Diktatörün barbarlık savaşına diren

Diktatör Erdoğan, Trump’la anlaşarak, hava sahasını açtırdı ve 9 Ekim’de Rojava devrimine işgalci savaşı başlattı.

Amacı Rojava devrimini uçak bombardımanları ve tank paletleriyle ezerek, kalıcı işgali gerçekleştirmek. Kan gölü üzerinde işgal ettiği/ edeceği alanları ilhak etmek. Bölgesel ve emperyalist devletler arasında yeni güç ilişkilerine değin ilhakı sürdürmek.

Zayıflayan kitle desteğini savaş şovenizmiyle yeniden güçlendirerek, burjuva muhalefeti savaşının arkasına bağlayarak, demokratik güçleri savaş sıkıyönetimiyle ezerek, diktatörlüğü tahkim etmek istiyor.

Diktatör, Rojava devriminin tasfiye ettiği IŞİD çetelerinin intikamını almak ve kurtarmak istiyor. Cerablus’tan Efrîn’e, İdlib’e uzanan alanda koruduğu ve kullandığı diğer çetelerle, kendi emri altında birleştirmeyi ve başta Kürt halkına ve dünya halklarına karşı katiller olarak kullanmayı hesaplıyor.

Diktatör, yeni işgal alanına 2 milyon göçmen yerleştirerek demografik yapıyı değiştireceğini de açıktan ilan ediyor. Kan dökerek koloni yerleştirmek bütün emperyalist işgalcilerin sömürgeci yöntemidir.

Erdoğan faşizmi, burjuva muhalefeti arkasına bağlamayı işgalin tezkeresini çıkarırken sağladı. AKP-MHP-Ergenekon faşizminin savaş kan gölüne katılan İYİP, SP ve özellikle CHP, kendi partisel varlıklarının gereksizliğini de kanıtlamış oldular. İYİP savaş öncesinden başlayarak diktatörün sarayına biat için el sıkışmayı başlatmıştı. Şimdi de işgalci savaş histerisiyle destek veriyor. CHP, “bile bile”, “içi yana yana” tezkereye destek verdi. SP işgalci orduya desteğini dile getirdi.

Emperyalist leş kargaları ABD ve Rusya, Erdoğan diktatörüne yeşil ışık yakarak, hava sahasını açık tutarak destek veriyorlar. Emperyalist ve sınıfsal düşmanlıkla da Rojava devriminin ezilmesinin keyfini çıkarmaya çalışıyorlar.

Rojava devrimi, milliyetçi, mezhepçi ve emperyalist kan banyosu içinden halkların özgürlük ve barışı talebiyle küllerinden doğdu, Kürt Özgürlük Hareketi’nin ve Kürt halkının tarihsel inisiyatifiyle, halkları özgürlük içinde birleştirdi. Emekçileri yönetilen olmaktan yöneten katına çıkardı. Erdoğan’ın katilleri Şengal’de, Rakka’da kadınları cinsel köle yapar ve satarken, Rojava devrimi kadın devrimi olarak yükseldi.

Panislamizme karşı devrim halkların enternasyonalist bayrağını yükseltti. Rakka’yı alarak, reaksiyoner faşist IŞİD’e yenilgi yaşattı.

Kooperatifsel halkçı ekonomi denemeleriyle halk yararına ekonomik iyileştirmeleri henüz savaş içindeyken de uygulamaya çalıştı.

Şimdi diktatörün savaş makinası devrimin gülbahçesini kan gölüne çevirerek tarumar etmek istiyor.

Rojava’daki komünist ve devrimci güçlerin deklerasyonunun başlığı: “Devrim onurumuzdur savunacağız”! Şimdi halkların gülbahçesinin devrimi, sömürgeci, fetihçi faşist bir diktatörün ölüm kusan savaş makinasına karşı direniyor.

Emperyalist leş kargaları ABD ve Rusya, bölge halklarının katilleri Erdoğan, İran ve Suriye diktatörleri, devrimin ezilmesi, bölgenin yeni işgalcisi Erdoğan’a ezdirilmesini keyfle izleyerek karşıdevrimci tadını çıkarmaya çalışıyorlar.

Fakat Rojava halkları ve devrimci öncüleri can bedeli bir direnişi tutuşturdular. Belki kirli savaş makinası karşısında silahları az ama inanç ve dirençleri yüksek. Bir de, dünya halklarının sempatisi, bölgenin özgürlük sever güçlerinin yüreği Rojava devrimi direnişçileriyle.

Erdoğan faşizminin işgalci ve soykırımcı savaşının, Türkiye içinde yükselttiği fakat geçici olacağı görülen şovenist destek dışında, hiç bir halkın desteği yok. Hatta ABD ve Rusya dışındaki emperyalist devletlerin bile desteği yok. Gayrimeşru, kirli, fetihçi ve sömürgeci bir savaş olduğu gerçeği diktatörün yüzüne çarptırılıyor.

Şimdi Rojava devrimini savunma zamanı, tıpkı Kobanê direnişinde olduğu gibi.

Şimdi Kürdistan’ın, Türkiye’nin, Avrupa ve dünyanın kent meydanlarında, Rojava halklarının direnişine ses katarak, alanları doldurarak, Rojava halklarıyla yürek yüreğe olmanın zamanı!

Şimdi diktatöre silah ve sermaye akışını durdurarak işgalci savaş makinasını engellemenin zamanı. Şimdi ölüm kusan savaş uçaklarına hava sahasını kapattırmanın zamanı.

Şimdi halkların dayanışmasını canlı kalkan desteğiyle Rojava halklarına ulaştırmanın zamanı.

Eğer yüzbinler ve milyonlar meydanlara akarak Rojava halklarıyla tek yürek olursa, halkların gücünün Erdoğan’dan da Trump ve Putin’den de güçlü olduğu gerçeği galip gelecek, diktatör ve destekçilerinin savaş kan gölünü yaratması yarı yolda kesilecektir.

Brecht’in dediği gibi şimdi “savaşa karşı barış için katillerin önüne dikilme”nin zamanı!