‘Direnişçiler öncülük ediyor’

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride karşı Strasbourg’da sürdürülen süresiz-dönüşümsüz açlık grevi 83. gününde. HDP ve DBP’li seçilmişler dün direnişçileri ziyaret etti.

Strasbourg’daki direnişe Avrupa’nın yanı sıra Kürdistan ve Türkiye’den seçilmişler de belirli aralıklarla ziyarette bulunarak, destek sunuyor. HDP Muş Milletvekili Mensur Işık ile AKP faşizminin görevden aldığı Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin Eşbaşkanı Fırat Anlı ile DBP Amed eski İl Başkanı Ali Şimşek’in de aralarında olduğu çok sayıda kişi eylemcileri ziyaret etti.

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç tarafından karşılanan heyette yer alan HDP Muş Milletvekili Mensur Işık, açlık grevi eylemlerinin Kürt Özgürlük Mücadelesi tarihindeki öncü rolüne dikkat çekerek, “Kürt halkı için önemli bir süreçte öncü rolü oynanıyor” diye belirtti. Açlık grevi direnişinin hedef aldığı Öcalan’a yönelik tecridin aynı zamanda halkların barışı ve kardeşliği ile insanlığa yönelik olduğunu dile getiren Işık, “Tecrit kırıldığı zaman Kürt halkı da amacına ulaşmış olacak; onurlu bir barışı yakalamış olacak. İnanıyoruz ki, arkadaşlarımız ve tüm Kürt halkı amacına ulaşacaktır” diye konuştu.

Her alanda direniş sergilenmeli

Eylemcilerden Yüksel Koç ise, tecride karşı topyekün bir direniş gerektiğinini vurgulayarak, “Her alanda büyük bir direniş sergilenmesi gerekiyor” dedi. Faşizme karşı direnişin bir ayağının da 31 Mart’taki seçimler olduğunu söyleyen Yüksel Koç, hem tecride karşı direnişin hem de seçimlerde gasp edilen yönetimlerin geri alınmasının önemli olduğuna vurgu yaptı.

STRASBOURG