Dewrimci reqabet

ÇIQMAZ KÛÇE

Saldırıların en yoğun olduğu yıllarda hareket qatılımi artırmax için “dewrımci reqabet” stratejisine gêçmişti. Eyaletler arasi reqabet, mılisler arasi reqabet, kitleler arasi reqabet…

Bu durum êle bi hal aldi ki, bi ara dewlet unutulmişti, herkes birbirini qollidi. Misal Amed eyaleti Ocak’ta qaraqola basqın yapidi, Zagros eyaleti aşaği qalmamax için qaraqola çığ eylemi yapidi. Botan xalqi kitlesel miting yapidi, Dersimliler diidi onlar miting yapmişsa bız qorsan yapax.

İşte o günlerde ben de diger bölgelerın mılislerıne bayaği farq atmişam. Qatılıma götürdüğüm sawaşçi sayisından tutun qazdığım sığınaqlara qadar reqor bende. Hema gine de duramiyam. Bi önceki aydaki performansımla yarışiyam, kendımi gêçiyem, nıçç gine tatmin olamiyam. Nêredeyse bunalıma girecağım.

Bigün gine bêle moralsız u dalgın dalgın çarşida yüridım baxtım biri qoluma girdi. Ani refleksle qoşmaya başladım. Bu qolumi tutti dêdi Reco heval dur benem ben. Baxtım ERNK mılisi Hüsni heval. Qalbım êle bi ati ki nêredeyse Hüsni heval qalbımın ritmiyle bablekan oynayacax. Dêdım yaw heval Allahan bi daha êle sessızce qoluma girme, yani üstüm doli olsaydi qazara şimdi seni yere serebılırdım, diqqat êt yaw. Dêdi heqlisen walla, qusura baxma. Dêdım xêrdır nêreye gidisen? Dêdi Kewansaray otele gidıp ğeztecilere yer ayıracağım, yarın BBC’den gelıp benle röportaj yapacaxlar. Dêdım nasıl yani? Dêdi Reco, Awrupa bu röportaji bekli, herkes partinın önümüzdeki dönemde ne yapacağıni meraq êdi. Dêdım êê? Dêdi êsi, ben de ERNK adına qonuşacağım, Awrupa qarar vêrmeli ya qatil işgalcilerden yana olacax ya da azadi isteyen bız Kürtlerden. Dêdım yaw bu çoq ciddi bi görevdır ha, üstesınden gelebılisen? Dêdi he ma ben alışqınam, gêçenlerde de CNN’ye qonuştum. Dêdım BBC ne zaman gelecax? Dêdi bi terslıx olmasa yarın. Dêdım o şerrefsız Awrupa’ya söle egerse qatliamlara ortax olurlarsa ARGK Awrupa’da da dewreye girer. Dêdi temam

***

Way bee Hüsni hevala bax sen! Bız qazdığımız sığınaq sayisiyla reqabet ortamında war olmaya çalışırken adam uluslararasi basın alanında tekel qurmiş, xeberımız yoq. Mesele beni gêçmesi filan degıl, bütün yabanci basınla ERNK adına qonuşarax adeta ARGK yoqmiş gibi mesajlar vêrmax da ne oli?

Hemen qehweye gittım Sedo we Meheme’nın yanına. Beni telaşli görünce dêdiler xêrdır, Jitem taqibıne taxıldın? Dêdım yoq, bi tasfiye pratigiyle qarşi qarşiyayıx. Dêdiler nasıl yani? Durumi anlattım, dêdım hal u mesele bêle bêle. Meheme dêdi Hüsni’yi sorguya alıp qonuşturmamız lazım. Sedo dêdi bunun qonuşulacax bi tarafi yoq, tasfiyecilığın tasfiyesi şarttır. Dêdım ya da… Dêdiler ya da? Dêdım Hüsni’yi kendi stratejisiyle tasfiye êdecağız. Dêdiler nasıl yani? Dêdım yarın hawaalanına gidıp ğeztecileri bız alacağız, sonra Hewsel’e götürecağız. Sedo dêdi infaz? Dêdım yoq wula ne infazi, senle Meheme ERNK qadrosi olarak röportaj vêrecaxsız. Meheme dêdi walla ben ARGK’den başqa yapinın qadrosi olmam. Dêdım wula prêzeden ERNK qadrosi olacaxsız, bêlece ARGK propagandasi yapacaxsız. Sedo dêdi yani ERNK’li olarax ARGK propagandasi yapacağız? Dêdım aynen êle. Meheme dêdi senın qafanın içinde qaç beyin war Reco, nasıl bu qadar stratejik hamleler yapisan yaw? Dêdım orasıni boşvêrın, yarın sız Hewsel’e gidın ben de BBC ekıbini alıp oraya getirecağım. Dêdiler temam.

***

Ertesi gün sabahtan hawalanına gittım. BBC ekibi otele gitmeden onlari almam lazım. Yabanci kim warsa gidıp diyem Hello BBC? Diiler no. En son 2 kişi geldi. Ellerınde çantalar filan. Dêdım hello BBC. Bi tanesi dêdi yea yea. Dêdım wey ser çava. Digeri dêdi sız bizi almaya mi geldız? Dêdım he abê, hadır Türkçe bılisen. Dêdi ben tercümanam, Victor muhabirdır. Dêdım başım üstüne. Ben ne diyemse bu da Victor’a çewıri. Dêdım acsanız önce gidıp cıger yiyax sonra sızi röportaj yerıne götüreyım. Victor bişiler dêdi. Tercüman dêdi bız gidip röportaji bi an önce yapalım, sonra yemek yerız. Dêdım sız bılisız.

Yolda yürürken anlatiyam onlara. Gidecağımız yerde qorxmayın, güvenlıx sağlanmiş filan. Tercüman dêdi Victor sawaş muhabiridır, Qolombiya, Qamboçya tecrübesi war. Dêdım çoq iyi.

Bunlari dolmişa bindırıp Dağqapi’da indıx. Ordan Sur’un ara soqaxlarına daldıx. Maxsus onlardan 5 metre önde gidiyem arada elımi qaldıriyam yani durun, sonra işaret vêriyem yani gelebılırsız. Bunlar tam hawaya girdi. Mardinqapiya qadar gittıx ordan xızlica Hewsel baxcelerine gêçtıx. Her taraf ağaçlıx zaten. Egılerax ilerliyıx, sanki qaraqola sızma yapacağız.

Sedo we Meheme’nın beklemesıni istedığım kavak agaçlarının olduğu yere ulaştıx. Olduğumuz yerde çöktıx. 3 defa ıslıx çaldım. Qarşıdan da ıslıx sesi geldi. Islıx sesının geldıği yere gittıx. Baxtım Sedo we Meheme yüzlerıni puşiyla qapatmişlar. Sedo sırtıni bi agaca dayamiş qaşo kitap oqi, Meheme de kendıni yere atmiş sürünme spori yapi. Bızi görür görmez qaxtilar. Dêdım merhaba, bu arqaaş BBC muhabiri bu da tercüman. Dêdım bu iki arqaaş da ERNK Amed cephe sorumlilari. Bunlar toqalaşti. Sedo we Meheme’ye dêdım eger sız de uygun görürsenız BBC muhabiri sızınle röportaj yapmax isti. Sedo dêdi normalde sawaş ortamında bulunduğumuz alana basıni almiyıx hema madem buraya qadar gelmişsız hadê yapax.

Êle bi hawaya girmişler, ben bile etkilendım yaw. BBC muhabiri cêbınden ses qayıt cihazıni çıqardi, elınde de fotograf makinasi. Röportaj başladi. Hêcandan yerımde titriyem.

İlk sori geldi. “Burada şiddet giderax artmaqta. Daha ne qadar sürer bêle?”. Sedo Meheme’ya baxti, sonra baan baxti, sonra muhabire döndi dêdi “Direnışi bi üst ewreye taşiyacağız. Bız de bu düzeyden memnun degılız”. Muhabir dêdi “nasıl yani? Örgütünüz ateşkes we barıştan söz ederken sızın gibi şehir militanlari ise…”. Meheme sözüni kesti dêdi “Bazi qonularda örgütün tutumunu gerçekten bız de anlamiyıx. Halbuki ARGK qırsalda istedığıni yapi hema kimse bişi dêmi”. Sedo dêdi “Yanımdaki yoldaşın da belirttıği gibi burada esas suç ERNK yönetımındedır, bêle mücadeleyi bız Amed qadrolari olarax burjuwalaşma olarax göriyıx u ret êdiyıx”. İçimden diyem sızın rebbınıze qurban, walla Hüsni heval çem u çem çuuu.

Muhabir dêdi o zaman sawaşın şehirlere de yayılacağıni söyleyebılıriz degıl? Sedo dêdi qaçınılmaz! Meheme uzaqtaki Hezro dağlarıni gösterdi dêdi orada ARGK’li arqaaşların mücadele düzeyıne ulaşamazsax burda zamanla gewşeklıx başlar, menfaatçi siyaset hakim olur. Muhabir dêdi yani? Sedo dêdi yanisi şu, cephe-qırsal ayırimi yoq, her yer direnış, tolhildan tolhildan tolhildan! Yumruğuni qaldırıp salli. Meheme de sloğan atti.

Ortam aşıri radiqal oldi. Ben biraz ötede onlari izliyem. Rebeno tercüman qorxti. Sedo ona diyi Victor arqaaşa söyle sloganlarımızın anlamıni da yazsın! Tercüman diyi zateni en başta onlari söyliyem, meraq êtmeyın.

Muhabir tercümana işaret etti yani temam. Bunlar qaxtilar BBC ekibiyle sertce toqalaştilar. Sedo we Meheme ile wedalaştıx. Biz uzaqlaşırken Sedo arqamızdan seslendi dêdi dünyaya şunu söyleyın mutlaqa qazanacağız! Çewırmen dêdi temam abê başım üstüne.

Xızlica Hewsel’den cıqtıx. Victor tercümana bişiler dêdi. Dêdım ne diyi? Dêdi diyi ki bölgenın en radiqal yöneticileriyle qonuştux, bu röportaj çoq ses getirecax, örgütün genç qadrolari dewrımci xalq sawaşıni dayati. Dêdım söyle ayrica dêdiler ARGK çoq başarılidır. Dêdığımi de Victor’a söyledi. Victor dêdi oo yeah yeah. Kêfım yerınde. Bunlari otele bıraxıp ayrıldım.

Ertesi gün aqşam ben, Sedo, Meheme qehwede oturmişıx röportajın qritigini yapiyıx. Sedo we Meheme diisen belki Hezro Qomando Tugayına qarşi ögle ortası sızma eylemi yapıp silah qaldırmişlar. Bi hawa, bi illegal duruş. Sedo diyi keşke parti tarihini anlataydım yaw, belki etkilenıp qatılım yapardi Victor. Meheme diyi walla ben bi ara quruluş manifestosunu anlatmayi düşündüm hema sorduğu sorilarla elaqasi olmadıği için wazgêctım. Dêdım hele söylemedıxlarınızi bıraxın da, bu röportaj ecaba ne zaman yayınlanır, kitle nasıl etkilenır?

O esnada Hüsni heval telaşla qehweye girdi. Yanımıza geldi dêdi Reco acil qonuşmamız gerek. Dêdım arqaaşlar yabanci degıl, rahat ol. Dêdi BBC muhabiri wardi ya.. Dêdım he heqet röportajınız nasıl gêcti? Sedo we Meheme birbırıne baxıp güliler. Dêdi yaw ne röportaji, durum ciddi. Dêdım yaw ne oldi söyle. Dêdi ma BBC’yi dinlemedın? Dêdim yoq. Dêdi meger parti metropolde yeni bi birim qurmiş hema benım mılisi olduğum ERNK’ye bağli degıller. Dêdım nasıl olur yaw? Dêdi ben de tam olarax bılmiyem hema çoq radiqaller we metropol sawaşi olmazsa metropol kitlesi gewşer tespiti yapmilar. Dêdım çoq şey degışecax dêsene. Dêdi yaw sen ne diisen, ERNK yönetımıni bile eleştırdiler, ARGK’nın en radiqal birliginden seçilmişler herhal. Sedo dêdi Qasırga Taburi? Meheme dêdi Hereketli Birliklerden Hezen Taybet de olabılır.

Hüsni heval dêdi walla orasıni bilmiyem hema yarın Reuters ile röportajım war, onlara diyecağım şimdi? Dêdım dert êttığın şeye bax Hüsni heval, madem ERNK yönetımını bêle bi qarari war o zaman sen de bol bol ARGK propagandasi yap ki eyalet yürütmesi seni özeleştıriye almasın. Dêdi quranıma heqlisen, en iyisi ben daha radiqal mesajlar vêreyım. Hepımız dêdıx bijî hevalê Hüsni