‘Diriliş Bayramı’ coşkusu

‘Diriliş Bayramı’ kutlamaları devam ediyor. Almanya’nın birçok kenti ile Fransa’nın Normandie ve Toulouse kentlerinde PKK’nin 40. yöndönümü bayram coşkusunda kutlandı. 

Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan Efrîn ile dayanışma mitinginde ‘Diriliş Bayramı’da selamlandı. DEST-DAN Berlin Kadın Meclisi ve Berlin Demokratik Kürt Toplum Merkezi (DKTM) tarafından izni alınan ‘Efrîn ile Dayanışma Gecesi’nin son anda polis tarafında yasaklanması yapılan bir mitingle protesto edildi. Kürt kurumları, HDK-Berlin Brandenburg ve Alman devrimcilerinin destek verdiği miting; Frankfurter Tor Liebigstrasse’de yapıldı. Mitingde;  ‘Diriliş Bayramı’ havai fişekler atılarak selamlandı.

Kürt sanatçılar Kewê, Süleyman Çarnewa, Mustafa Acıoğlu ve Berlin DKTM folklor grubu Koma Feraşin’in eylemde yer aldı. 

Varlığımızı şehitlere borçluyuzDarmstadt DKTM’nin düzenlediği kutlama, saygı duruşuyla başladı. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı kutlamada bir konuşma yapan Kürt siyasetçi Ahmet Aktaş, “PKK’nin 40. yılında 40 bine yakın şehit verildi, bugün burada ve dünyadaki varlığımızı onlara borçluyuz” diye konuştu. 

Kutlamada Seyda Perinçek, Hozan Zozan ve Peyman Arjîn ile Darmstadt Çocuk Folklor Ekibi de sahne aldı.


Kürtlerin birleştirici gücü PKK


Duisburg kentinde de ‘Diriliş Bayramı’ bir gece ile kutlandı. Diamand Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen kutlamaya 500’ün üzerinde Kürdistanlı katıldı. Gecede konuşan Kürt siyasetçi Kemal Aktaş, “PKK dünyanın dört bir yerine dağılmış Kürtleri birleştiren tek güç oldu” dedi.  Gecede, Ayşe Şefagî, Koma Sîyabend, Welat Çelik, Tîtal Feyzo, Koma Hevîya Rojê K oma Rojbin Amara ve yerel sanatçılar sahne aldı.

Hamburg’da PKK selamlandıHamburg’ta Phönix Düğün Salonu’nda yapılan kutlamada çatışmalarda çocuklarını ve yakınlarını yitiren insanlar başta olmak üzere iki bine yakın Kürdistanlı katıldı. KCDK-E adına bir konuşma yapan Çektar Botan şunlara değindi: “Görev ve sorumluluklarımızı yerine getirerek başta şehitlerimize, önderliğimize ve hareketimize layık olabiliriz“ dedi.  Yine konuşan Karakoçan Belediye Eşbaşkanı Burhan Kocaman’da Kürt halkı olarak bu partiye ve onun önderliğine çok şey borçluyuz dedi. Sunuculuğunu sanatçı Tuncer Yalınkılınç ve Şilan Kocaman’ın yaptığı kutlama etkinliğinde ise Hozan Kawa, Şengül Pak, Koma Rengê Nû, Koma Arîn Mirkan, Nûpelda-Nûjiyan ikilisi, Koma Sterkên Rojava sahne alırken Govenda Sîpan Amara ve Govenda Simara folklor gruplarının gösterimi ise büyük bir beğeni ile izlendi.

Halkların özgürlüğün teminatıFreiburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi ile Nuda Kadın Meclisi tarafından organize edilen geceye 600’den fazla kişi katıldı. Gecede KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç söz aldı. Koç, „Geldiğimiz noktada bu mücadele sadece Kürtlerin değil, Ortadoğu’daki birçok halk için umut ışığı olmuştur. Şu an zafere yürüyen bu mücadele tüm halkların özgürlüğünün teminatı olacaktır“ şeklinde konuştu.
Kutlamada çocuk folklor ekibi ve Koma Sê Gulen Azad genç kadın folklor ekibi sanatçılar Zarife Zerrin, Xemgin Birhat, Hozan Axin, Şivan Rojava ve Koma Mozaik yer aldı. 

Kiel kentinde de ‘Diriliş Bayramı’ büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlamaya Kürt sanatçılar Narinxan, Hasan Tercan, Celoviz, Kiel DKTM’nin müzik grubu Koma Siya Demê, çocuk korusu ve Kiel folklor ekibi Koma Nudem sahneye çıktı. 

Terör listesinde yer alması saçmalık

PKK’nin 40’ıncı kuruluş yıldönümü Fransa’nın Toulouse kentinde de bir gece ile kutlandı. Hall Huit salonunda yapılan gecede Toulouse Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına Ali Qulan bir konuşma yaptı. Gecede söz alan Kürt siyasetçi Adem Uzun ise, PKK ile Kürtlerin artık daha örgütlü olduğunu söyledi. Yine TJK-E’nin mesajı okundu. 

Anti Kapitalist Parti adına konuşan Pierre Granet; “PKK özgürlük, demokrasi, insan hakları kadın hakları ve feminist ve ekolojik bir yaşam savunurken hala Avrupa Birliği’nin terör örgütleri listesinde olması artık saçmalıktır” dedi.

Gecede Bordeaux Demokratik Kürt Toplum Merkezi çocuk korosu, Hozan Agit, Deniz Deman, Cevad Mervani ve yerel sanatçılar sahne aldı. Kutlama, “Biji Serok Apo” sloganları ile sona erdi.

Normandia’da kutlama  

Kürdistanlılar, Fransa’nın Normandia bölgesinde, Mantes la Jolie’de PKK’nin 40. yılını coşkuyla kutladı. Etkinlik Epon salonunda yapıldı.  Gecede Ciwanén Azad üyeleri Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları ve PKK bayrakları ile salona giriş yaparak ‘Serî Hilde’ hamlesine katılım çağrısında bulundular.
 Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız konuşmasında „Öcalan’ın eşitlikçi, özgürlükçü, evrensel felsefesiyle insanlığın ortak değerlerini de korudu.“ dedi.  Kutlama sanatçılar Hozan Şemdin, Koma Hivron, Sena Dersimli ve Lilav grubunu sahne aldı. 

Kürtler ve İtalyanlar kutladı

İtalya’nın başkenti Roma’da da PKK’nin kuruluşunun 40’ıncı yılı bir gece ile kutlandı. Yüzlerce Kürt ve İtalyan büyük bir coşkuyla kutlamaya katıldı. Sanatçı Erol Berxwedan, Diyar Mihrovî ve İtalyan müzik grupları şarkılarıyla geceye renk kattı.  

HABER MERKEZİ