Direnişin cephesinden Avrupa’ya gelen mesajlar

Fotoğraf: Mehmet Zahit Ekinci/Berlin

2 Kasım’da dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen Dünya Rojava Günü eylemlerine, Kuzey ve Doğu Suriye’de direnişin temsilcileri de skype ile bağlanarak önemli mesajlar verdi. TEV-DEM, Kongreya Star ve PYD temsilcilerinin mesajlarını sizin için derledik.

STUTTGART
Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah: Bugün Rojava için alanlarda Türk devlet terörü karşısında sesini yükselten, Rojava için ayağa kalkan tüm dostlarımızı ve halkımızı saygıyla selamlıyoruz. Şunu unutmamalıyız ki; Rojava’ya sahip çıkmak DAİŞ’e dur demektir, Rojava’ya sahip çıkmak kadın özgürlük mücadelesine sahip çıkmak demektir. Rojava’ya sahip çıkmak; barışa, ortak yaşama sahip çıkmaktır. Bu nedenle bu mücadele tarihi bir mücadeledir. Nasıl ki tarihte hiçbir diktatörlüğün ömrü uzun sürmediyse, nasıl ki DAİŞ Kobanê’de yenildiyse ve Reqa’da kırıldıysa, bugün de Türk devleti ve Erdoğan terörü kaybedecek ve yenilecek. 21.yüzyılda, dünyanın gözleri önünde Kürtler kendi topraklarında soykırıma uğruyor. Türk devleti en gelişmiş teknolojik silahlarıyla, kimyasallarıyla kadın-çocuk demeden etnik bir soykırım savaşı yürütüyor. Hevrîn Xelef gibi kadın siyasetçileri vahşice infaz ediyor, hiç de çekinmiyor çünkü dünyanın gözleri önünde bunu yapıyor ve herhangi bir tavır ile karşılaşmıyor. Bizler bugün şunu söylüyoruz; bugün hakların iradesi dimdik ayakta. Kürtlerin ve dostlarının sesi sokaklarda. Belki dünya devletleri bugün yaşanan katliamlar karşısında sessiz ama halklar Rojava’ya ses oluyor.

BERLİN
TEV-DEM Koordinasyon üyesi Foza Yusuf: Bizleri yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyoruz. Türk devleti Kobanê’de yapamadığı vahşeti bugün yapmak istiyor. Kimyasal silahlar ve fosfor kullanarak zafer elde ettiklerini sanıyorlar. Ama aslında zavallı bir konumdalar. Çünkü dünya insanlığının vicdanında mahkum oldular. Rojava’yı savunan sizler, özünde insanlığı savunuyorsunuz.

PARİS
TEV-DEM Yürütme Kurulu üyesi Aldar Xelîl: Rojava ile dayanışan, Rojava devrimini savunan her insan aslında insanlığın savunmasını yapıyor. Bugün karşı karşıya kaldığımız saldırılar sadece Türk devletinin saldırıları değildir. Bu aynı zamanda uluslararası güçlerin Rojava konusundaki planlarının bir sonucudur. Bizler bu barbarlığa karşı direneceğiz. Sizlerin eylemi, dayanışma duyguları, Rojava’yı sahiplenmeniz mücadelemizi daha fazla ileri taşıyor. Hepinizi selamlıyorum.

FRANKFURT
TEV-DEM yöneticilerinden Eyşe Efendi: Yağmur çamur demeden Rojava için alanlarda olan halkımızı ve dostlarımızı Rojava devriminin sıcaklığıyla selamlıyoruz. Bizler DAİŞ’e karşı nasıl mücadele ettiysek, Türk devletine karşı da topraklarımızı savunarak mücadele edeceğiz. Kadın ordusunun başını çektiği Kobanê’de nasıl direnerek cevap verdiysek, bugün de Türk devletine karşı aynı cevabı vereceğiz. Avrupa’da halkımız ve dostlarımız sokaklarda. Fakat Avrupa devletleri işgalden haberdar olmasına rağmen Türkiye’ye karşı hiçbir somut adım atmıyor. Avrupa devletleri 3 maymunu oynuyor. Burada Türk devleti kimyasal kullanıyor, vahşi yöntemlerle halkımızı katlediyor. Bizler topraklarımızı koruyacağız, siz diğerli halkımız ve dostlarımız da Türk devletinin bu barbarlığını her alanda gerçekleştirdiğiniz eylemlerle duyurmaya çalışıyorsunuz. Unutmayın, eylemleriniz bize güç veriyor.”

DARMSTADT
Serêkaniyê Belediye Eşbaşkanı Loqman: Avrupa ve dünyadaki bütün özgürlük savunucuları olarak sizleri, çabanızı, fedakarlığınızı selamlıyorum. Rojava için tarihi bir gün yaratıyorsunuz. Burada bulunduğumuz her yerde direnişimizi sürdürüyoruz. Bize dışarıdan destek olan halkımızdan ve dostlarımızdan büyük moral alıyoruz.

LİMASOL
Kıbrıs PYD Sözcüsü Yasin Tarbuch: Bugün 2 Kasım Dünya Rojava Günü. Bugün Kürtlerin kazanımlarını ve özgürlüklerini savunma günü. Bugün yapılan eylemler bizlere büyük umut oluyor. Bildiğiniz gibi işgalci güçler, kapitalist devletler bölgemizde ekonomik çıkarlarına göre hareket ediyor. Halkların öz iradesini yok sayıyorlar. Ama bugün sokaklarda milyonlarca insan Rojava devrimini sahipleniyor, savunuyor. Bu nedenle diyoruz ki; halklar kazanacak, demokrasi kazanacak. HABER MERKEZİ