DİHA’nın başarılı haberciliği ve ‘alçaklık’ nasıl anlatılır?

Önce bir analiz yapıyoruz. Buradan sonuç çıkarıyoruz. Analizin sonucunda ortaya çıkan şey „alçaklıktır.“ Bu, işin kolay kısmıdır.

Sorunumuz bu „alçaklığı“ nasıl anlatacağımızdadır. Yanılgımız şuradadır: Biz analizin sonucunda bize karşı yapılanın „alçaklık“ olduğunu saptadıktan sonra, bize karşı yapılanın „alçaklık“ olduğunu zaten bilen kendi kitlemize „bu yapılan alçaklıktır“ demekle yetiniyoruz.

Oysa sorun, „size karşı yapılan neden alçaklıktır?“ diyenlere „şundan dolayı alçaklıktır“ diyebilmektedir.

„Şundan dolayı alçaklık“ demenin en pratik ve can alıcı yöntemi, „alçaklığı“ en iyi temsil eden, en anlaşılır bir „somut örnekten“ hareket etmektir.

Erdoğan-Soylu rejimi Kürdistan’da halk egemenliğine karşı „kayyım darbesi“ yaptı. Bu „alçaklıktır.“

Çünkü…

Evet çünkü diyebilmek için bize herkesin kolayca anlayacağı somut bir „alçaklık örneği“ gerekir.  

DİHA bu „somut alçaklık örneğini“ bulmuş ve „kayyım darbesinin alçaklığını“ mükemmel bir şekilde ortaya koymuş.

Örnek Erdiş Belediyesine karşı yapılanlar. Alçaklık ikili: Birinci alçaklık, 2004-2011 döneminde Erdiş Belediye başkanı Fatih Çiftçi’nin yaptığı işler. İkincisi ise Fatih Çiftçi’nin yaptığı bütün alçaklıkları ortadan kaldıran şimdiki Erdiş Belediye Eşbaşkanları, Diba Keskin ve Abdurrahman Çağan’ı tutuklayan ve Erdiş Belediyesine karşı „kayyım darbesi“ yapan rejimin işleri…

DBP’li iki eşbaşkan, Erdiş Belediyesini yüzde 67’ye yakın oyla kazanmışlar. Kazandıkları belediye AKP’li Fatih Çiftçi tarafından yağmalanmış. Eşbaşkanlara bir enkaz ve 232 milyon borç kalmış.

Müfteriler Erdiş belediyesinin paraları Kandil’e gitti derlerken, kendi partilerinin adamından „bu 232 milyon nereye gitti“ diye sormamışlar. DBP’li eşbaşkanlar ise iftiracılara karşı „Belediye’nin paraları, senin AKP’li devrik belediye başkanının borçlarının ödenmesine gitti“ demişler.

Bu Çiftçi denilen adam, pek çok yolsuzluk yapmış. Öyle ki, bu AKP’liyi AKP müfettişleri soruşturmak zorunda kalmış. Soruşturma ne olmuş? Hiç kimse bilmiyormuş.

Bu Çiftçi denilen adam, Erdoğan’ın TOKİ’sine ilçenin arazilerini peşkeş çekmiş. Kamuya ait ve metrekaresi 15 bin lira değer taşıyan Zilan Parkı’nın topraklarını sadece 1 liradan TOKİ’ye vermiş…

Erdoğan’ın TOKİ’sine yapılan bu „kıyak“ karşılığında Çiftçi denilen AKP’li Belediye Başkanı kendi „nefsini“ de düşünmüş. Belediye Başkanı olur olmaz, Beyazıt, Salihiye, Latifiye mahallelerinde onlarca dönüm araziyi parselleyerek, kendi adına tapulamış.

Aile efradını da unutmamış: Çiftçi’nin kardeşlerinden V.Ç. adına 44 bin 116, S.Ç. adına 2 bin 274, M.Ç. adına 55 bin 801, A.Ç. adına ise Tekevler, Gölağzı, Beyazıt, Hayderbey ve Salihiye mahallelerinde 2006 ile 2010 yılları arasında toplamda 83 bin 527 metrekare arsa tapuladığı da yine belgelerle ortaya çıkmış.

AKP’li Belediye Başkanı Çiftçi, Erdiş’i sadece kendi şahsı ve ailesi adına yağmalamakla da kalmamış. İlçede bulunan Salihiye Mahallesi’ndeki bir okula babası Ebubekir Çiftçi’nin, bir başka ilköğretim okuluna ise annesi Kadriye Çiftçi’nin adını vermiş, yine ilçede bulunan kimi bulvar ve parklar da babasının ismini taşıyormuş.

Halktan korkmasa, Erdiş’in de adını değiştirip ilçeye „Çiftçi İlçesi“ diyecekmiş. Ve işte şimdi, Erdiş’i bu Çiftçi belasından kurtaran Erdiş Belediyesi Eşbaşkanları Keskin ve Çağan hapse atılır ve Belediye’ye kayyıım darbesi yapılırken, Erdış’i yağmalayan Çiftçi ne olmuş?

Gümrük ve Ticaret Bakan yardımcısı olmuş…

Yeniden başa dönersek: Yaptığımız analiz, „AKP işgalinden halkın oylarıyla kurtarılan halk egemenlik organlarının Saray-Hükümet rejimi tarafından kayyım darbesiyle tasfiye edildiğini, bunun da bir alçaklık olduğunu“ ortaya koymuştu.

DİHA ise iyi bir iş çıkarmış. Bu alçaklığı somut Erdiş örneği ile halka anlatmamız için elimize esaslı bilgiler vermiş.

Erdiş’i Fatih Çiftçi’nin talanından kurtaranlar hapiste, Erdiş’i kendi tapusuna geçiren Çiftçi ise AKP hükümetinde…

Şimdi birisi size „kayyım darbesi neden alçaklıktır?“ diye sorarsa, ona Erdiş’i anlatmanız yeterlidir. Erdiş’e yapılandan beter bir alçaklık olur mu?