izlemesinler bir şey yapsınlar” ifadelerini kullandı.

 ‘Aileler bu zehre karşı bir olsun’

İlçe halkına duyarlılık çağrısı yapan Elbilir, “Aynalı, Eymen vb isimler bu zehri satıyor. Sokaklarda köşe başlarında ve okullarda her yerde satıyorlar. Evime gelip baksanız tek bir şey yok. Muhacir gibi olduk ev. Herkes görsün artık yaşananları. Polise ona buna gidiyorum elimizden bir şey gelmiyor diyorlar. Biz anneler bir olursak hastane de açarız çocuklarımızı bu zehirden de kurtarırız. Ekmek ve suyla da yaşarız ama rahatımız kalmadı. Devletin bütün kurumları elimizden bir şey gelmiyor diyorlar. Ankara’ya giderim diyorum ne yapıyorsan yap diyorlar” dedi.

JINNEWS/MARDİN