Devrimin gözü: Rojava Film Komünü

ŞÎNDA EKREM / ANHA/QAMIŞLO

Rojava Film Komünü, Rojava Devrimi ile sinema alanında üretim ve eğitim sağlamak amacıyla kurulan bir kollektif. 14 Temmuz 2015’te Dirbêsiyê’de kurulan Rojava Film Komünü ardından 2016 yılında Efrîn’de, 2018’de Kobanê’de ve son olarak da Qamişlo’da şubelerini açtı. Komün üç bölümden oluşuyor. Birinci bölüm, Rojava’da sinema ve sinemanın teşvik edilmesi, ikinci bölüm eğitim ve üçüncü bölüm de özel sinema eserleri yaratmayı içeriyor.

Çok önemli çalışmalara imza attı

Komün kurulduğu günden bu yana birçok önemli çalşmaya imza attı. Welat Kültür ve Demokratik Sanat Merkezi ve Rojava Film Komününün katkılarıyla Türk devletinin saldırılarının yaşandığı sırada devrimci şarkılara klipler çekildi.

Rojava Film Komünü tarafından yapılan filmler uluslararası film festivallerinde de gösterime girdi. ‘Ji Bo Azadiyê’ fimi bunlardan biri.

En iyi film ödülüne layık görüldü

Rojava Film Komünü’nün eseri olan ve öğrencilerin de katkılarıyla çekilen ‘Bajarên Wêrankirî’ filmi Mexico Film Festivali’nde en iyi film ödülüne layık görüldü.

Rojava Film Komünü Festivaller Komitesi Yöneticisi Safînas Evdikî, engellemelerin ardından gelen 5 yıllık çalışmanın sonucunda dünya çapında ses getirecek filmlere imza attıklarını söyledi.

Rojava Film Komünü, 2016 yılından bu yana uluslararası üç sinema festivali organize etti. İlk festival 13 Kasım 2016’da Amûdê sinemasının yanmasının yıl dönümüne denk gelmişti.  Festivale ilişkin konuşan Safînas Evdikî, “Dünyanın değişik ülkelerin gelen 70 film ilk festivalde yer aldı. İkinci festivalde bu sayı 300’e çıktı. Festival bir film yarışmasına dönüştü. Festivalin üçüncüsü Kobanê direnişine atfedildi. Dünyanın dört bir yanından gönderilen 400 film içerisinden seçilen 80 film festivalde gösterildi” şeklinde konuştu.

Dördüncü festivalin hazırlıklarını yapan Rojava Film Komünü yetkilileri, Türk devletinin Rojava’daki saldırılarında dolayı bu festivalin ertelendiğini söylüyor. 2020 yılında festivali Amûdê sinemasında gerçekleştirmek istediklerini söyleyen Safînas Evdikî, “Amûdê sinemasının yanmasının yıl dönümünde festivali gerçekleştirmek istiyoruz. Festival, sinemayla ilgilenen çok sayıda kurumun da desteğiyle gerçekleşecek” dedi.