DUVAR

Pink Floyd “The Wall” (Duvar) isimli şarkısında, “Hepiniz duvarda bir tuğlasınız, hey hoca çocukları yalnız bırak” diyerek bütün kısıtlamaları ve yasakları hedef aldı.

Şarkı Berlin Duvarı’nın yıkılması esin alınarak yapılmıştı.
1961 yılında yapılan Berlin Duvarı 46 Km uzunluğundaydı. Duvar soğuk savaşın sembolüydü.
Duvarın yapılmasının amacı Doğu Almanya’dan Batı Almanya’ya olan göç ve kaçışları önlemekti. Ancak duvar bunu önlemek şurada kalsın kırk yıl sonra birleştirdi.
Soğuk savaşın sembolü olan duvar 1989 yılında yıkıldı. Duvarın yıkılmasından bir yıl sonra Batı ile Doğu Almanya yeniden birleşti. Berlin Duvarı’nın yıkılması ve Almanya’nın birleşmesi soğuk savaşın bitmesi ve Sovyet diktatörlüğünün yıkılması oldu.
İnsanlık Berlin’den sonra artık bir daha duvarlar örülmez sanıyordu. Ancak İsrail hükümeti 2000 yılında Batı Şeria’da bir duvar ördü.
İsrail hükümeti 1.4 milyon Filistinli’yi bu duvara sıkıştırarak teslim almak istedi.
Ancak İsrail hükümeti Filistinlileri teslim alamadı.
Yıl 2013. Yer Türkiye Kürdistan’ı. Türk hükümeti Mardin’in Nusaybin ile Qamişlo kenti arasındaki sınıra duvar örmeye başladı. Qamişlo ile Nusaybin Lozan Anlaşması ile aralarına sınırlar çekilmiş iki Kürt şehri. Amaç Kürtler arasına sınır çekmekti ve aralarında iletişimin kesilmesiydi. Yıllar içinde kimi farklılıklar oluşsa da sınıra çekilen mayınlara rağmen aralarında iletişim daima var oldu. Birbirlerinin dertlerini birbirlerine taşıdılar, aynı özlemi paylaşmaya devam ettiler. Rojava ve Bakur arasındaki diyalog ve iletişim 1990’lı yıllar ile birlikte arttı.
Adeta siyaseten bir oldular. Genç kadın ve erkekler özgürlük halayına birlikte katıldılar. Lozan’in Kürtler nezdinde artık bir anlamı kalmamıştır.
2003’de Güney Kürdistan’da Kürt federasyonu ortaya çıktı.
Artık Lozan yoktur. O günün şartları değişmiştir. Bugün ne sınırlar korunabilir ne de sınırları korumak için duvarlar örülebilir.
Duvarı örenlere şunu önemle hatırlatmak isterim.
Berlin duvarı nasıl iki Almanya’yı birleştirdiyse Nusaybin duvarı Kürdistan’ı birleştirecektir.
Örülen duvarlar Kürdistan’ın ayrıştırılmış yapısını koruyamayacaktır; konulan sınırları da yok edecektir.
Artık bu baskının ve yok saymanın şartları yok.
Özgürlük şarkısı Kürdistan’ın her yerindedir. Bunu engellemenin şansı yoktur.
Zor olanı kafalardaki duvarlar. Kürtler bu duvarları yıktılar. Betondan duvarlar örülse de Kürtler yıkmasını bilecektir.
AKP Nusaybin duvarı ile aslında kendisi ile Kürtler arsına duvarı örüyor. Bu duvar tamamlandığında emin olun ki Kürdistan’da eskisi gibi bir AKP olmayacaktır. AKP izole olacaktır. Bir anlamda kendi duvarını örüyor.
Nusaybin duvarı kuşku yok ki AKP Hükümetinin Kürt sorununda çözüm iradesi ve niyetinin olmadığının resmi. Sorunu çözüme dair bir niyet ve proje olsa böyle bir uygulamaya başvurmazdı.
Kürtlere çizilen sınırlara duvar örülmesi kuşku yok ki Kürtlere ölümün reva gösterildiğinin fotoğrafıdır.
AKP Hükümeti Kürtler arasına duvar örerken çetelere sınırları açıyor. Onları silahlandırıyor.
Berlin Duvarı’nın 1989 yılında yıkılması insanlığın duvarlarla teslim alınamayacağını kanıtladı.
İsrail 2000 yılı intifadası sonrasında “Duvar”ı ördü. AKP Rojava’da devrim günlerinde duvar örüyor. Amaç Rojava devrimini Kuzey devriminden soyutlamak; başka bir deyişle Kuzey’i Rojava’dan koparmaktır. Ancak ne Rojava kuzeyden kopabilir ne de Kuzey Rojava’ya yabancılaştırılabilir.  
İnsanlığın sınırlara, onların kontrolüne ve duvarlara ihtiyacı yok. Sınırlar aşılmıştır, duvarlar da aşılacaktır.