Diktatör kazanırsa, Avrupa’daki Türkler kaybeder

Avrupa’da Türklerin çifte vatandaşlık gibi kazanımları, referandumda ‘Evet’ çıkması durumunda büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacak. Erdoğan kazanırsa, iş, eğitim, sağlık ve güvenlik alanında Avrupa’da yaşayan Türkleri çok zor günler bekliyor. 

Türk Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, diktatörlüğünü 16 Nisan referandumuyla meşrulaştırmak isterken, diktatörün kazanması halinde Avrupa’daki Türkler kaybedenlerin başında gelecek. 

AKP yönetimindeki Türkiye’nin Hollanda, Almanya, İsviçre, İsveç, Norveç, Bulgaristan ve Avusturya gibi ülkelerle son aylarda giderek dozajı artan kriz, İsviçre’de Blick gibi gazetelerin Türklere "Burada demokrasi nimetlerinden yararlanırken, Türkiye’de diktatörlüğü savunamazsın. Eğer savunursan burada yerin olmaz" kabilindeki manşetleri, çifte vatandaşlığın kaldırılması tartışmaları… 

Stuttgart’ta olduğu gibi AKP’lilerin sokakta kurduğu standları gelen tepkilerden dolayı apar topar kaldırmak zorunda kalması, sokakta AKP şahsında Türklerin cüzzamlı muamelesine maruz kalması…Tüm bunlar, Erdoğan’ın referandumda kazanmasıyla bağlantılı olarak, Avrupa’daki Türklerin on yıllara dayalı kazanımlarının bir anda yerle bir olacağının göstergeleri.  

Faşizmi savunmak tercih değil suçtur

Avrupa’daki Türklerin, Erdoğan’ın kazanması halinde neleri kaybedeceğini Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) Eşbaşkanı Yüksel Koç şu şekilde anlatıyor:" Avrupa devletleri MHP ve AKP’nin geliştirdiği faşizmin kendileri için ne kadar tehlikeli olduğunu farkında. Avrupa kamuoyu bu tehlikeyi aslında daha önce hissetmişti. Avrupa kamuoyu Türkiye kökenli insanlara ‘AKP’yi destekleme yoksa buradaki yaşam alanın daralır’ mesajı veriyor. Çifte vatandaşlığın kaldırılması artık tartışma konusu. Avrupa kamuoyu, AKP’nin faşizmini desteklemeyi bir suç olarak görüyor. Yine işyerleri ve farklı alanlarda AKP’nin faşist yüzünden dolayı Avrupalıların, Türkiyelilere bakış açısı değişiyor. Eğer referandumda ‘Evet’ çıkarsa AKP ve MHP, Türkiye’de estirdiği faşist dalgayı Avrupa’ya da taşıracak. Alevilerle Sünniler, Kürtlerle Türkler, AKP’lierle AKP’li olmayanlar, laiklerle laik olmayanlar çelişkisini AKP, Avrupa’da derinleştirecek. Farklı kesimlerini karşı karşıya getirecek. AKP’nin kutuplaştırıp çatıştırma politikaları, Avrupa’nın siyasi ve bürokrasi makamlarının daha fazla güvenlik politikasına yönelmesini beraberinde getirir. Haliyle de bu giderek herkesin gözlem altına alınması anlamına geliyor. Referandumda ‘Evet’ çıkarsa çifte vatandaşlık kaldırılabilir. Oysaki çifte vatandaşlık için onlarca yıl mücadele verilmişti. Oturum hakkı, eğitim, sağlık ve güvenlik alanında Türkiyelilerin aleyhine gelişmeler olur. Ayrıca AKP’nin yol açtığı tüm bu olumsuz gelişmeler Avrupa’daki milliyetçi ve ırkçı partilerin gelişmesini sağlar." 

Öte yandan  Der Spiegel dergisi Almanya’da çifte vatandaşlığın kaldırılmasıyla ilgili seçim programı hazırlandığını yazdı. 3 milyon Türkiyeliyi ilgilendiren habere göre konuyu gündeme getiren Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU oldu. Merkel, Aralık ayında yapılan parti kurultayında çifte vatandaşlık konusunda getirilen öneriye karşı çıkmıştı. Erdoğan’ın tehditleri ve Almanya’ya dönük ‘Nazi’ suçlamaları karşısında Merkel, bu konuyu tekrar gündemini almış gözüküyor. 

HABER MERKEZİ