Duisburg ve Marsilya’da eylem

Artan kadın cinayetlerini ve kadın kurumlarına dönük Türk devletinin baskılarını protesto etmek amacıyla Almanya’nın Duisburg ile Fransa’nın Marsilya kentlerinde eylemler düzenlendi.

Duisburg’da Şehit Asya Yüksel Kadın Meclisi’nin her çarşamba günleri Avendukplatz’da gerçekleştirdiği eylemin 5’inci haftasında, Meclis adına Amara Tolhildan söz aldı. Tolhildan, dünyanın her köşesinde toplumsal ve bireysel şiddetten kaynaklı ülkesi, dini, dili, milliyeti ve rengine bakılmaksızın her gün milyonlarca kadının zarar gördüğünü ya da yaşamını yitirdiğine dikkat çekti ve zulme karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

Türkiye destekli tecavüzcü çetelerin Efrîn’de kadınlara yönelik kaçırma, tecavüz, çıplak işkence uygulamalarına da vurgu yapan Amara Tolhildan, “Özgürlük Hareketi, Kürt halkına ve kadınlara yönelik bu sömürgeci tecavüzcü zihniyete gerekli cevabı özsavunma temelinde verecektir” dedi.

Irkçılık karşıtı mitinge katılım

Eylemciler, ardından yürüyüşe geçip yakınlarında düzenlenen ırkçılığa karşı yapılan mitinge katıldı. “Kadına karşı şiddete hayır”, “Jin, Jiyan, Azadî”, Katil Erdoğan” Tüm işgalci güçler Kürdistan’da defol” sloganlarının atıldığı eylem, 6 Haziran  Cumartesi günü Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin Türk devletinin Zinî Wertê’ye saldırısı ve KDP’nin Maxmûr ambargosu ve HDP belediyelerin gasp edilmesini protesto amaçlı yapacağı eyleme katılım çağrısı ile sona erdi.

Marsilya’da Vieux Port meydanında bir araya gelen kadınlar da işgale, saldırılara ve kadın katliamlarına dikkat çeken pankartlar sergiledi. Oldukça ilgi çeken eylem bir saat sürdü.

HABER MERKEZİ