Devrim kadınlarla kalıcılaşacak

Foza Yûsif, kurulan meclisin amaçlarını şu sözlerle ifade etti: “Bu meclisimizin amacı kadın haklarını ve demokrasiyi Ortadoğu’da daimi kılmaktır. Buradan şehitlerimize söz veriyoruz ki özgürlük yürüyüşünü bu topraklarda sürdürecek ve daimi kılacağız.”

Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi Kongresi, bölgede bulunan tüm halklardan kadınların katılımıyla, ‘Özgür Kadının Birliği Demokratik Suriye’nin Güvencesidir’ sloganı ile gerçekleştirildi.

Cizîr Kantonu’na bağlı Amûdê kasabasında gerçekleştirilen kongrenin salonu, ‘Özgür Kadının Sesi Halkların Özgürlük Teminatıdır’ ve ‘Kadın Özgürlüğünü Korumak, Şehitlerin Yarattığı Değerleri Korumaktır’ yazılı pankartların yanısıra devrim şehitlerinin posterleriyle donatıldı.

Kongreye Arap, Kürt, Süryani, Ermeni, Keldani, Çeçen, Çerkes kadınlar ve Güney Kürdistan’dan 13 kişilik heyet, ulusal kıyafetleriyle katıldı.

Saygı duruşuyla başlayan kongrenin açılışını Kongreya Star Koordinasyonu Üyesi Foza Yûsif yaptı.

70 yılda yapılacak olanı 7 yılda yaptık

Kongreyi tüm Ortadoğu ve Suriye halklarına kutlayan Yûsif, şunları belirtti: “Kadınlar birlik olur ve direniş ortaya koyarsa hiçbir güç karşısında duramaz. Devrim yıllarında kadınlar çok büyük tarihi adımlar attı. Demokratik sistemin inşasına öncülük yaptı. Cephelerde yüzlerce kadın bizlere özgür yarınlar bırakmak için şehit düştü. 70 yılda yapılacak olanı biz kadının emeği ile 7 yılda yaptık.”

Kadın yasaları Ortadoğu’da bir ilkti

Foza Yûsif, Kongra Star hareketinin çalışmalarından söz ederken, kadınların demokratik özerk yönetim sisteminin yüzde 80’inde eşbaşkanlık ve yönetim düzeyinde yer aldığını ifade etti ve şöyle devam etti: “Kadın örgütleri haklarını ve kendi adaletlerini oluşturmak için mücadele ediyor. Özerk yönetim içindeki kadın yasaları Ortadoğu coğrafyası için bir ilkti. Tüm kadınlar bu direnişin içinde.”

Suriye’nin geleceği için misyon üstlenecek

Daha büyük bir direniş ile özgür toplumu inşa edeceklerini vurgulayan Yûsif, şöyle konuştu: “Özgürlük erkeklerin de sorunudur. Sömürgeci ve işgalci sisteme karşı özgür kadın ve erkekle özgür bir toplum inşa edilebilir. İleriki süreçte Suriye’nin geleceği için kurduğumuz bu meclis, büyük bir misyon üstlenecek. Meclisimizin amacı kadın haklarını ve demokrasiyi daimi kılmaktır. Buradan şehitlerimize söz veriyoruz ki özgürlük yürüyüşünü bu topraklarda sürdürecek ve daimi kılacağız.”

YPJ adına konuşan Zeynep Efrîn Suriye’de süren savaşta kadınların büyük emeği ve direnişinden söz etti. Efrîn, amaçlarının teklik zihniyetini kırmak olduğunu, kongre bileşiminin ileride tüm Suriye halklarının haklarını savunacağını dile getirdi.

İlerleyen saatlerde diğer temsilciler de söz aldı, ardından faaliyet raporu okundu. Raporda 19 siyasi parti, 19 kadın örgütü, Kongreya Star’ın da dahil olduğu 7 kadın meclisi, özgürleştirilen bölgelerdeki 7 kadın meclisi, Şehba ve Girê Spî’deki kadın meclislerinin Kuzey ve Doğu Suriye Kadın Meclisi’ne katıldıkları belirtildi.

Yeni bir adım

Daha sonra meclisin kuruluşu ve misyonuna ilişkin tartışmalar yürütüldü. 7 yıl süren mücadeleler sonucu olduğu ve demokratik Suriye geleceğinde yerini alacağı ifade edildi. Devrimlerin mevcut zihniyeti değiştirmekle anlam bulacağı ve bu bağlamda da kadın öncülüğündeki Rojava Devrimi’nin büyük bir anlam taşıdığı dile getirildi. Kurulan meclisin tüm Ortadoğu ve Suriye için yeni bir adım olduğuna da vurgu yapıldı.

Meclisin işlevine dair diplomasi komitesinin kurulması, toplumsal sözleşmenin gündeme alınması, kadına şiddetin belgelenmesi, Suriye anayasası yapım sürecinde meclisin yer alması gibi öneriler de geliştirildi.

Yayına hazırlandığımız saatlerde meclis tüzüğünün tartışılıp onaya sunulması bekleniyordu.

QAMIŞLO