Doğal yaşamı koruyan yasa deliniyor

ABD yönetimi, ülkede on yıllardır doğadaki canlıları korumayı öngören yasayı etkisiz hale getirirken, birçok canlı türünün yok olacağından endişe ediliyor.

1973 yılında kabul edilen yasa ile yok olma tehlikesi altındaki canlılar koruma altına alınmıştı.  Ancak ekonomik gelişmeyi ön plana çıkaran Donald Trump yönetimi, yasayı birçok hayvan türünü tehdit edecek şekilde düzenliyor. Yasada yapılacak düzenlemeyle sadece ‘yakın yok olma tehlikesiyle’ karşı karşıya olan hayvanlar koruma kapsamına alınıyor. Trump yönetimi, ‘tehlike altındaki türleri’ ise koruma kapsamında çıkarmak istiyor. Earthjustice adlı kuruluş ise, Trump yönetiminin bu değişikliğini yargıya götüreceklerini duyurdu.

WASHINGTON


Hayvan türlerinin yarısı yok oldu

Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın (WWF) verilerine göre 1970-2014 yılları arasında ormanda yaşayan çok sayıda hayvan türünün sayısı yarı yarıya azaldı. Özellikle kurbağalar gibi amfibi türler ve maymun gibi memeli hayvanlar ya da orman fillerinin sayısında ciddi oranda düşüş kaydedildiği bildirildi. Canlıların sayısının azalmasının başlıca nedeni olarak ağaç kesimi ve tarım amacıyla ormanların yok edilmesi sonucu yaşam alanlarının kaybı gösteriliyor. WWF Almanya şubesinden Christoph Heinrich biyolojik çeşitliliğin yok olmasını tersine çevirmek ve iklim değişikliği ile mücadele etmek için ormanların ve içindeki canlıların korunması gerektiğini vurguladı. n FRANKFURT