İşkenceyi yapanın hakkı bayraklı tabut değil mi?

* AKP-MHP-Ergenekon iktidarı, siyasi soykırımla yetinmeyip artık yaptığı işkenceyi saklama gereği bile duymuyor. İktidar, 64 kişi hakkında rehin alma kararı alıp 50’ye yakın siyasetçi, sendikacı, gazeteci, avukat, insan hakları savunucusunu gözaltına aldı; DTK’nin kapısına kilit vurdu.

* İktidarın saldığı polisler, ev baskınlarındaki hoyratlığın yanı sıra hakaretler eşliğinde evde başladıkları işkenceyi gözaltı sırasında da sürdürüyor. Daha Diyarbakır Emniyeti’nde bir gence yapılan işkence görüntülerinin üzerinden bir ay geçmeden bir kadın siyasetçinin işken görüntüleri ortaya çıktı.

* Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Rojbin Çetin’in evinin kapısı balyozla kırıldı, üzerine köpekler salındı. Ağır yaralar alan Çetin’in gözleri kapatılarak işkence, cinsiyetçi küfür ve silahlı tehdide maruz kaldı. Polis, “Evin 5. katta olsaydı aşağı atlamış olurdun” diye tehdit etti.

* İşkenceye tepki gösteren ve işkencecilerin deşifresi için girişimlere başlayan HDP, gözaltın alınan kadınların yarı çıplak fotoğraflarının da çekildiğini açıkladı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı ise işkenceciler yerine işkenceyi belgeleyen avukatın ifadesi TEM Şube’ye talimat gönderdi.

DTK’ye yönelik soruşturma kapsamında gözaltına alınan TJA aktivisti Sevil Rojbin Çetin, polis işkencesine maruz bırakıldı.

Kuzey Kürdistan’da bütün farklılıkları ve inançları bünyesinde barından, demokratik ve meşru bir halk meclisi gibi sorunları tartıştırıp çözümler üreten Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Cuma günü bir kez daha siyasi soykırım operasyonuyla karşı karşıya kaldı. DTK ile Amed, İzmir, İstanbul, Adana, Şirnex, Êlih ve Wan’da yapılan ev baskınlarında, Batman Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Demir ve Silvan Belediyesi Eşbaşkanı Naşide Toprak, DTK, HDP, Rosa Kadın Derneği, DBP, sendika, STK yöneticileri ve avukatların da bulunduğu en az 46 kişi gözaltına alındı. 64 kişi hakkında gözaltı kararı verildiği öğrenildi.  Soruşturma kapsamında Cuma akşamı gözaltına alınan isimlerden biri Demokratik Yerel Yönetimler Kurulu ve Tevgera Jinên Azad (TJA) üyesi Sevil Rojbin Çetin oldu.

Üç saaten fazla evinde işkence

Yaklaşık 3.5 saat süren ev baskınında evin bulunduğu binada komşuları ve diğer dairelerde bulunanların dışarı çıkmasına izin verilmedi. Kapıyı balyozla kıran polis, 2 köpeği Çetin’in üzerine saldı. Çetin, köpek saldırısı sonucu bacaklarından ve vücudun birçok yerinde ağır yaralar aldı. Çetin, baskın boyunca gözleri kapatılarak işkence, cinsiyetçi küfür ve silahlı tehdide maruz kaldı. Polisin baskında Çetin’i “Evin 5. katta olsaydı, sen aşağı atlamış olurdun” diye katledip intihar süsü vermekle tehdit etti.

 İşkence münferit değil, talimatla

 HDP Yerel Yönetimler Bürosu’nda açıklama yapan Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ve Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, sorumluların bulunmasını istedi. Beştaş, işkence sonrası gözaltına alınan Çetin’in kendisine işkence edenlerle aynı yerde tutulduğunu ve vücudunda işkence izlerinin durduğunu kaydetti. Saldırıyı gerçekleştirenlerin açığa çıkarılması için HDP olarak çalışmalarının sürdüğünü vurgulayan Beştaş, şunları söyledi: “İşkence yapanlar, bir yerden talimat alarak işkence yaptılar. Çetin’e yapılan işkence organize bir işkence. İşkence öncesi evin bulunduğu bina içerisinde ve dışarısında işkencenin görülmemesi için yoğun bir tedbir alınmış. Kimsenin evden çıkmasına dahi izin verilmemiş. İşkence yapanlar hesabını verecekler. 12 Eylül döneminde işkence yapanların durumu ortada (12 Eylül’ün en büyük işkencecisi Esat Oktay Yıldıran, üzerinden 10 yıl geçmeden PKK tarafından İstanbul/Kısıklı’da cezalandırıldı). Derhal sorumlular açığa çıkarılsın. Daha öncede köpekli saldırı olmuştu. Bu yeni bir konsept şekli.”

Yarı çıplak fotoğraf çektiler

Başaran ise saldırının mücadele edenlere karşı düşmanlık siyasetinin göstergesi olduğunu ifade ederek, “İktidar, biat etmeyen kadınları düşman olarak görüyor. 12 Eylül’de kadın iradesi olan Gültan Kışanak’a köpekli saldırı yapılıyordu. Şimdi de Rojbin arkadaşımıza yaptılar. Saldırı yapanlar yarı çıplak bir şekilde fotoğrafını çekmişler. Arkadaşımız gözü kapalı. Ancak fotoğrafın çekilme sesini duymuş. Soruyoruz bu fotoğrafları ne amaçla kullanacaksınız? Yetkililer bunun hesabını versin. AKP polisleri bu saldırılar karşısında ödüllendirileceklerini bildiği için bunları yapıyor. Kadın kurumlarıyla birlikte bu zihniyete karşı mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Sorumlular hakkında hukuki başvurularda bulunacaklarını dile getiren Başaran, olayın peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Deşifre eden avukata soruşturma

TEM Şube ekiplerince Diyarbakır Adliyesi’ne sevk edilerek Mardin’e götürülen Çetin’in izniyle işkencenin belgelenmesi için fotoğraflarını çeken avukatı hakkında soruşturma başlatıldı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı Çetin’in gördüğü işkenceye dair herhangi bir işlem başlatmazken, işkenceyi belgeleyen avukatın ifadesinin alınması için TEM Şube’ye talimat gönderdi.