Dewrımden sonraya hazırlıx -II-

Terstaqla Reco

Elımde Mukrime’yi dewrımci aydınlanmanın ışıklariyla aydınlatacax bi süri yayın war. Şimdi sıra geldi bunlari ona ulaştırmaya. Qurye olaraq qardeşım Rıdo’yi qullanmaya qarar vêrdım. Ben götürsem Mukrime’nın babasi baqqal Şukri abê xuylanır.

Bi kitap we bi dergi ğezteye sarıp Rıdo’ya vêriyem diyem bunlari Mukrime ablana vêr, sonra saan leblebi tozi alacağım. Bi partiyi götürdüxtan sonra ikinci parti için diyem bu sefer saan eskimo alacağım. Bêle elımdeki yayınlar bitene qadar Rıdo’yi besledım. Her yayın teslimatından sonra diyem Rıdo bişi dêdi? Diyi yoq. En son partide Rıdo dêdi abe, Mukrime abla dêdi yarın öglen Çimen cay baxcesıne gelsın, bi qonuyu qonuşmamız lazım. Dêdım yeaahhh yuppiii. Sewincten hawaya zıpladım. Rıdo dêdi abe nyapisan sen? Kendime baxtım tuhaf tuhaf sewınç hareketleri yapiyam. Rıdo’nun baqışından utandım. Dêdım bişi yoq wula, hade al şu parayi git kendıne dondurma al.

Dêmax artıq qonuşmaya qarar vêrdi ha. Dewrımci ewlilıx nasıl olur? Dewrimden sonra hangi qurumda görev alacağız? Birbirımıze nasıl hitap êdecağız? Qaç çocuğumuz olacaq? Tüm bunlari şimdiden qonuşmax gerek.

O gêce hêç uyuyamadım. Ertesi gün erkenden traş oldum, giyındım, sacıma bi süri limon sıqtım. Forsum olmiş 1500. Anam beni gördi dêdi oyy rebbiii hele oxlıma baq, xaqın qızının anasi oxlıma qurban olsun. Dêdım ana ben şimdi çıxiyam, baan dua êt, egerse her şey yolunda giderse yawaş yawaş torunlarına qazax örersen artıq. Yaw ben buni der demez baan bi sarıldi, gözlerımden öpti. Dêdi hade inşela, ma oxlımdan iyisıni bulacaxlar.

Heyat zaten bu sorunun cewabında!

Ewden çıxtım. Hêcandan qelbım bablekan oyni. Tam Çimen’e giden soqağa girdım baxtım Sedo qarşidan geli. Dêdi ooo ben de diidım etraftaki camlar niye çatli ecaba? Dêdım dalğa gêçme wulan, qamuflajdır bu. Dêdi bu ne biçım qamuflajdır u kendıni niye qamufle êdisen? Dêdım bi arqaaşla buluşup süreci degerlendırecağız, tartışmamız gereken qonular war. Dêdi walla benım işım yoq ben de geliyem. Hoppalaaa. İçımden diyem dewrımden sonra ilk işım Sedo ile arqaaşlığımi bitırmax. Ona temam dêmeden baxtım benle yürümeye başladi. Dêdi peki arqaaş tanıdıxtır? Dêdım ben de iyi tanımiyam kendısıni, Rıdo’ya dêmiş abêne danışacağım şeyler war. Dêdi kimdır? Dêdım dewrımci baqqal Şukri abênın qızi heval Mukrime. Ben bêle resmi sıfatlar ekleyınxe Sedo baan taqılmaxtan çekındi. Dêdi Reco, heval Mükrime’yi êle etkiliyax ki Şukri yoldaşın da onunla birlıxte çıqış yapmasi için dayatmada bulunsun. Dêdım Sedo bax ben radiqal çıqışlar yapıp oni ürkütmax istemiyem, neticede bi qadro adayıdır, onun icin dewrımden sonraki sürecleri de ona anlatacağım, maqsat hareketi bi bütün anlasın.

Sedo ile Çimen’e wardıx. Baxtım Mukrime tek başına otırmiş kitaba baxi. Yanına gidıp selamlaştıx. Dêdım ne oxisan? Dêdi Serok’un Nasıl Yaşamali kitabidır, az qalmiş bitıreyım. İçımden dêdım senın rebbıne qurban. Sedo gözlerıni qısıp uzağa baxti dêdi heyat zaten bu sorunun cewabının arayişidır. Mukrime dêdi hayır, hayat bu sorunun cewabıni erken bulup ona göre yaşamaktır. Benle Sedo birbırımıze baqtıx. O esnada çay geldi. Kendi kendıme dêdım qonuyu degıştıreyım. Dêdım peki bu kitaptan sonra ne oquyacaxsan? Dêdi “Erkegi öldürmek”.

İçınden bi ton küfredi baan

O bunu der demez burnumdan çayi püskürttüm. Sedo yawaşça dêdi Reco eşedımızi getırax, quranıma bunun gözlerıni qan bürümiş. Dêdım Mükrime heval, yani şimdi feminizmi anliyam hema yani erkekleri öldürmax çözümdür? Güldi dêdi yanlış anladın, baan gönderdıgın Serok’un “Erkeği Öldürmek” kitabıni oquyacağım. Dêdım o kitabi ben saan vêrdım? Dêdi he sen Rıdo ile gönderdın ya. İçımden kendıme küfrettım. Benle Sedo kitap we dergilerdeki sadece fotraflara baqtığımız için adlarına bile baqmadıx. Dêdım haa o kitap, çoq degerli çözümlemeler war, bi an önce başlamalısın. Dêdi benım senınle tartışmaq istedığım qonu odur zaten, dewrımci kişilıxlar nasıl olacaq? Benle Sedo gine birbirımıze baqtıx. Dêdım nasıl yani? Dêdi yani şu anda herkes icınde anlam düzeyiyle olgunlaşmamiş, yetersız we güçsüz kişilikleri taşi, yani yarın öbür gün insanlar bunun farqına wardığında nasıl bi psiqolojik degışım yaşarlar?

Neticede yıllarca o yetersız kişilıxlari içlerınde barındıran aynı kişiler. Sedo dêdi Reco ben gideyım, işım war. Dêdım olur mu Sedocan, ne güzel tartışisan işte, buyur Mükrime hevalın dêdıği qonu haqqında ne düşünisen. Baqışından anliyam içınden bi ton küfredi baan. Dêdi şimdi şu şekıl, egerse bi insan anlamsızsa inlar arqaaşlıx bile yapılmaz. Dêdım Sedo arqaaşın da dêdıği gibi we sen de gayet detayli bi şekilde açıqladın zaten toplum kendıne çeki düzen vêrmeli, sawaş metropollere qadar yayılmiş. Dêdım qonuyu radiqal alana çekeyım yoqsa Şukri abênın qızi zannêttığımız Sokrates’ın qızi bızi perişan êdecax.

Senın qadar ağzi sıqi qadro görmedım

Sedo dêdi Reco hevalın her zaman dêdıği gibi “dewrımci pratigın olmadıği yerde teori gevezelıxtır” şiarından hareketle senın de üstüne düşen görevi yapman lazım, nereye qadar kitap we dergi Mukrime heval, qırsalda da oquyabılırsın bunlari, önemli olan gerekırse yıllarca ayni gömlegi giyıp mücadelede bulunmaxtır. Mükrime dêdi dogrusunu istersenız ben de zaten çıqış yapmaya qarar vêrdim, hema orda arqaaşlara yük olmamax için bazi qonulari netleştırıp êle gitmax istedım. Tam diyecaxtım nêreye gidisen yaw, dewrımden sonra… Sedo dêdi yaw düşündüğün şeye bax, bêle yük mi olur, qırsaldaki arqaaşlar senın soracağın o sorilara cewap vêrmaxtan mutlu olurlar, serkeftın. Sedo ayaği qalxıp elıni uzatti Mukrime’ye. Mecbur ben de qalxıp elımi uzattım. Dêdım pratik mücadelende serkeftın heval. Mükrime dêdi Reco heval egerse sen bana o qadar kitap we dergiyi vêrmeseydın ben aydınlanamazdım, senın sayende. Dêdım lafı mı olur yaw, görevımız. Wedalaştıx.

Benle Sedo gine ara soqaxlara wurup mehleye doğri yol aldıx. Sedo dêdi yaw Reco quranıma senın qadar ağzi sıqi qadro görmedım dêmax o kitap we dergilerın hepsıni qatılım yapmasi için Mükrime’ye vêrdın he? Dêdım Sedo, qazanılan her bireyın arqasında qoca bi emek we bi kütüpxane war. Dêdi hema benım de heqqımi yême, Abbas hevalın gömlegıni ona xatırlatmam iqna sürecıni tamamlayan esas etken oldi. Dêdım o örnek dehşetti zaten!